Sağlık 27 Kasım 2021 - 15:45:39

Hambeles Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Hambeles Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Hambeles meyvesi; murt meyvesi ya da mersin meyvesi gibi isimlerle de bilinen, insan sağlığı açısından pek çok faydası bulunan, dağlık alanlarda ve yol kenarlarından kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür.

Hambeles Meyvesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Daha çok Mersin ilimizde yetiştiği için Mersin meyvesi olarak da isimlendirilen hambeles meyvesi, Çukurova yöresi ikliminde dağlık alanlarda ve yol kenarlarından kendiliğinden yetişebilme özelliği gösteren, içerisinde incir gibi birçok çekirdek tanesinin yer aldığı sarı ve kahverengi renklerde karşımıza çıkan bir bitki türüdür. Sarı rengi ekşi bir tada sahipken, kahverengi olanlar oldukça tatlı ve lezzetlidir. Sonbahar ve kış aylarında tezgahlarda yerini alan bu meyveler oldukça sağlıklıdır ve pek çok faydası bulunmaktadır.

Anadolu'nun pek çok yerinde yetişen murt meyvesi, maki topluluğundan sayılmaktadır. Aromatik, hafif buruk bir tada sahip olan bu meyve, hafif tatlı bir lezzet barındırmaktadır. Sarı renkleri kahverengiye dönmeye başladığında tadı ve lezzeti de beraberinde artmaktadır. Antiseptik özelliği sayesinde vücudu mikrop ve bakterilerden koruyarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bu meyve aynı zamanda hastalıklara karşı da savunma sistemini dirençli tutmaktadır.

Hambeles Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki enfeksiyonlu hücrelerin yok olmasını sağlayan hambeles meyvesi, soğu kış günlerinde kaynatılıp içildiği zaman hastalıklara karşı vücut direncinin artmasını sağlamaktadır. Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için şifalı etkiler sunarken aynı zamanda boğazdaki balgamın temizlenmesine de yardımcı olmaktadır. Mikropların vücuttan atılmasını sağlarken koruyucu etki de meydana getirmektedir.

Damar sağlığının korunmasını ve tıkanıklık problemlerinin engellenmesini sağlayan hambeles meyvesi faydalarına baktığımızda kalp ve damar rahatsızlıklarının giderilmesine etki ettiğini görmekteyiz. Aynı zamanda engellenmesi konusunda da etkinliği vardır. Bu etkisi aynı zamanda vücutta varis probleminin en aza indirilmesi için de etkilidir. Sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayan hambeles meyvesi yararları sayesinde mide bulantısı ve kusma gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri sayesinde iştah dengeleyici etkiler de meydana getirmektedir. Kolesterol ve şeker dengelemesi meydana getiren bu meyve vücut sağlığının iyileştirilmesi konusunda etkili olmaktadır.

İltihap giderici etkisi bulunan mersin meyvesi bu konuda akciğer iltihaplanmasının önlenmesinden egzama hastalığının iyileştirilmesine kadar pek çok konuda etkilidir. Yapraklarını çay şeklinde demleyip sivilce üzerine sürdüğünüzde hızla iyileşmesini ve cildinizin pürüzsüz gözükmesini sağlamaktadır. Reyhan bitkisi ve zeytinyağı ile karıştırılıp cilde sürdüğünüzde ise deformelerin giderilmesini, derinin temizlenmesini, yenilenmesini sağlamaktadır.

Hambeles Meyvesinin Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?

İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde kalorisi çok yüksek olmayan bir meyvedir. Bundan dolayı rahatlıkla tüketilebilir. Fakat aşırı tüketilen hambeles meyvesinin zararları meydana gelebilmektedir. Avuç avuç değil, ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Aksi durumda dilde ve boğazda kaşıntı meydana getirebilir. Özellikle kronik hastalığı olanlar ve alerjik bünyeye sahip kişiler tüketim öncesinde mutlaka doktora danışmalıdır.

Hambeles Meyvesi Nasıl Tüketilir? Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla taze meyve olarak tüketilen hambeles meyvesi sirke yapımında da kullanılabilmektedir. Ayrıca yaprakları kaynatılarak çay şeklinde tüketimi de vardır. Cilt için tonik şeklinde sürülebilir. Ayrıca tercihe göre reçel ya da marmelat yapımında da kullanılabilmektedir. Tatlı olması için kahverengi olanların tercih edilmesi önerilir.

  • hambeles meyvesi
  • hambeles meyvesi nedir
  • hambeles meyvesinin faydaları
  • hambeles meyvesinin kalorisi
  • hambeles meyvesinin zararları
  • hambeles meyvesi sirke
  • hambeles meyvesi nasıl tüketilir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Güneş Sütü Nedir? Ne İşe Yarar? Yüze Sürülür mü? Nasıl Kullanılır?