Sağlık22 Mayıs 2021 - 08:50:04

Bal Şerbeti Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Kabızlık ve İshale İyi Gelir mi?

Bal Şerbeti Nasıl Yapılır? Neye İyi Gelir? Kabızlık ve İshale İyi Gelir mi?

Bal şerbeti; tarifi oldukça basit olan ve kabızlık, ishal gibi sindirim sistemi problemlerine iyi gelen bir karışımdır.

Bal Şerbeti Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bal şerbeti; içerisinde bol miktarda probiyotik, vitamin ve mineraller barındıran ve yapısındaki enzimler sayesinde birçok hastalığa karşı etkili olan bir karışımdır. Bal şerbeti tarifi oldukça basittir. Evde bu karışımı hazırlamak için bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırmak yeterlidir. Bu karışımı dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Bir başka tarif olarak limon ve portakal kabuklarını rendeleyiniz. Rendelemiş olduğunuz bu kabukları 3 gün boyunca organik balın içerisine katıp ara ara karıştırınız. 3 gün sonra süzgeçten geçiriniz. Daha sonra içerisine limon ve portakal suyu ekleyiniz. Daha sonra az miktarda su ve buz katarak ikram edebilirsiniz.

Bal Şerbeti Neye İyi Gelir?

Doğal enerji kaynağı olarak tanımlayabileceğimiz bal şerbetinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminin iyileşmesini sağlayan bu karışım antiseptik özelliğe sahiptir. Bu etkisi sayesinde midedeki asit derecesini azaltmaktadır.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlaması sayesinde ishal gibi durumları giderir.
 • Kalın bağırsağın susuz kalmasını önleyen bal şerbeti aynı zamanda kabızlık problemlerini de önler.
 • Aç karnına ballı su içmek sindirim sisteminin düzenlenmesini ve dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar. Sindirim sistemini harekete geçirmektedir.
 • Boğaz ağrısını ve tahrişini azaltan bal şerbeti aynı zamanda öksürüğü de gidermektedir. Gece yatarken ballı su içmek öksürük problemlerinin hafiflemesini sağlar.
 • İçerisinde bol miktarda antioksidan barındıran bu karışım serbest radikallerin giderilmesini sağlar.
 • Gün içerisinde dinç ve enerjik olmak için sabah uyandığınızda kahve yerine bu ballı sudan içebilirsiniz. Kendinizi uyuşuk ve tembel hissediyorsanız, vücudunuz için faydalı olan bu karışımdan tüketebilirsiniz.
 • Bal şerbeti zayıflatır mı diye baktığımızda kalori yakımına yardımcı olduğunu görmekteyiz. Balın içerisine yer alan şeker doğal bir kalori kaynağıdır.
 • Vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan bal şerbeti kan yapar mı diye merak edilmektedir. Kansızlık problemlerinin giderilmesi için etkilidir.
 • Bağırsaklarınızda gaz sancısı varsa, gaz ve hazımsızlık problemleri için bu karışımı tüketebilirsiniz.
 • Vücuttaki iyi kolesterol seviyesinin yükselmesini sağlayan bal şerbeti aynı zamanda kardiyovasküler hastalıkların azaltılmasını sağlar.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olan ve düzenli bir şekilde tüketildiği zaman vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan bal şerbeti hadis olarak da Peygamber efendimiz Hz. Muhammed tarafından faydalarına yönelik olarak nitelendirilmiştir.

Bal Şerbeti Kabızlığa İyi Gelir mi?

Sıcak suyun içerisine katılarak hazırlanan ballı su, kabızlık problemlerinin giderilmesini sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenleyen ve kalın bağırsaktaki suyun azalmasını önleyen bu karışım sindirim sistemini düzenler. Kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerini gidermektedir.

Bal Şerbeti İshale İyi Gelir mi?

Dışkının sulu ve gevşek olması olarak nitelendirilen ishal bağırsak hareketlerinin normalden hızlı olması alamına gelmektedir. Bal şerbeti sindirim dengeleyici etkisi sayesinde kabızlığı giderirken aynı zamanda ishal için de faydalıdır. Dışkının normal hale gelmesini sağlar ve aynı zamanda bağırsakta sağladığı probiyotik etki sayesinde kasılmaların dengelenmesini sağlar. Soğuk bal şerbetinin faydalarına baktığımızda ishal için etkileri oldukça önemlidir. Kısa sürede iyileşme sağlar.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hafta Hafta Gebelik Belirtileri