Sigara isteğini azaltmak için ne yapılmalı?
Sağlık

Sigara İsteğini Azaltmak İçin Ne Yapılmalı?

08 Mayıs 2018 - 04:23:45

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, bu süreçte kendilerine destek olması için sigara isteğini azaltan yöntemlere yönelim gösteriyorlar.

Sigara İsteğini Azaltmak İçin Ne Yapmalı?

İnsanların sigarayı bırakma istekleri birçok dönemde akıllarına kazınan ancak bunun yanında birçok kez hüsran ile sonuçlanan bir süreçtir. Bu süreçte hiçbir destek almadan sigaradan kurtulmak isteyen kişiler oldukça zorluk çekerken bu süreci başarısız bir şekilde atlatmaları durumunda psikolojik olarak da zorlanacaklardır. Bu dönemlerde başarılı bir şekilde sürecin aşılması için insanların günlük yaşantılarına bir düzen getirmesi gerekirken bu düzeni belirli besinler ile desteklemesi gerekmektedir. Bu şekilde kişiler sigarayı rahatlıkla bırakarak çok daha mutlu ve sağlıklı bir hayata geçir yapabilirler.

Sigara İsteğini Ne Bastırır?

İlk olarak kişilerin sigara isteğini arttıran ve sigara içmesine sebep olan durumların iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir. Çay tüketimi, arkadaşlarla sıkça gidilen bir ortam, belirli kişiler ya da bu tarz farklı durumlar kişilerin sigara içmesine sebep oluyorsa bunları bir düzeye sokarak olabildiğince azaltması gerekmektedir. Bunun yanı sıra günün ilk sırasının tüketildiği saatin sistemli bir şekilde ileriye alınması gerekir. Bu işlem her gün 10 dakika dahi olsa yapılması önemlidir. Buna sadık kalarak kişilerin ilk içecekleri sigaranın saatini beklemesi gerekir. Bunun sonrasında içilen sigaraların izmaritine kadar içilmemesi de oldukça iyi bir yöntemdir. Sigaranın ilk tüketiminde ihtiyacı olan nikotini alan kişiler tamamlamak zorunda değildir ve rahatlıkla kalan sigarayı atabilirler.

Sigara İsteğini Azaltan Besinler Nelerdir?

Sigara tüketimini azaltan besinler arasında ilk sırayı her zaman portakal alır. Düzenli olarak portakal tüketimi sayesinde kişilerin sigara isteğini %79 oranında azaltması mümkündür. Bunun için 20 gün kadar düzenli bir biçimde portakal tüketmek gerekirken sigarayı bırakmak isteyen kişiler için de hiç de uzun bir süre değildir. Bunun yanı sıra Avrupa ve Amerika'da oldukça popüler olan domates suyu da beynin aynı bölgesini uyaran ürünlerden birisidir. Bu sebeple de domates suyu tüketildiğinde kişilerin sigara isteği de da belirli oranda azalmaktadır. Son olarak muz tüketerek kişiler hem sigara isteğini azaltabilir hem de sonrasında ciğerlerinin daha kısa sürede temizlenmesine katkı sağlar.

Sigara İsteğini Bastırmak İçin Bitkisel Çözümler Var mı?

Bitkiler alemi, insanların vücudunda yaşadıkları birçok soruna karşı olumlu sonuçlar ortaya koyabilmektedir. Bunun için doğru bir şekilde ürünün seçilmesi ve sonrasında doğru kullanımı çok önemli bir kriter olarak görülür. Ülke mutfağımızda sıklıkla kullanılan nane, sigaranın ihtiyacını ciddi biçimde azaltan baharatlardan birisidir. Bunun yanı sıra acı biber tüketimi de insanların sigara tüketiminden uzaklaşmasını sağlayabilir. Bu iki baharatın yemeklerde bolca tüketimi lezzet yönünden bir kayba da yol açmadığından rahatlıkla tercih edilebilir. Sigarayı bırakmak isteyen kişilerin bu dönemde kendilerine destek olması için tüm hayatlarını düzenlemeleri sürecin olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Yorumlar
Gülgün Yılmaz 08 Mayıs 2018 - 04:33:45 Sigara içme isteğinin bastırmanın yolları nelerdir? İstek gelince ne yapmak gerekiyor? Bu isteği azaltan bitki çayları var mı? Sigarayı bırakmaya çalışıyorum ama bir türlü yapamıyorum. Nasıl bir yöntem uygulamam gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: