Yaşam

Fitre Nedir, Ne Demek? Ne Zaman Verilir? Nasıl Hesaplanır?

18 Mart 2021 - 14:41:33
Fitre Nedir, Ne Demek? Ne Zaman Verilir? Nasıl Hesaplanır?

Fitre; fıtır sadakası olarak da isimlendirilen; Ramazan ayını tamamlayarak Ramazan Bayramı'na ulaşan ve temel ihtiyaçları haricinde bir miktar mala sahip olan Müslümanların, bakmakla yükümlü oldukları kişiler ve kendileri için, yerine getirmeleri gereken mali değerde bir ibadet olarak tanımlanmaktadır. Her yıl fitre tutarı değişmektedir. 2021 fitre miktarı hakkında bilgi almak, fitre parası hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Fitre Nedir, Ne Demek?

Ramazan ayını yaşamanın, İslam dininde kutsal olarak bilinen bu ayın mukafatından ve bereketinden faydalanmanın bir teşekkür, şükran belirtisi olarak verilen sadakaya fitre denmektedir. Sadakatü'l-fıtr (sadaka-i fıtr) veya zekatü'l-fıtr isimleri ile de bilinir akat Türkçe'de fıtır sadakası ya da fitre olarak kabul görmüştür. Yoksulların ihtiyaçlarını karşılamak için katkıda bulunmak, toplumda kardeşlik ve sevgi bağlarının pekişmesini sağlamak için etkili olan bu ibadet asıl olarak insanlar arasında paylaşma bilincinin sağlanması ve bunun korunması için gereklidir. Bu ibadet sayesinde mükellef müslüman kişi, ihtiyacı olan yoksul birine az da olsa bir şeyler vermesi ve yardımlaşması sevincini tatmaktadır. Bu ibadet zekatta farklıdır ve daha geniş bir kesim tarafından yerine getirilmektedir.

Fitre Kimlere Verilir? Kimlere Verilmez?

Ramazan ayının bitimine doğru verilen fitre kimlere düşer diye baktığımızda kişinin bakmakla yükümlü olmadığı müslümanlara verilmektedir. Yani fıtır sadakası vermiş olan kişinin bundan doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması gerekmektedir. Bu zekat için de aynı şekilde geçerlidir. Doğrudan bağlantısı olmadığı kişilere vermelidir. Fitre kimlere verilmez diye baktığımızda anneye, babaya, dedeye, nineye, çocuklarına, torunlarına ve onların çocuklarına verilmemektedir. Bununla birlikte eşler de birbirlerine zekat ya da fitre veremez. Bunlarla birlikte zengin kişilere, babası zengin olan ve ergenliğe ulaşmamış çocuklara, müslüman olmayana verilmemektedir.

Fitre Ne Zaman Verilir?

Dinimize göre fitre Ramazan Bayramı'nın birinci günü dahil olmakla birlikte bayramdan önce verilmelidir. Bu dada faziletli olmaktadır. Bayram günü ya da sonrasında da verilebilir. Fakat genel anlamda bayram namazından önce verilmesi gerekli görülmüştür. Meşru bir mazeret olmadığı sürece, bayramın birinci gününün gün batımından sonrasında bırakılması haram olarak belirtilmiştir. Fitre yılda kaç kez verilir diye sorulmaktadır. Yılda 1 kez verilmektedir.

Fitre Nasıl Hesaplanır? Nasıl Belirlenir?

Fakir ve geliri az olan kişinin yaşadığı toplum hayat standartlarına göre, bir günlük yiyeceğinin karşılanması şeklinde hesaplanmaktadır. Fitre ailedeki kişi sayısına göre mi verilir diye baktığımızda kişinin kendisinin ve küçük çocuklarının fitresini vermekle yükümlü olduğu belirtilmektedir. 2021 fitre ne kadar diye baktığımızda 28 TL olarak belirlenmiştir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: