Bal maskesi faydaları, zararları
Sağlık

Bal Maskesi Faydaları, Zararları

31 Ocak 2019 - 09:50:09

Evde rahatlıkla uygulanabilecek bir maske arayışında olan kadınlar bal maskesi ile birlikte ciltlerinde yaşadıkları birçok soruna çare bulabilirler.

Bal Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Bal maskesinin içerisinde B1 vitamini çok yoğun bir biçimde bulunmaktadır. Bu vitaminin varlığı, kullanıldığı alanın canlanmasını sağlamaktadır. Yüzde tercih edilen bal maskesi ile birlikte yüzde ciddi bir parlaklık ve canlılık ortaya çıkar. İçerisindeki B2 vitamini ise cildin dış etmenlere karşı daha dayanıklı bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Cildin kısa süre içerisinde bozulmasını ve sahip olduğu doğal yapıyı kaybetmesini engellemektedir. B6 vitamini sayesinde ciltteki kan akışını hızlandırmaktadır. Bu sayede insanların her bölgesine kan akışı daha hızlı olacağından yenilenme daha fazla olur ve yaşlılık etkileri ortaya çok daha geç sürede çıkar. Cildin nem seviyesinin her zaman maksimumda olmasını sağlayabilmektedir. İçeriğinde yer alan C vitamini sayesinde ciltte sıklıkla görülen kaşıntı, kızarıklık ya da pullanma gibi problemlere karşı etkili bir çözüm olmaktadır.

Bal Maskesi Zararları Nelerdir?

Bal, her zaman mucizevi ürünler arasında gösterilirken küçük de olsa zararlarından bahsedilmektedir. Bu zararlar insanların bal tüketimi ile ortaya çıkarken bu şekilde bir kullanım insanlara zarar vermemektedir. Ancak nem oranını arttıran bir ürün olduğundan hali hazırda çok nemli ciltlerde kullanıldığına nem dengesini bozabilmektedir. Bunun dışında bal maskesinin herhangi bir zararından bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Sivilce İzleri İçin Hangi Tarif Uygulanır?

Sivilce izlerinin ortadan kaldırılmasını isteyen kişiler yarım çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı muskat, yarım çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı bal ile birlikte gerekli malzemeleri hazır hale getirmiş olurlar. Tüm malzemeleri cam bir kaseye koyan kişiler güzelce karıştırdıktan sonra homojen bir karışım hale gelmesini sağlamalıdır. Sonrasında elde edilen karışımın cilde olabildiğince ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekmektedir. Malzemelerin miktarları da az olduğundan ancak bu şekilde kullanıldığı takdirde yeterli olur. 30 dakika kadar uygulanan bu maskenin yüzde kalması gerekirken sonrasında sabunlu su ile hafifçe yıkanabilmektedir.

Cildi Nemlendirmek İçin Hangi Tarif Uygulanır?

Cildi kuru olan ve en kısa sürede doğal yollar ile cildini nemlendirmek isteyen kişilerin 1 yemek kaşığı avokado, 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 1 çay kaşığı bala ihtiyacı vardır. İlk olarak kişilerin avokadoyu bir çatal ile birlikte ezmesi gerekmektedir. Ardından 1 çay kaşığı kadar balı avokadonun üzerine ekleyen kişiler Hindistan cevizi yağını da ekleyerek karıştırmaya başlarlar. Hazırlanan maske cilde uygulandıktan sonra 15 dakika beklemek gerekmektedir. 15 dakika boyunca etkileri ortaya çıkan bu karışım için maske öncesinde yüzün en iyi şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Evdeki malzemeler ile kolaylıkla hazırlanabilen bal maskesi insanlarda birçok problemin ortadan kaldırılmasında etkili olan bir yöntemdir.

Yorumlar
Ayşe Teke 31 Ocak 2019 - 10:00:09 Yüzüm çok kuru ve kırışmaya başladı gibi. Alnımda birkaç tane kırışıklık var ve aynı zamanda göz çevremde de var. Bal maskesi belki besleyici ve nemlendirici olur diye düşündüm yapmayı düşünüyorum. Nasıl bir tarif uygulamak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: