Yaşam

At Nalı Yengeci Kanı Ne İşe Yarar? Türkiye'de Var mı?

31 Ağustos 2021 - 14:42:33
At Nalı Yengeci Kanı Ne İşe Yarar? Türkiye'de Var mı?

At nalı yengeci kanı; biyomedikal anlamda çalışmalar sağlamak için uygulanan rengi mavi olan, içeriğinde farklı kimyasallar barındıran bir madde olarak nitelendirilir.

At Nalı Yengeci Kanı Nedir?

İlaç yapımında kullanılan at nalı yengeci kanı; farklı biyomkimyasal özelliklere sahip olan, içeriğinde limulus amebosit lisat isimli kimyasal bulunan hatta bu kimyasalın tek kaynağı olan bir maddedir. Bu kan elde edilirken at nalı yengecinden yaklaşık olarak %30 oranda alınır ve sonra tekrar doğaya geriye bırakılırlar. Fakat bu işlem sonrasında her 10 yengeçten 1-3 kadar hayatını kaybeder. Diğerleri ise uyuşuk, daha yavaş olurlar.

At nalı yengeci kanı; içeriğinde kimyasal sayesinde düşük orandaki endotoksinlerin tespit edilmesini sağlaması sayesinde covid-19 hastalığının tedavisine yönelik birtakım etkilere sahiptir.

Bu canlılar kanlarında oksijene taşımak için hemosiyenin isimli bir madde kullanırlar. Bu maddede yer alan bakı nedeniyle kanlarının rengi mavi olmaktadır. Aynı zamanda bu kanın içerisinde organizmayı zararlı mikroorganizmalara karşı savunmak için kullanılan amebositler yer almaktadır. Amebositler tıp alanında bakteriyel endotoksinlerin tespit edilmesi için kullanılmaktadır.

At Nalı Yengeci Kanı Ne İşe Yarar?

Korona aşısı çalışmalarında kullanılan at nalı yengeci kanı, biyolojik anlamda farklı özelliklere sahiptir. İlaç firmaları pıhtılaştırıcı olarak isimlendirilen koagülen isimli kimyasalı içeren hücreleri patlatırlar. Daha sonra bu maddeyi kan ile teması olmuş herhangi bir karışımdaki kontaminasyonu yani bulaşmayı ortaya çıkarmak için kullanmaktadırlar. eğer ki kanın içerisinde bakteri varsa, at nalı yengeci kanındaki maddeler bu solüsyonu jel kıvamına dönüştürür. Bu jel bakterileri hareketsiz hale getirir. Fakat öldürmez.

Eğer ki bakteriyel anlamda bir bulaşma söz konusu olmazsa, pıhtılaşma meydana gelmez. Solüsyon da bakterisiz olmaktadır. Firmaların büyük miktarda mavi kana ihtiyacının olması zaman içerisinde bu yengeçlerin yaşam alanını kısıtlar ve bu da onların nesillerini tehlikeye sokar. At nalı yengeci mavi kan için gerekli olsa da bu konuda dikkatli olunmalıdır.

At Nalı Yengeci Türkiye'de Var mı?

Koronavirüs salgını kapsamında üretilen aşı çalışmaları genel anlamda at nalı yengeci kanı faydalarından yararlanılmaktadır. Yaklaşık olarak 450 yıldır varlığını sürdüren at nalı yengeçleri bakteriyel atıkların tespiti için ilaç sanayisinde kullanılır. At nalı yengeci nerede yaşar diye baktığımızda ülkemizde bu yengeçlerden bulunmamaktadır. Kıyı yakınlarında deniz tabanında yaşarlar. Çiftleşme zamanlarında çok sığ sulara yüzerler.

Dünya üzerinde 4 tane at nalı yengeci vardır. İlk türü ABD'de Atlantik Kıyı'da görülür. Diğer üç çeşidi ise Asya kıyılarında yaşamaktadır. Yumuşak kumlu ve çamur tabanlı sığ suları sevmektedirler. İlkbahar aylarında gelgitler meydana geldiğinde görünürler.

At Nalı Yengeci Zehirli mi?

Tehlikeli olmayan at nalı yengeçleri ısırmamaktadır. Aynı zamanda sokmazlar. Kuyruğunu saldırmak için kullanmazlar. At nalı yengeci yenir mi diye soracak olursanız eğer, evet tüketilebilir fakat bu canlıların tüketilen yeri yumurtalarıdır. Başka bir parçası tüketilmemektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz