Kuru ve mat saçlar için bakım ve maske önerileri
Sağlık

Kuru ve Mat Saçlar İçin Bakım ve Maske Önerileri

21 Mart 2018 - 17:55:57

Sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlara haftada bir kez bakım yapılması gerekmektedir. Canlı ve gür saçlar saç derisinin sağlıklı yapıda olduğunu gösterir. Doğal saç yapısının korunarak sağlıklı yapıda olması için saç maskelerden faydalanılabilmektedir. Kuru ve mat saçların en çok şikayetçi olduğu saç kuruluğu özellikle saç taranırken zorlanmaya sebep olur. Uygulanan maskeler saça nemlilik kazandırarak daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Kuru ve Mat Saçların Bakımı Nasıl Olur?

Kuru saçların en çok ihtiyacı olan nem, saçların yıpranmasını engellemektedir. Kuru ve mat saçlar için tarama zorluğu saçların çok çabuk kırılmasına ve yıpranmasına sebep olmaktadır. Saçların kurumasına sebep olan boya ve işlemler ilerleyen zamanlarda saçların sıkça dökülmesine neden olabilmektedir. Saç boyama sırasında kullanılan kimyasallar saçın doğal yapısına zarar vermektedir. Kuru ve saç matların bakımı için düzenli olarak maskeler yapılmalıdır. Öncelikle saçın doğal nem oranının kazandırılması gerekir. Saçın nemlenmesi için çeşitli bitkisel yağlardan oluşan bakım yapılabilmektedir. Argan yağı, susam yağı, çam terebentin yağı ve E vitamini saçın nem oranının verilmesine yardımcı olur.

Kuru Saçlar İçin Doğal Maske Nasıl Yapılır?

Farklı bitkisel yağlar kullanılarak kuru saçın nemlenmesi gerekmektedir. Özellikle saç derisinden başlayarak saç uçlarına doğru maskenin uygulanması saçın kısa sürede toparlanmasına yardımcı olacaktır. Kuru saç için susam yağı ve hindistan cevizi yağı saç diplerinden başlayarak saça uygulanır. Haftada bir kez uygulanan bu maske saça doğal bir yumuşaklık verir. Bunun yanı sıra saçın nem oranı da sağlanarak daha sağlıklı saçlara sahip olunabilmektedir. Kuru saçta saç uçları çok fazla yıpranmış ve kırılmış yapıdadır. Düzenli olarak yapılan saç maskeleri saçın onarılması için hızlı bir çözüm olmaktadır. Mat bir görüntüye sahip olan kuru saçlarda mat görüntünün de azalması sağlanır.

Parlak Saçlar İçin Sirke Uygulaması Nasıl Yapılır?

  • Sağlıklı saçların güçlü ve parlak görüntüsü için kullanılan maskeler dışında sirkenin saçlarda parlaklık verdiği bilinmektedir. Saçtaki nem oranı yükseldikçe saçta doğal bir parlaklık meydana gelmektedir.
  • Saça maske uygulaması yapıldıktan sonra sirkeli su ile durulanması saça parlaklık verecektir. Düzenli bir şekilde yapılan bu işlem saçın daha sağlıklı uzamasına da yardımcı olacaktır.
  • Sağlıklı saçlara sahip olmak için gerekli olan E vitamini saç hücrelerinde yenileme sağlar. Ayrıca dökülmüş saçlarda saç diplerinde yeni saçların çıkması için tercih edilebilir. Kullanılan şampuan içerisine bir miktar çam terebentin katılması da saç sağlığını koruyucu etki sağlayacaktır.
Kuru Saçların Parlaması İçin Ne Yapılır?

Düzenli olarak bakım yapıldığında ve saç maskeleri uygulandığında saç kısa süre sonra doğal bir parlaklığa kavuşarak daha sağlıklı yapıda olacaktır. Kuru ve mat saçlarda saç derisine bakım yapılması da saçın sağlıklı uzamasını sağlamaktadır. Saç derisinde meydana gelen kuruluk ilerleyen dönemlerde pul pul dökülmelere sebep olur. Vücudun ihtiyacı olan nemin saç derisinde de sağlanması gerekir.

Yorumlar
Esra Günaydın 21 Mart 2018 - 18:05:57 Kuru ve yıpranmış saçlar için en iyi şampuan nedir? Ne yapılmalı? Saçlarım hem kuru hem de mat duruyor. Parlak ve canlı durmasını istiyorum. Bunun için nasıl bir yöntem uygulayabilirim? Doğal maske tarifleri nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: