Sağlık 20 Mart 2021 - 23:35:30

Nişasta Bazlı Şeker Nedir? Nbş Zararları Nelerdir?

Nişasta Bazlı Şeker Nedir? Nbş Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda sıkça duyulan nişasta bazlı şeker (nbş) mısır nişastasından elde edilen bir şekerdir. Normalde şeker kamışı ya da şeker pancarından elde edilen şekerden farklı olarak üretilen nişasta bazlı şeker insan sağlığında olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Günlük tüketilen birçok gıda içerisinde yer alan NBŞ ürünler sağlığınızı tehdit ederek farklı hastalıkların meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Nişasta Bazlı Şeker Nedir? Nelerde Var?

Günlük hayatımızda tükettiğimiz gıdaların sağlığımızı olumsuz yönde etkilemesi ve birçok hastalığı tetiklemesi gıdalara karşı şüpheli yaklaşmaya sebep olmaktadır. Mısır nişastasından elde edilen nişasta bazlı şeker tükettiğimiz birçok gıda içerisinde yer almaktadır. Hazır gıdalar, hazır çorbalar, ketçap, şekerleme, konserve gıdalar, cips, meyve suyu, salata sosları ve daha birçok gıda içerisinde yer alan bu şeker özellikle çocukların beslenmesinde olmaması gereken gıdalardır. Küçük yaşlardan itibaren beslenme konusunda dikkatli olunması için anne ve babaların bu gıdalarda seçici olması gerekmektedir.

Nişasta Bazlı Şeker Zararları Nelerdir?

  • Şeker pancarı ve şeker kamışından elde edilen şekerin vücuda çeşitli zararları olduğu gibi nbş olarakta bilinen nişasta bazlı şeker ondan daha fazla vücuda zarar vermektedir. Sağlıklı için şekerin olabildiğince doğal beslenme alışkanlıkları edinerek vücuda alınması doğru olacaktır.
  • Obezite hastalığının artmasına neden olmaktadır. Hızlı kilo alımına sebep olan bu şekerin ilerleyen dönemlerde daha da kalıcı kilo alımına sebep olduğu görülmektedir.
  • Şeker kalp ve damar hastalıklarını tetikleyici etkiye sahiptir. Mısır nişastasından elde edilen nbş damarlarda tıkanıklığa sebep olmaktadır.
  • Şeker hastalığının ortaya çıkmasına sebep olur. İnsülin direncini arttırarak kişinin şeker hastalığına yakalanmasına neden olabilmektedir.
  • Sağlıklı bir yaşam sürmek isteniyor ise bu şekeri içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Kanser türlerinin artmasına neden olarak kanserli hücrelerini vücutta çoğalır.
  • Karaciğer yağlanmalarının en büyük nedenlerinden biri olan nbş ilerleyen dönemlerde kişinin karaciğerinde birçok hastalığın meydana gelmesine neden olmaktadır.

Nişasta Bazlı Şekeri Kimler Tüketemez?

Hiper tansiyon hastalığının meydana gelmesine sebep olan nişasta bazlı şeker içeren ürünlerin tansiyonu yüksek kişilerinde tüketmemesi gerekmektedir. Son yılların en çok duyulan hastalıklarından biri olan Aizheimer hastalığı nbş içeren gıdaların çok fazla tüketilmesinden dolayı hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Bu şekerler beyinde tokluk hissi yaratmadığından kişinin kısa sürede acıkmasına neden olur. Bu yüzden sürekli yemek yeme isteği uyanabilmektedir. Çok fazla yemek yemek ve bu gıdaların kalori bakımından çok fazla oluşu hızlı bir şekilde kilo almaya neden olmaktadır. Kalp krizinin oluşmasına da neden olan bu gıdalar olabildiğince uzak durulması gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Nişasta bazlı şeker içeren besinlerin yerine daha sağlıklı beslenmek ve düzenli olarak besinlerden ihtiyaç duyulan şekerin vücuda alınması vücut sağlığı için en doğru yöntemlerden biri olacaktır

  • nişasta bazlı şeker
  • nişasta bazlı şeker nedir
  • nişasta bazlı şeker zararları
Yorumlar
Neriman Kılıçsoy Geçen gün haberlerde gördüm nişasta bazlı şekerin zararları hakkında bilgi veriliyordu. Gerçekten tükettiğimiz pek çok besinde bulunuyor ve hayati tehlike oluşturuyor resmen. Kullanan markalar nelerdir biliyor musunuz? cevapla
yorum yaz
Bacak Fondöteni Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?