Yaşam 21 Mart 2021 - 03:25:34

Uykusuzluğu Ne Geçirir? Nasıl Yenebilirim? Önlemenin Yolları Nelerdir?

Uykusuzluğu Ne Geçirir? Nasıl Yenebilirim? Önlemenin Yolları Nelerdir?

Uyku vücudun dinlenmesi ve yenilenmesi için temel ihtiyaçlardan biridir. Uykunun sağlıklı olması kişinin ruh ve beden sağlığının daha zinde olmasına yardımcı olur. Çoğu zaman uykusuzluk sorunu hemen herkeste görülebilen bir durumdur. Uykusuzluğun sebebi psikolojik olarak kişinin kendini rahat hissetmemesinden kaynaklanmaktadır.

Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

Stresli bir iş yaşamı ve sorunlu bir özel hayat kişinin uyku düzeninde olduğu gibi tüm düzenini olumsuz yönde etkilemektedir. Uykusuzluk uzun süren bir zaman diliminde olduğunda kişinin ruhen bitkin ve bedenen yorgun olmasına sebep olur. Uykusuzluk nedenleri arasında yaşamın içinde yaşanılan tüm duygular sebep olabilmektedir. Kişinin stresli olması, üzüntü ve korku duygularının derin olması, psikolojik rahatsızlıklarının olması ve çevresel etkiler uykusuzluğa sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra uykusuzluk sorununun en önemli nedenlerinden biri de kaliteli uyku uyuma sorunun olmasıdır. Kaliteli uyku yetişkinlerde günde 8 saat, çocuklarda ise 10 saat olarak bilinse de kişinin uykusunu alabilmesi için en az deliksiz 4 saat uyku uyuması gerekmektedir. Normal bir bireyin uyku esnasında çok sık uyanması ve uykuya dalmada sorun yaşıyor olması uykusuzluğa neden olabilmektedir.

Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Uykusuzluğa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Uyku problemi herkeste bir dönem olabilen sorunlardan biridir. Sağlıklı uyku uyuyabilmek için uyku saatlerinin düzenli olarak takip edilmesi en doğru yöntemlerden biri olacaktır. Uykusuzlukta büyük rol oynayan beslenme alışkanlıkları da kişinin kaliteli uyku uyumasına engel olabilmektedir. Uykusuzluk için beslenme de genel olarak akşam saatlerinde daha hafif gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Yoğurt ve ayran gibi besinler vücuttaki kasların rahatlamasını sağladığı için akşam yemeklerinde tüketilmesi ya da yatmadan bir saat önce tüketilmesi gece boyu rahat bir uyku sağlayabilir. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra bitki çaylarının da uyku üzerinde etkisi bulunmaktadır. Papatya çayı, rezene çayı ve melisa çayı gibi bitki çayları uykunun gelmesi için tercih edilebilir.

Uykusuzluğu Nasıl Yenebilirim? Uykusuzluğu Önlemenin Yolları Nelerdir?

Düzenli uyku düzeni edindikten sonra kaliteli uyku uyumak uykusuzluğa en iyi gelen durumlardan biridir. Uykusuzluğun giderilmesi için vücudun gün boyu yorulması bir süre sonra kişi de farklı hastalıkların meydana çıkmasına sebep olabilir. Bu durum ile karşılaşmamak için uyku saatlerinin düzenli olması gerekir. Her gün aynı saatlerde uykunuz gelmese dahi yatağınızda olmanız beyin sinyallerinin oluşmasına yardımcı olur. Böylece bir süre sonra beyne giden uyku sinyalleri her gün aynı saatte uyuma isteğinizin oluşmasına yardımcı olur.

  • uykusuzluk nedenleri
  • uykusuzluğu nasıl yenebilirim
  • uykusuzluğa iyi gelen besinler
  • uykusuzluğu önlemenin yolları
Yorumlar
Mine Coşar Uykusuzluk problemi neden olur? Geceleri hiç uykum gelmiyor. Sabah işe gittiğimde ise aşırı bir uyku halinde oluyorum. Devamlı bir uykusuzluk içerisindeyim. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim? Uykusuzluğa iyi gelen şeyler nelerdir? cevapla
yorum yaz
Saç Çıkaran İlaçlar İşe Yarıyor mu?