Sağlık

Kumar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdi? Tedavisi Nasıl Yapılır?

27 Kasım 2020 - 08:50:21
Kumar Bağımlılığı Belirtileri Nelerdi? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Daha fazla kazanç elde etmek amacı ile başka şeyleri riske atma eylemine kumar ismi verilmektedir. Kumar bağımlılığı, sürekli olarak kumar oynama isteğinin ve eyleminin gerçekleştirilmesi durumuna verilen isimdir. Bu alışkanlık hem toplumu hem de kişinin ailesinin olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Kumar Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Ciddi maddi kayıplara neden olan kumar bağımlılığı aynı zamanda ailelerin dağılması gibi problemler oluşturan bir alışkanlıktır. Kimisi eğlence amacı ile oynarken kimisi tüm özel yeteneklerini bu oyuna harcar ve aynı zamanda kayıplarını da kötü şansa yorumlar. Olumsuz sonuçlara rağmen kişi kendini bu eylemden uzaklaştıramaz. Kumar bağımlılığı olarak ifade edilen grupta sadece yasa dışı işletilen kumarhane oyunları değil, aynı zamanda bahis oyunları, at yarışları ve şans oyunları da yer almaktadır. Fiziksel bir belirti vermeyen bu durumun tanısını koymak bir zorlu olmaktadır.

Sürekli kaybetmesine rağmen vazgeçmeyen, varını yoğunu her şeyini kumara yatıran, tüm varlığını kaybetmiş olmasına rağmen borç bulup tekrar tekrar oynayan kişilerde bağımlılık söz konusu olmaktadır. Bir hastalık olarak nitelendirebileceğimiz kumar bağımlılığı belirtilerine baktığımızda; kişinin istediği coşkuyu yakalamak için daha fazla para ile kumar oynamaya gereksinim duyması sayılabilir. Kişi kumarı bırakma eylemine girdiğinde huzursuz olur ve kolay kızan birine dönüşür. Her ne kadar kumarı bırakmaya çalışsa da tekrar tekrar başlaması, sürekli olarak kumar üzerine düşünmek, sıkıntılı bir durumda kumara yönelme, kumarda para kaybettikten sonra tekrar eşitlemek için yitirdiklerinin peşinden koşma, kumar konusunda yalanlara başvurma, kumar nedeniyle önemli bir ilişkiyi vs. bitirme, ayrıca kumar oynamak için başkalarından para bulma gibi eylemlerin bulunması bağımlılığı göstermektedir.

Kumar Bağımlılığı Nasıl Başlar?

Pek çok kişide görülen ve hem aile hem de toplum sağlığını tehdit eden kumar bağımlılığı kişinin yüksek kazanç elde etmesi ile başlamaktadır. İlk başlarda elde edilen yüksek kazancın devamlılığının geleceği düşüncesi ile sürekli sürekli oyun oynamaya başlar ve bu durum sonrasında yerini bağımlılığa bırakır. Kişi başlarda çok para kazandığı için kendine bir özgüveni olur. Bundan dolayı hayalindeki kazanca erişinceye kadar kaybetmiş olduğu paraları gözü görmez. Her seferinde daha fazla para ile oynamaya başlar. Zaman içerisinde kontrolünü tamamen kaybeder ve sosyal hayatında sorunlar yaşamaya başlar.

Oldukça kötü bir durum olan kumar bağımlılığı zaman içerisinde kişinin farklı suçlara karışmasına sebebiyet verebilir. Yasa dışı birtakım eylemler geliştirebilir. Alkol ve madde bağımlılıklarını da tetikleyebilir. Belirtileri taşıyan kişilerde kumar hastalığı olabileceği için en kısa sürede tedavi yöntemlerine başvurulması gerekir.

Kumar Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dipsiz bir kuyu olarak nitelendirilen kumar bağımlılığının tedavisi vardır. Birtakım tedavi yöntemleri ile kişinin iyileşmesi sağlanabilmektedir. Klasik tedavilerde serotonin ve dopamin hormon dengesinin sağlanmasına yönelik birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. İlaç tedavisi bu tarz bağımlılıklarda tek başına yeterli olmayabilmektedir. Bundan dolayı kişinin iradesinin güçlenmesine ve benliğinin kuvvetlendirilmesine yönelik birtakım terapiler uygulanmalıdır. Kişinin bırakma konusunda inancının olması gereklidir. Bu süreçte ailesinin yanında olması oldukça önemlidir.

Kumar Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Kişinin beynini etkileyen ve bunun sonucunda kumar oynama isteğinin engellenememesine neden olan bir hastalık özelliği taşıyan kumar bağımlılığı ahlaki zayıflık ya da irade eksikliği olarak tanımlanmamalıdır. Her gelir grubunda meydana gelebilir. Genel olarak 40-50 yaş arasındaki erkeklerde sıklıkla gözlemlenmektedir. Bırakmak için tedavi yöntemlerinin uygulanması ve kişinin bu konuda kararlı olması gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: