Sağlık

Akciğeri Temizleyen Besinler, Bitki Çayları ve Kürler

21 Mayıs 2021 - 14:40:05
Akciğeri Temizleyen Besinler, Bitki Çayları ve Kürler

Kendini temizleyen organlardan biri olan akciğer, bazı besinlerin tüketilmesi ile onarılmaktadır. Akciğeri temizleyen besinler nelerdir diye belirteceğimiz bu yazımızda aynı zamanda doğal birtakım bitki çayları ve kürler hakkında da bilgi vereceğiz.

Akciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir?

Nefes almamızı sağlayan ve hayati organlarımızdan biri olan akciğerler; sigara, tütün kullanım, hava kirliliği, egzoz dumanı ve daha pek çok faktör nedeniyle zarar görmektedir. Toksinlerin akciğerde beklemesi sonucunda solunum yolları zayıflamaktadır. Akciğerleri güçlendiren besinler hakkında detaylı olarak şu şekilde bilgi vermemiz mümkündür:

Zerdeçal: Antioksidan ve anti-enflamatuar özelliği bulunan bu besin, akciğer hücrelerinde oksijen üretimini önleyen serbest radikallerin temizlenmesini sağlamaktadır.

Sarımsak: Doğal bir şifa kaynağı olarak isimlendirilen ve güçlü bir antioksidan olarak nitelendirilen sarımsak, içerisinde yer alan alisin bileşeni sayesinde akciğerin temizlenmesini sağlar. Bu madde mukusu temizleyerek, soğuk algınlığı gibi problemlere iyi gelmektedir.

Zencefil: Akciğer için tehlike meydana getiren parçacıkların ve toksinlerin temizlenmesini sağlayan zencefil, akciğer bronşları nasıl temizlenir sorusu için cevap olabilen doğal besinler arasında yer alır.

Okaliptüs: Doğal antibiyotik etkisi bulunan ve uçucu yağlar barındıran bu bitki, akciğerdeki enfeksiyonlar ile savaşmaktadır. Tıkanıklığı açarak, kan akışını hızlandırır ve şişkinliği giderir.

Kekik: Göğüs tıkanıklığına karşı etkili olan kekik, üst solunum yolları iltihabını giderir ve öksürük gibi problemleri iyileştirir. Anti-bakteriyel özelliği sayesinde bakteri oluşumunu da önlemektedir.

Keçi boynuzu: Akciğerde detoks etkisi meydana getiren ve toksinlerin temizlenmesini sağlayan keçi boynuzu aynı zamanda akciğer kanserine karşı da etkilidir. Su ile kaynatılarak tüketilen bu bitki astım ve akciğer hastalıklarının iyileşme sürecine katkı sağlar.

Siyah havuç: Öksürüğe iyi gelen ve balgam söktürücü etkisi bulunan siyah havuç, içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde güçlü antioksidan etkisi meydana getirir. Akciğer kanseri riskini de azaltır.

Öksürük otu: C vitamini açısından zengin olan ve balgam söktürücü özelliği bulunan öksürük otu, ciğerlerin güçlendirilmesi için kullanılmaktadır. Öksürük, bronşit, astım gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Tere: Akciğer dostu olarak nitelendirilen bu bitki sigaranın olumsuz etkilerinin giderilmesi için etkilidir. Sigara içenler için akciğer temizleme rolü üstlenir.

Üzüm çekirdeği: Antioksidan açısından oldukça zengin olan üzüm çekirdeği serbest radikaller ile savaşır ve vücudu arındırır. Akciğerleri korur ve aynı zamanda onarır. Üzümü çekirdeği ile yemek oldukça faydalıdır.

Bu besinlerin yanı sıra yoğurt akciğeri temizler mi sorusuna da cevap vermek isteriz. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu besin aynı zamanda akciğerlerin temizlenmesi için de etkilidir. Kalsiyum bakımından zengin olan bu besin KOAH hastalarında semptomların yaklaşık olarak %35 oranında azalmasını sağlar.

Akciğeri Temizleyen Bitki Çayları

Birçok kişi sigara ya da farklı etkenler sonrasında zarar görmüş olan akciğerlerini temizlemek için doğal yöntemlere başvurmaktadır. Akciğeri temizleyen içecekler olarak sizlere bitkisel birtakım tavsiyede bulunabiliriz.

  • Keçiboynuzunu suyun içerisinde kaynatıp çay şeklinde içerek akciğerinizin onarılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Taze okaliptüs çayı bronşit ve sinüzit için etkilidir. Nefesi açar ve akciğeri temizler.
  • Direkt olarak zencefil bitkisini tüketebildiğiniz gibi zencefil çayını da içebilirsiniz. Bu da aynı şekilde faydalı olacaktır.
  • Ebegümeci kaynar suda demlendiği zaman akciğer kanserinin engellenmesine yardımcı olur. Ayrıca sigaranın zararlı etkilerini de giderir. Kaynatıp 5-6 saat sonra aç karna içebilirsiniz.
  • Ekinezya çayı, kurutulmuş ekinezya bitkisinin kaynamış bir bardak suya katılması ile elde edilir. Akciğer için oldukça faydalıdır.

Akciğer temizlemek için bitkisel çözüm olarak bu çaylardan yararlanabilirsiniz. Özellikler uzun yıllar boyunca sigara içtiyseniz ya da kullanmaya devam ediyorsanız daha sağlıklı bir yaşam için bu tavsiyeleri dikkate alınız.

Akciğeri Temizleyen Kürler Hangileridir?

Akciğerde birikmiş olan toksin maddelerin atılması için etkili olan ve akciğer detoksu meydana getiren kürler aynı zamanda birtakım hastalıkların iyileşmesine de destek olur. Akciğeri temizleyen karışımlar olarak sizlere birkaç tarif sunabiliriz:

Yeşil elma kürü: Bu kürü hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 3 tane yeşil elma, 1 adet kök zencefil ve zerdeçal, 2 tane çubuk tarçın, 5 adet karanfil şeklindedir. Kürü hazırlamak için öncelikler elmaları soyup dört parçaya bölünüz. Çekirdeklerini ayrınız. Daha sonra içerisine diğer malzemeleri de ekleyiniz ve kaynatınız. Yaklaşık olarak 5 dakika kaynatıp kavanozlara koyunuz. 2.5 ay boyunca sabah ve akşam 1 bardak olacak şekilde tüketiniz.

Zencefil sarımsak tere ve keçiboynuzu kürü: 1 tutam zencefil, 1 diş sarımsak, 5 tane tere ve 1 çay bardağı keçiboynuzu suyunu tencerede kaynatınız. Karışım soğuduktan sonra blendardan geçirip sıvı hale getiriniz. Bu karşımı haftada en az bir kez tüketiniz.

Birçok kişi akciğerleri 3 günde temizleyen karışım hakkında bilgi almak istemektedir. Fakat uzun yıllar boyunca tahriş olmuş akciğerlerin bu kadar kısa sürede pırıl pırıl olması beklenemez. Zaman içerisinde sağlıklı beslenerek ve birtakım doğal yöntemler ile destekleyerek temizlenmesi mümkün olmaktadır.

Akciğerleri Temizlemek Mümkün mü?

Eğer ki akciğerlerinizin tertemiz olmasını istiyorsanız öncelikle sigara ve diğer tünün ürünlerinden uzak durmanız gerekir. Sağlıklı bir beslenme programı uygulamalı ve hava kirliliği çok olan yerlerden uzak durulması gerekir. Bol miktarda su içmelisiniz. Sabah uyandığınız zaman ılık suya birkaç damla limon ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyiniz. Her sabah bu karışımı içmeniz faydalı olacaktır. Yeşil yapraklı, C vitamini açısından zengin sebze ve meyveleri tüketmeye özen gösteriniz. Akciğerleri temizlemek için ne yapmak gerekir sorusunun cevabını bu şekilde yanıtlamak mümkündür.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: