Sağlık 21 Mart 2021 - 14:05:56

Vajinismus Ne Demek? Nedenleri ve Tedavisi

Vajinismus Ne Demek? Nedenleri ve Tedavisi

Son yıllarda karşılaşılan cinsel rahatsızlıklardan biri olan vajinismus hastalığı kadınların cinsel ilişkisi sırasında ağrı ve acı hissetmesine neden olmaktadır. Psikolojik kökenli bir hastalık olduğu için cinsel eğitimin yeterli verilememesi, cinsel ilişkiye engel olacak fiziksel faktörler ve cinsellikle ilgili tabuların çok fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Her 10 kadından 1'inde görülen bu hastalık çiftlerin birbiri ile cinsel ilişki yaşamasına engel olmaktadır.

Vajinismus Nedir, Ne Demek?

Vajinismus sağlıklı bir kadının eşi ya da partneri ile cinsel isteği olmasına rağmen vajinada bulunan pelvik taban kaslarının çok fazla gerilmesinden kaynaklı olan ve ilişkiye engel olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Psikolojik tedavi sonrasında kişinin normal cinsel ilişkiye girmesi sağlanabilmektedir. Bu hastalık cinsel ilişki sırasında kadının korku ve endişelerinden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Küçük yaşlardan bu yana cinsellikle ilgili konuların korkunç bir şekilde dile getirilmesi, cinsel eğitim sırasında yanlış bilgilerin edinilmesi ve psikolojik faktörlerin ortaya çıkması hastalığı tetiklemektedir. Her yaş grubundan görülebilen bu hastalık evliliklerin bitmesine sebep olarak daha ağır psikolojik sorunların da meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir? Neden Ortaya Çıkar?

Kadının cinsel ilişki sırasında pelvik kaslarının kasılması cinsel ilişkiyi ağrılı ve acı hissinin fazla olmasına neden olmaktadır. Bu durum sırt ağrılarını da ortaya çıkartır. Vajinismusun en önemli nedeni kişinin psikolojik olarak cinsel ilişkiye olumlu bakmamasından kaynaklanmaktadır. Cinsel ilişkinin korkunç olduğu ve yanlış bilgilerin edinilmesi bu hastalığın ilerleyen yaşlarda daha büyük sorunların yaşanmasına sebep olabilir. Küçük yaşlardan bu yana cinsellik ile ilgili tabuların öğretilmesi kişiyi evliliğinde de mutsuz bir cinsellik yaşamasına neden olmaktadır. Psikolojik bir hastalık olduğu için genel olarak çiftlerin birlikte tedaviye başlaması gerekmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bir kadının sağlıklı bir cinsellik yaşamasına engel olan vajinismus hastalığı tedavi edilebilen psikolojik bir hastalıktır. İlişki sırasında kasılmaların artması kadın ve erkeğin tam birleşme sağlamasına engel olmaktadır. Acı ve ağrı hissi şiddeti gittikçe artabilir. Psikolojik danışmanlar ya da evlilik terapistleri tarafından tedaviye alınan çiftler tedaviye düzenli olarak devam ettiklerinde başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Hastanın öncelikle cinsel ilişki hakkında bilmesi gereken tüm bilgileri bir uzmandan alması sağlıklı adım atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Vajinismus Psikolojik mi? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinismus tedavisi tamamen psikolojik bir hastalık olduğu için özellikle kadına eşinin destek olarak tedaviyi sürdürmesi gerekmektedir. Çiftlerin birlikte tedavilere katılması hastalığın daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Terapistler tarafından yapılan tedavide zaman zaman hastalığın ilk gününe geri dönme gibi kaygılar meydana gelebilmektedir. Bu süreç oldukça zor olsa da tedavi bittikten sonra kişi cinsel ilişkiye normal bir şekilde devam edebilmektedir. Vajinismus hastalığı tedavi edilmediğinde cinsel isteksizliğe sebep olabilmektedir. Bu yüzden tedavi sürecinin aksatılmadan yapılması gerekir. Birçok evliliğin bitmesine neden olan bu durumun en hızlı şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

  • vajinismus
  • vajinismus nedir
  • vajinismus tedavisi
  • vajinismus hastalığı
  • vajinismusun nedenleri
Yorumlar
Hande Düzgün Vajinismus egzersizleri nelerdir? Bu rahatsızlığın tedavi ücreti hakkında bilgisi olan var mı? Ben bu hastalığı yaşıyorum maalesef ve çözüm arıyorum. Doktora henüz gitmedim. Bu psikolojiden kurtulmak için nasıl bir yöntem izlemeliyim? cevapla
yorum yaz
Penis Kanseri Nedir? Cinsel Organ Kanseri Belirtileri ve Tedavisi