Sağlık 21 Haziran 2021 - 21:53:38

Cilt Lekelerine İyi Gelen Yağlar, Kremler, Sabunlar Nelerdir? Sülük İyi Gelir mi?

Cilt Lekelerine İyi Gelen Yağlar, Kremler, Sabunlar Nelerdir? Sülük İyi Gelir mi?

Cilt hücrelerini yenileyerek, leke, yıpranma ve kırışıklık gibi cilt sorunlarının önüne geçen yağlar, kremler ve sabunlar aynı zamanda cildin elastikiyetini kazanmasını sağlamaktadır. Yazımızın içeriğinde cilt lekelerine iyi gelen yağlar, krem ve sabunlar hakkında bilgi verirken sülük gibi doğal seçeneklere de değineceğiz.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Pek çok kişinin şikayeti olan ve en sık rastlanılan cilt lekeleri farklı birtakım sebeplere bağlı olarak meydana gelmektedir. Cilt lekelerini gideren yağlar hangileridir diye sıralayacak olursak eğer;

Avokado Yağı: Yıpranmış, kurumuş ve elastikiyetini kaybetmiş olan ciltler için oldukça etkili olan avokado yağı, yağlanma belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen kahverengi lekelere bitkisel yağlar seçeneklerinden biri de bu doğal yağdır.

Biberiye Yağı: Cildin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olan biberiye yağı, kan dolaşımının artmasını sağlayarak yara izi meydana getiren ve cilt lekelerine yol açan bakterilerin azalmasını sağlar. Serbest radikallerin yaratmış olduğu hiperpigmentasyonu ve hasarı gidermektedir. Biberiye yağı cilt lekeleri için oldukça etkilidir.

Çay Ağacı Yağı: Renk açıcı özelliği bulunan bu doğal yağ, yara izinin ve lekelerin giderilmesini sağlarken aynı zamanda yara izinin meydana gelmesini de önler. Ciltte leke ve hasar meydana getiren bakterileri gidererek cildin daha hızlı bir şekilde yenilenmesine katkı sağlar. Bu özellikleri sayesinde sivilce lekelerine iyi gelen yağlar arasında yer almaktadır.

Lavanta Yağı: Tahriş olan bölgenin yatışmasına yardımcı olan lavanta yağı, cildin hızlı bir şekilde onarılmasını sağlarken aynı zamanda cilt lekesinin kabarmış kısmını de gidermektedir. İçerisinde yer alan linalil asetat sayesinde anti-enflamatuar özellik sağlar ve yaraların iyileşmesi konusunda etkilidir. Böylece kahverengi izlerin ve yaraların giderilmesini sağlar.

Itır Yağı: Kızarıklığın yatışmasına yardımcı olan, cildi derinlemesine rahatlatan ve cilt tonunun düzenlenmesine katkı sağlayan bu doğal yağ sardunya yağı olarak da bilinmektedir. Cildin nem tutmasına yardımcı olan ıtır yağı, yara izinin ya da lekenin iyileşmesini ve daha doğal gözükmesini sağlar.

Buhur Yağı: Hücre döngüsüne katkı sağlayan bu doğal yağ, yaraların iyileşmesini sağlarken aynı zamanda belirginliğinin azalmasına da destek olur. Cildin elastikiyetini güçlendirir ve hücresel yenilenme sağlar.

Neroli Yağı: Portakal ağacının çiçeğinden yapılan bu doğal yağ, C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamininin iyileştirici, yara izini azaltıcı etkisi sayesinde ciltte yenilenme etkisi meydana getirir.

Limon Kabuğu Yağı: Cilde sıkılık ve esneklik kazandırmak için etkili olan limon kabuğu yağı, cildin gerilmesini sağlarken aynı zamanda akne ve sivilceleri, lekeleri gidermektedir.

Jojoba yağı, susam yağı, zeytinyağı, buğday yağı cilde iyi gelen yağlar arasında yer almaktadır. Cildiniz için bu doğal yağları kullanabilir ve pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Kremler Nelerdir?

Cildimizin üzerine meydana gelen lekeler, yanlış cilt bakımı, güneşin UV ışınlarına maruz kalmak, yanlış makyaj ürünlerini kullanmak gibi pek çok nedene bağlı şekilde meydana gelebilir. Aknelerden kaynaklanan kırmızı lekelerin, yaşlanmaya bağlı olarak meydan agelen kahverengi lekelerin giderilmesi için etkili olan kremler bulunmaktadır. En iyi leke kremi eczaneler başta olmak üzere internet üzerinde de satılmaktadır. Fakat buradaki asıl önemli detay, bunun için uzman bir dermatoloğa danışmaktadır. Doktor, cilt lekeleri için krem karışımı verebilir ya da tek bir krem önerebilmektedir. cildinize uygun olmayan bir krem lekelerin daha belirgin olmasına ya da farklı cilt problemlerine neden olabilir. Bundan dolayı dikkat etmelisiniz.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Sabunlar Nelerdir?

Geçmeyen cilt lekeleri için formül arıyorsanız kullanacağınız ürün sabun da olabilir. Keçi sütü sabunu cilt lekeleri için tercih edilen bir sabundur. Cildi arındıran bu sabun aynı zamanda cilt üzerindeki enfeksiyonları temizler ve lekeleleri giderir. Cilde en iyi gelen doğal sabun için öncelikle cilt tipinizi öğrenmeniz gerekir. Eğer cildiniz yağlı ise sebum azaltan sabunlar tercih etmelisiniz. Eğer cildiniz kuruysa nemlendirme özelliği olanlardan destek almalısınız. Bu konuda da uzman doktor desteği almayı ihmal etmeyiniz.

Cilt Lekelerine Sülük İyi Gelir mi?

Doğanın sunmuş olduğu mucizelerden biri olan sülük, yüze uygulandığı zaman doku kanlanma artışı sağlayarak kırışıklık ve leke giderici etki meydana getirmektedir. Vücutta nem artışı meydana getirirken aynı zamanda canlılık sağlamaktadır. Yüzüne sülük yaptıranların yorumlarına baktığımızda sivilce izlerinin giderilmesi, güneş lekelerinin tedavisi, cildin beyazlaması ve cilt kuruğunun giderilmesi gibi pek çok amaç için etkili olduğu gözlemlenmektedir.

  • cilt lekelerine iyi gelen yağlar
  • cilt lekelerini gideren yağlar
  • kahverengi lekelere bitkisel yağlar
  • biberiye yağı cilt lekeleri
  • cilde iyi gelen yağlar
  • cilt lekelerine iyi gelen kremler
  • en iyi leke kremi eczane
  • cilt lekeleri için krem karışımı
  • cilt lekelerine iyi gelen sabunlar
  • keçi sütü sabunu cilt lekeleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hızlı Yaşlanmayı Gösteren 6 İşaret Nedir? Sebepleri Nelerdir?