Sağlık09 Temmuz 2020 - 22:31:39

Abı Hayat (Ölümsüzlük) Suyu Nedir? Ab-I Hayat Ne Demek?

Abı Hayat (Ölümsüzlük) Suyu Nedir? Ab-I Hayat Ne Demek?

Hayat suyu ya da dirlik suyu olarak bilinen Ab-ı hayat suyu ölümsüzlüğü simgelen bir içecek olarak bilinmektedir.

Abı Hayat (Ölümsüzlük) Suyu Nedir?

İçen kişiye ölümsüzlük kazandırdığı ifade edilen abı hayat suyu oldukça eski bir tarihe dayanmaktadır. Birtakım araştırmalar neticesinde bu suyu ilk olarak peygamberler ve Hızır içmiştir. Ölümsüzlük suyu adıyla da anılan bu içecek insan yaradılışını ebediyete kavuşturma anlamını taşımaktadır. Bu su Türk mitolojisinde, din ve edebiyat alanında oldukça bilinen ve sürekli karşılaşılan bir teri olarak bilinmektedir. Kökeni Sümerlere kadar uzanan bu su ile ilgili birçok efsane bulunmaktadır.

Ab-I Hayat Ne Demek? Ne Anlama Gelir?

Son zamanlarda oldukça karşılaştığımız bu kavram ebediyeti simgelemektedir. Sonsuzluğunve ölümsüzlüğün terimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Peygamberler çağına dayanan bu terim o dönemlerde ölümsüzlük suyu olarak anlam bulmuştur. Suyun insana canlılık veren ve insan hayatını devam ettiren bir madde olması ve bunun ab-ı hayat terimiyle birleştirilmesi sonucunda ölümsüzlük yani hayat suyunun ortaya çıktığı bilinmektedir.

Abı Hayat Suyu Efsanesi ve Tarihi

Hayat suyu olarak da tasvir edilen ab-ı hayat suyu mitoloji olarak birçok alıntıya dayanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre İskender Zülgerneyn, Gılgamış, Oğuz Han gibi eski uygarlıklara dayandığı belirtilse de aslında bu suyun ilk çıktığı zamanın yazıyı bulan Sümerlere dayandığı fark edilmiştir.Dini kaynağı Musa Peygambere kadar dayanmaktadır. Hızır'ı aramaya giden Hz. Musa'ya Allah tarafından ölü bir balığı bir kaba koyarak yol çıkması emri gelmiş ve bu balığın canlandığı yerde Hızır'ı bulacağı söylenmiştir. İki denizin birleştiği yer olarak bilinen yerde Hz. Musa abdest alırken elinde balığın üzerinde su sıçramış ve balık can bulmuştur. İşte bu su abı hayat suyu olarak adlandırılmıştır. Ve burada Hz. Musa Hızır'ı bulmuştur. Bir başka bilgiye göre Büyük İskender'in bu suyu uzun yıllar boyunca içtiği ve vücut ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir. Fakat ölümsüzlüğü için çare olamamıştır.

Ab-I Hayat Suyu Nerededir? Nerede Bulunur?

Tarihte, edebiyatta ve dinde her ne kadar birçok hikayesi bulunsa da ab-ı hayat suyunun efsane mi yoksa gerçek mi olduğu konusunda kesin ve net cevaplar vermek oldukça zordur. Halk ozanlarını bu suyu rüyalarında içtikten sonra halk şiiri ilhamını aldıkları belirtilmektedir. Hal edebiyatındaki hayat su yani ölümsüzlük suyunun kavramı ise eşsiz şiirler dile getirmek olarak adlandırılmıştır.

Ab-I Hayat Suyunun Hikayesi Nedir?

Son zamanlarda oldukça karşımıza çıkan bu kavramın birden fazla hikayesi mevcuttur. Ölümsüzlük suyu var mı? nerededir? diye merak edilmektedir. Bu suyun varlığına dair kesin kanıtlar bulunmasa da geçmiş tarihlerde birçok kavram için kullanıldığı göze çarpmaktadır. Şifalı olduğu bilinen ve bu özelliği sayesinde dirlik suyu olarak da anılan abı hayat suyunun ölümsüzlük sağladığı konusunda geçmişte kesin sonuçlara ulaşmak oldukça zordur.

Yorumlar
Hakan MeriçAbı hayat suyunun efsanesini hep merak ediyordum. Gerçekten ölümsüzlük veriyor mu diye. Hayat suyu içmenin tarihte birçok farklı anlamı varmış öğrenmiş oldum. Sonsuzluk anlamı taşıyan bu su tam olarak nerede acaba? Tek bir yer de mi farklı yerlerde mi?cevapla
yorum yaz
Elma Çayı Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Zayıflamaya Faydaları