Yaşam 21 Mayıs 2021 - 20:31:11

Arıların Faydaları Nelerdir? Arılar Olmasaydı Ne Olurdu?

Arıların Faydaları Nelerdir? Arılar Olmasaydı Ne Olurdu?

Tarımsal bitkilerin tozlaşmasını sağlayan arılar, insan hayatı için oldukça önemlidir. Dünyanın varlığı, yaşamın devamı için oldukça önemli olarak arıların faydaları aynı zamanda insan sağlığı için de etkilidir.

Arıların Faydaları ve Önemi Nelerdir?

Dünya ekosisteminin en önemli canlılarından biri olan arıların faydaları, sıradan böceklere göre çok daha fazla ve farklıdır. Döllenme olaylarında oldukça önemli etkiye sahip olan arılar bitkilerin, hayvanların ve insanların sağlığına çok önemli katkılarda bulunmaktadırlar. Bitkilerin çoğalmasını, meyvelerin oluşmasına ve insanlar için yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesini sağlayan arılar, yaşamın devamlılığı konusunda oldukça önemli bir noktaya sahiptirler.

Dünya üzerinde birbirinden farklı pek çok arı türü bulunmaktadır. Genel olarak doğa olaylarının her biri hayvanların etkileşimleri ve agaç türlerinin çoğalması ile gerçekleşmektedir. Ekolojik çeşitliliğin devam etmesi konusunda diğer canlılara göre daha büyük öneme sahip olan arılar yok olduğu zaman insan soyu tehlikeye girmektedir. Arıların yok olması demek, besin kaynaklarının azalması ve neredeyse yok olması anlamına gelmektedir. Bu da canlı yaşamının yitirilmesi konusunda öneme sahiptir. Dolaylı olarak ekosisteme katkısı olan arıların yaşam için önemi oldukça fazladır.

Arılar Olmasaydı Ne Olurdu?

Bilim adamlarından yapılan açıklamalara göre arıların yok olması durumundan insanoğlunun yaşamının sadece 4 yıl devam edeceği söz konusudur. Arılar yok olunca neden dünyanın sonu gelir diye baktığımızda; eğer arılar olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olmamaktadır. Dünya üzerindeki bitkilerin yaklaşık olarak %80'i arılar tarafından döllenmektedir. Aslında arıların neden önemli olduğu ve yok oluşunun insanın yok oluşuna neden olabileceğini anlamak için bu bilgi bile yeterli olmaktadır. Arılar besin zincirinin ve beraberinde ekosistemin düzenini ayarlayan canlılardır. Eğer arılar olmazsa besin kaynakları azalır ve zamanla yok olur. Canlıların yaşamını devam etmesini sağlayan kaynakların sınırlanması ve yok olması demek, yaşamın sona ermesi demektir. Bundan dolayı arıların bitkilere yararları aslında dolaylı olarak insanoğlunun varlığının devamıdır.

Arıların İnsan Hayatındaki Önemi Nedir?

Bitki örtüsünün devamlılığının sağlanması için önemli olan arılar, yaşamlarını devam ettirmek için çiçeklerin bal özüne ihtiyaç duyarlar. Bu işlemi gerçekleştirirken bitkilerin polenlerini birbirine yararlar ve bu da döllenme meydana getirir. Bunun sonrasında bitkiler çiçeklenir ve meyve vermeye başlar. Bitkilerin çoğalması için döllenmeye ihtiyaçları vardır. Bunun devamlılığı ise arılar tarafından sağlanır. Arıların insan için önemi tam olarak bu aşamada başlamaktadır.

Çevre ile ilgili büyük bir öneme sahip olan bu canlılardan bal arıları bitkilerin %80'ninin döllenmesini sağlar. Geri kalan kısım ise yabani arılar ve kelebekler tarafından gerçekleştirilir. Biyolojik çeşitliliğin baş sorumlusu ise bal arılarıdır. İnsan yaşamının devamlılığını sağlayan besinler bu arılar sayesinde oluşmaktadır. Arıların tozlaşmadaki önemi, sadece insanlar için değil hayvanlar için de gereklidir.

  • arıların faydaları
  • arıların yaşam için önemi
  • arılar olmasaydı ne olurdu
  • arıların yok olması
  • arılar yok olunca neden dünyanın sonu gelir
  • arıların bitkilere yararları
  • arıların insan hayatındaki önemi
  • arıların insan için önemi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Koronayı Hafif Geçirme Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlarız?