Sağlık 24 Aralık 2021 - 10:59:34

Az Yiyerek Tok Kalmanın Sırları

Az Yiyerek Tok Kalmanın Sırları

Az yiyerek tok kalmanın sırları; lif bakımından zengin, içeriğinde bol miktarda protein barındıran besinlerin tüketilmesi şeklidedir.

Gün Boyu Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Kalori değeri düşük olan ve aynı zamanda tok tutan yiyecekler, gün içerisinde daha az besin tüketimi ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır. İdeal kilo için sağlıklı ve yeterli beslenme önemlidir. En az kalorili tok tutan yiyecekler ile bunu gerçekleştirmek mümkündür. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • İçerisinde sağlıklı yağlar barındıran kuruyemişler, vücuda enerji verir ve gün boyu dinç kalmanızı sağlar. Gün içerisinde karnın acıkmasını da önlemektedir. Fakat 1 avuç kadar tüketim yeterlidir. Fazlası vücutta yağlanma meydana getirir.
  • İçeriğinde yararlı bakterile barındıran turşu, hem sindirim sistemi için faydalı hem de tokluk yaratmaktadır.
  • Baklagiller lif bakımından oldukça zengindir. Örneğin protein kaynağı olan mercimek ile salata hazırlamak, gün içerisinde tok kalmanız yardımcı olmaktadır.
  • Kan şekerinin dengelenmesini sağlayan hurma, uzun süre tokluk hissi meydana getiren yiyecekler arasındadır.
  • Protein ve lif bakımından zengin olan yulaf ezmesi, hem tok tutar hem de kan şekerini dengeleyerek açlık krizlerinin önüne geçer.

Kilo vermek için beslenme düzeni, uyku düzeni ve sporun çok büyük önemi vardır. İnsanlar bir yandan lezzetli olan, bir yandan da beslenme düzenini bozmayan yiyecekleri belirli oranlarda tüketerek çok daha sağlıklı bir hayat yaşayabileceklerdir. Az yiyerek tok kalma yöntemlerini uygulamak bu konuda oldukça etkili olacaktır.

Tok Hissetmek İçin Ne Yemeliyiz?

Kilo vermek için gün içerisinde daha az besin tüketimi sağlanmalıdır. Aç kalmak sonrasında daha fazla yemek tüketimi ile kilo almaya neden olmaktadır. Acıktırmayan yiyecekler ile gün içerisinde tok hissederek daha az kalorili beslenmeyi sağlayabilirsiniz.

Gün içerisinde sürekli tok hissetmek için yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtayı haşlayarak tüketmek, hem dinç kalmanızı hem de acıkmamanızı sağlar. Bunun yanı sır süt ve süt ürünlerinden tüketim sağlayabilirsiniz. Protein bakımından zengin olan bu yiyecekler, tok tutarken aynı zamanda göbek yağlarının yakılmasını da sağlar.

Uzun süre tok kalmak için lifli yapıdaki gıdalar tüketilmelidir. Bu yiyecekler vücutta geç sindirildiğinden tokluk hissinin daha uzun süre olmasını sağlayacaktır. Tam tahıllı undan yapılan tarifler, arpa, çavdar, yulaf ve bunlardan üretilen gıdalar, brokoli, mısır, karnabahar, havuç gibi sebzeler, elma, narenciye türü meyveler ve bezelye, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller tüketilebilir.

Diyette Tokluk Hissi Veren Yiyecekler Nelerdir?

Tok tutan yiyeceklerin ilk sırasında elma gelmektedir. Lif bakımından zengin olan elma, hem tatlı krizlerinin önüne geçer hem uzun süre tok tutar hem de vücutta yağ yakıcı etkisi vardır. Genel olarak lezzet açısından tatmin edici bir meyve olan elma rahatlıkla insanlar tarafından tüketilebilmektedir.

Gün içerisinde salata tüketimi de kişilerin tok kalmasını sağlamaktadır. Her ne kadar yenilen sıcak yemeklerin yerini tutmuyor olsa da salataların içerisinde bulunan marul, lahana, salatalık ve kereviz gibi sebzeler zor sindirilmektedir. Bu gıda da kişilerin kendilerini daha uzun süre tok hissetmesini sağlayacaktır.

Bol miktarda lif barındıran brokoli, iştahı dengelerken aynı zamanda bağışıklığı da güçlendirir. Bunun yanı sıra öğün aralarında tüketilen bitki çayları da tokluk hissi veren içecekler arasında yer alır. Özellikle yeşil çay tüketimi ile birlikte kişiler günlük ihtiyaçlarının büyük bir çoğunluğunu karşılamış bir halde olmaktadırlar.

Az Yiyerek Tok Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Kişilerin tok kalmak için karbonhidrat tüketimlerinin dizginlemesi çok önemlidir. Özellikle rafine karbonhidrat olarak adlandırılan ürünlerin insanları çok kısa süreli olarak doyuracaktır. Cipsler ve krakerler bu sınıf içerisinde yer alırken son derece yanlış bir seçim olacaktır. Bu sebeple bu ürünleri insanların hayatlarından tamamen çıkarması gerekmektedir.

Gün içerisinde bolca protein tüketimi çok önemlidir. Protein içerikli hayvansal gıdaların hayata sokulması çok büyük önem taşır. Böylece kişiler daha uzun süre tok kalabilmektedir. Uyku düzeni de çok önemli olmaktadır. Az yiyerek tok kalmak dengeli beslenme, sağlıklı uyku gereklidir.

  • az yiyerek tok kalmanın sırları
  • az yiyerek tok kalma
  • tok kalmak için ne yapmalıyız
  • tok kalmak için ne yemeliyiz
Yorumlar
Belgin Kanbur Az yiyerek kilo verilir mi? Ben zayıflamak istiyorum bunun için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Genelde diyetlerde öğün atlamayın diyorlar az yiyin sık yiyin ve metabolizma çalışsın diyorlar. Bu şekilde zayıflama sağlar mıyım? cevapla
Rabia Sayan Çok çabuk ve kolayca acıktığım için diyet yapamıyorum. Bu yüzden kilo verme konusunda da güçlük çekiyorum. Tok tutan ve kilo aldırmayan yiyecekleri tüketmek istiyorum. Böylece açlık hissetmem ve kilo verebilirim diye düşünüyorum. cevapla
yorum yaz
Kemik Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yapılışı, İçeriği ve Kalorisi