Sağlık

Az Yiyerek Tok Kalmanın Sırları

30 Ekim 2020 - 16:19:39
Az yiyerek tok kalmanın sırları

Sağlıklı kilo verebilmek için az yiyerek tok kalmanın yöntemini bulmak ve beslenme düzenini buna göre şekillendirmek gerekmektedir.

Kilo Vermenin Yolları Nelerdir?

Kilo vermek için beslenme düzeni, uyku düzeni ve sporun çok büyük önemi vardır.Bu üç etmeni bir araya getiren kişiler istedikleri her kiloya düşebilirken bunun yanında beslenme düzeni ya da spordan herhangi birini gerçekleştiren kişileri ise belirli oranda fazlalıklarından kurtulacaklardır. Bu aşamada beslenme düzenlerini iyi bir hale getirmek çok zor bir hamle değildir. İnsanlar bir yandan lezzetli olan, bir yandan da beslenme düzenini bozmayan yiyecekleri belirli oranlarda tüketerek çok daha sağlıklı bir hayat yaşayabileceklerdir. Düzenledikleri listelere ve kurdukları planlara sağdık kalmaları, onlar için yapabilecekleri en önemli hamle olarak gösterilebilmektedir. Az yiyerek tok kalma yöntemlerini uygulamak bu konuda oldukça etkili olacaktır.

Tok Kalmak İçin Ne Yemeliyiz?

Kilo vermek için insanların az miktarda yemek tüketmesinin gerekli olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu aşamada istediklerinden daha az miktarda yemek tüketecek olan kişiler açlık hissini sürekli olarak yaşamak istemezler. Özellikle ilk dönemlerde kişilerin sürekli kendilerini aç hissetmeleri psikolojik açıdan da onları zorlayan etmenlerden birisidir. Bu sebeple herkes az miktarda yemek tüketseler dahi onları tok tutan ürünleri tercih etmektedir. Bu gıdalar her zaman lifli yapıdaki gıdalar olurken vücutta geç sindirildiğinden tokluk hissinin daha uzun süre kalmasını sağlayacaktır.

Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Tok tutan yiyeceklerin ilk sırasında elma gelmektedir. İçeriğinde vitamin ve mineralin yanı sıra lifli bir yapıda olan elma, kişilerin tok kalmalarını sağlayan en önemli ürünlerden birisidir. Genel olarak lezzet açısından tatmin edici bir meyve olan elma rahatlıkla insanlar tarafından tüketilebilmektedir. Gün içerisinde salata tüketimi de kişilerin tok kalmasını sağlamaktadır. Her ne kadar yenilen sıcak yemeklerin yerini tutmuyor olsa da salataların içerisinde bulunan marul, lahana, salatalık ve kereviz gibi sebzeler zor sindirilmektedir. Bu durum da kişilerin kendilerini daha uzun süre tok hissetmesini sağlayacaktır. Yulaf ezmesi de kişilerin tercih edebilecekleri gıdalar arasında yer almaktadır. Bu aşamada kahvaltıda yulaf ezmesi tercih eden kişiler diğer öğünlerde de yulaf ezmesi ile yapılan yiyecekleri kullanabilirler. Bunun yanı sıra öğün aralarında tüketilen bitki çayları da tokluk hissi yaratmaktadır. Özellikle yeşil çay tüketimi ile birlikte kişiler günlük ihtiyaçlarının büyük bir çoğunluğunu karşılamış bir halde olmaktadırlar.

Az Yiyerek Tok Kalmak İçin Ne Yapılmalı?

Kişilerin karbonhidrat tüketimlerinin dizginlemesi çok önemlidir. Özellikle rafine karbonhidrat olarak adlandırılan ürünlerin insanları çok kısa süreli olarak doyuracaktır. Cipsler ve krakerler bu sınıf içerisinde yer alırken son derece yanlış bir seçim olacaktır. Bu sebeple bu ürünleri insanların hayatlarından tamamen çıkarması gerekmektedir. Gün içerisinde bolca protein tüketimi çok önemlidir. Protein içerikli hayvansal gıdaların hayata sokulması çok büyük önem taşır. Böylece kişiler daha uzun süre tok kalabilmektedir. Uyku düzenleri de çok önemli olurken bu durum çok uyuyarak az yiyerek tok kalmak anlamına gelmemektedir. Düzenli olarak uymaları yeterli olacaktır.

Yorumlar
Belgin Kanbur Az yiyerek kilo verilir mi? Ben zayıflamak istiyorum bunun için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Genelde diyetlerde öğün atlamayın diyorlar az yiyin sık yiyin ve metabolizma çalışsın diyorlar. Bu şekilde zayıflama sağlar mıyım?cevapla
Rabia Sayan Çok çabuk ve kolayca acıktığım için diyet yapamıyorum. Bu yüzden kilo verme konusunda da güçlük çekiyorum. Tok tutan ve kilo aldırmayan yiyecekleri tüketmek istiyorum. Böylece açlık hissetmem ve kilo verebilirim diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: