Yaşam 19 Aralık 2020 - 07:10:01

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır? Kullanımı, Faydaları ve Yan Etkileri

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır? Kullanımı, Faydaları ve Yan Etkileri

Türkiye'de sık tüketilen enginar çayı içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde birçok fayda sağlamaktadır.

Enginar Nerede Yetişir? Nasıl Yapılır?

Enginarın yetiştiği alanlar Akdeniz kıyısı olan ülkelerdir. Enginarın en çok kullanılma amacı yemeklerdir. Yemek olarak kullanılan enginarın yaprakları kurutulmaktadır. Kurutulan enginar yaprakları çeşitli sağlık problemlerinin tedavisi için kullanılır. Kalori oranı oldukça düşük seviyede olduğu için kilo verme sürecinde kullanılır. Diyet programlarında zeytinyağlı sebze yemeği olarak tüketilmektedir. Papatya familyasından olduğu söylenebilir. En çok talep edilme nedeni sindirim ile ilgilidir. Sindirim sitemini tedavi ettiği için tercih edilir.

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir?

Enginar devedikenine benzemektedir. Yetişmesi için gerekli olan iklim şartları yaz mevsimi ve serin sisli yerlerde yetişmektedir. Don olduğu zaman bu bitki ölür ya da yetişmez. Enginar olgunlaştığı zaman mor renklerde açmaktadır. Enginar besin olarak tüketilecekse olgunlaşması beklenmeden koparılmaktadır. Enginarın kötü kolesterolü düşürme etkisi vardır. Ayrıca damar sağlığını korumaktadır. Kolesterol ilacı kullanan insanların enginar çayı içmeden önce uzman doktora danışmaları sağlık için gereklidir. Sindirim sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Midenin bulanması, midede meydana gelen ekşime ve kusmalarda tüketilmektedir. Yoğun miktarda antioksidan taşımaktadır. Bu yüzden cildin parlak olmasını canlı görünmesini sağlar ve kırışıklıkların meydana gelmesini engellemektedir.

Enginar Çayı Neye İyi Gelir?

Alkolü fazla tüketen kişilerin karaciğerinde sorun oluşabilir. Bu tarz problemler oluşmadan önce karaciğerin işlevlerini arttırmaktadır. İdrar söktürmektedir. Vücutta bulunan fazla suyu atmaktadır. Kalorisinin oldukça düşük olmasından dolayı diyet dönemlerinde gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Enginar çayı A, C ve B1 vitaminlerini içeriğinde bulundurmaktadır. Bunların yanında folik asit, magnezyum, potasyum, kalsiyum, çinko, diyet lifi, fosfor, demir mineral türleri de bu çayın içinde vardır. Bu vitamin ve minerallere ihtiyaç duyan kişiler bu çayı tüketebilir. Cildin olduğundan daha parlak olmasını sağlar. Kabızlık ve hazımsızlık sorunlarını tedavi eder. İshali geçirme özelliği bulunur. Karın ağrılarını azaltır, kusma ve bulantı gibi problemler üzerinde iyileştirici etkisi bulunur.

Enginar Çayı Kullanımı ve Hazırlanışı

Büyük boy enginar iyice yıkanır. Yıkanan enginarın sapı kesilir. Sap kısımları acı olabilir. Suyun hazır su olması lezzet ve sağlık açısından önem teşkil eder. Kaynayan suyun içine bütün enginar ilave edilir. Daha sonra bir saat kadar kaynama işlemi yapılır. Su renk olarak açık kahverengi gibi bir hale geldiği zaman ocağın altı kısılır. Kısılan ocak 30 dakika kadar daha bekletilir ve süre dolduktan sonra ocağın altı kapatılır. Hazırlanan karışım çay olarak tüketilebilir. Tadını çok acı bulan kişiler ekstradan bal ilave edebilirler. Soğuk veya sıcak tüketmek kişinin kendi kararıdır. Çay yapılışında kurutulmuş enginarın yaprakları kullanılacak ise gün içinde altı gram yaprak üç parçaya bölünebilir. Enginar çayı öğünlerden önce tüketilmelidir.

  • enginar çayı
  • enginar çayı faydaları
  • enginar çayı kullanımı
Yorumlar
Öykü Çeken Enginar çayı nasıl yapılır nasıl demlenir? Bu çayı hazırlamak ve demlemek için gerekli olan şeyler nelerdir? Enginarı çok severek yiyorum. Çayının da güzel olabileceğini düşünüyorum. Faydaları neler olur acaba? cevapla
Cansu Polat Enginar çayının sivilceye iyi geldiğini duymuştum. Nasıl hazırlanır? Sivilce için nasıl kullanmak gerekiyor? Normal çay olarak mı içmem gerekiyor yoksa sivilcelere sürmek lazım bunu öğrenmek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Soda Maskesi Ne İşe Yarar? Kullananlar, Tarifi ve Yapanlar