Makyaj yapmanın püf noktaları nelerdir? Makyaj yapma teknikleri
Yaşam

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? Makyaj Yapma Teknikleri

04 Şubat 2018 - 00:38:08

Makyaj yapmak her kadının en doğal isteklerinden biridir. Cildin pürüzsüz görünmesi ve cilde yakışan renkler ile makyaj yaparak daha alımlı bir görüntüye sahip olunabilmektedir. Makyaj yapmanın püf noktalarının olduğu unutulmamalıdır. Çünkü yanlış makyaj teknikleri yüz hatlarının olduğundan farklı görünmesine sebep olabilir.

Makyaj Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  • Her yüz hattı farklı yapıya sahip olduğundan herkesin yüz hatlarını daha fazla ön plana çıkarmak için farklı teknikler uygulanır. Gözlerini ve dudaklarını ön plana çıkarmak isteyenler için hem seçilen renklerin hem de uygulama tekniklerinin farklı olması gerekir.
  • Makyaj yaparken öncelikle cilt tonuna uygun olan ürünlerin tercih edilmesi daha rahat makyaj yapmayı kolaylaştıracaktır. Bu sebeple öncelik olarak tercih edilen fondöten ya da pudranın cilt tonu ile uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.
  • Yüz hatlarının daha belirgin olması için kullanılan kapatıcı ya da aydınlatıcılar yanlış uygulama yapıldığında istenen sonucu vermeyecektir. Yüzün hangi bölgeleri belirginleştirilmek isteniyorsa keskin geçişler yapılmalıdır.

Makyaj Yapma Teknikleri Nelerdir?

Yüz hatta yuvarlak kişilerde daha uzun yüz hattına sahip olmak için yanak ve alın kısmında daraltma yapılmalıdır. Ayrıca burnun dik ve küçük görünmesi için de yan ve uç kısımlarında koyu renkli kapatıcılar tercih edilir. Orta kısımda ise açık renk kapatıcı tercih edilerek yüz şekli oluşturulur. Makyaja başlamadan önce cildin makyaj ürünlerini en iyi şekilde emmesi için mutlaka nemlendirilmesi gerekmektedir. Kuru bir cilde uygulama yapıldığında bir süre sonra pul pul bir görüntü meydana gelebilmektedir. Bu yüzden nemlendirici kullanılarak makyaj yapılması en doğru yöntem olacaktır. Makyaj yapılırken temizlenmiş fırça ve süngerlerin kullanılması daha önce birikmiş olan malzemelerin cilde yapışmasına engel olur. Yüz hatlarının daha belirgin olduğu ve pürüzsüz bir makyaj yapılması kişinin kullandığı makyaj malzemelerine göre belirlenir. Çok fazla makyaj malzemesi yerine cilde uygun ürünlerin tercih edilmesi makyajın daha kusursuz olmasını sağlayacaktır.

Makyaj Yapma Teknikleri Nelerdir?

Tüm kadınların merak ettiği ve deneyip yanılarak bulduğu makyaj yapma teknikleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi göz farı uygularken fırça yardımı alırken kimi de parmak uçları ile uygulama yapmayı tercih etmektedir. Fakat en doğru yöntem uygulamak her zaman daha kusursuz makyaj yapımını sağlayacaktır. Fondöten uygulaması yaparken fırça kullanımı daha pürüzsüz bir işlem yapılmasına yardımcı olur. El ile fondöten uygulaması fondötenin ciltte kalmasına engel olur. Kapatıcı uygulaması yaparken öncelikle kapatmak istenen leke ya da bölgelerin yapısına göre kapatıcı tercih edilmelidir. Morluk ve kızarıklıklar için farklı kapatıcı ve yüze kontör yapmak için de farklı kapatıcıların tercih edilmesi gerekir. Rimel uygulaması üst üste yapmak yerine çok az kirpikleri olan kişilerin takma kirpik kullanması önerilmektedir. Kirpiklere uygulanan rimellerin topak görünümü rahatsız edici olacaktır. Daha pürüzsüz makyajlar için yüz hatlarına dikkat edilmesi doğru bir yöntem olacaktır.

Yorumlar
Elif Güveli 04 Şubat 2018 - 00:48:08 Makyaj yapmanın incelikleri ve sırları nelerdir? Yüzümün daha canlı ve güzel gözükmesini istiyorum. ama aşırı bir makyajda yapmak istemiyorum. Nasıl bir yöntem uygulamalıyım? Doğal makyaj nasıl yapılır?cevapla
Nilay Seren 07 Kasım 2018 - 16:48:15 Makyaj yapma tekniklerini öğrenmek için kursa başlamayı düşünüyorum. Makyajın çok başka türleri var. Benim çok hoşuma gidiyor. Kendimde yapıyorum farklı yöntemler deniyorum ama profesyonel olmak için eğitim alacağım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: