Sağlık

Sıkışan Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

23 Kasım 2019 - 09:50:14
Sıkışan Kavanoz Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışan kavanoz kapağını açmak kimi zaman imkansız bir hal alırken, bilinen bazı yöntemler ile kolayca açılabilmektedir.

Sıkışan Kapak Nasıl Açılır?

Sıkışan kapakları açmak için uygulayabileceğiniz basit teknikler vardır. Bunlar sayesinde herhangi bir şekilde zorlanmadan plastik ya da farklı kapakları açabilirsiniz. Kapak sıkıştığı zaman her ne kadar güçlü olursanız olun çeviremeyebilirsiniz. Çünkü kapak dönmediğinde eliniz de kamaya başlar ve açmanız iyice zorlaşır. Bunu önlemek için plastik bulaşık eldivenlerinden yararlanabilirsiniz. Plastik eldivenler kapağı daha iyi kavramanızı sağlar ve aynı zamanda daha güçlü bir şekilde çevirmenize yardımcı olur. Bunun yanında kapağın etrafına lastik geçirerek de açılabilir. Burada amaç kapağı ele daha iyi oturması ve elin kaymasını önlemektir. Bu iki yöntem de pek çok kişi tarafından kullanılan ve olumlu sonuç alınan yöntemler olarak bilinmektedir. Bunların haricinde sıkışan kapağı açmak için başka yöntemler de bulunmaktadır.

Sıkışan Kapağı Açmak İçin Yöntemler

Bütün gücünüzle sıkışan bir kapağı açmaya çalışsanız da bazen etkili bir sonuç alamayabilirsiniz. Eğer ki bazı yöntemleri denemenize rağmen kapa açılmıyorsa kapağın kenarına tahta bir kaşıkla vurunuz. Bunun yanında kavanozu ters çevirip kapağını tezgahın kenarına hafif sert bir şekilde vurabilirsiniz. Bu şekilde sıkışan hava ortadan kalkar ve kapak daha rahat açılır. Eğer bu yöntemi uygulayıp kapağı açamıyorsanız o zaman ılık su yöntemini uygulayabilirsiniz. Bir kabın içerisine sıcak su koyunuz. Kavanozu ters çevirip suyun içine koyunuz yaklaşık olarak 30 saniye bekleyiniz. Metal kaplar sıcak suda genişlemeye başlar. Bu şekilde içerde sıkışan hava dışarı çıkar ve kavanozu açabilirsiniz. Bunu uygularken elinize bir eldiven giyiniz. Çünkü kavanoz kapağı sıcak olabilir.

Sıkışmış Cam Kavanoz Kapağını Açmak İçin Pratik Öneriler

Gün içerisinde hemen herkesin başına gelebilen bir durum olan sıkışmış kavanoz kapağı bazen basit hareketler ile anında açılabilmektedir. Cam kavanozun içerisinde sıkışan hava kapağın sıkışmasına neden olacağı için buradaki amaç içerdeki havayı dışarı çıkartmaktır. Birçok kişi pratik bir yöntem denemektedir. Bu yöntem çatal ya da bıçak ile kapağı hafiften yanlardan açmaktır. Bıçak ya da çatalı kapağı yan taraflarına hafif bir şekilde soktuğunuzda içerdeki hava dışarı çıkar ve böylece kapak kolay bir şekilde açılır. Bu yöntem hem pratiktir hem de zaman almaz.

Sıkışmış Kavanoz Kapağını Açmak Zor mu?

Genel olarak her birimizin başına gelen sıkışmış kavanoz kapağını herhangi bir yöntem uygulamadan açmak oldukça zordur. Fakat bahsetmiş olduğumuz doğal yöntemler ile hiç zorlanmadan kendiniz açabilirsiniz. Bu yöntemleri uygularken dikkatli olunuz. Kavanozu düşürmemek için tezgah üzerinde açmanız tavsiye edilmektedir. Çok güçlü bil olsanız bazı durumlarda kapağı açmak imkansız olabilir. Günlük hayatta uygulayabileceğiniz pratik yöntemler ile bu işlemi başarı gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bal, reçel, pekmez gibi yapışkan gıdalar kapağa yapışabilirler. Eğer böyle besinleri kavanoza koyacaksanız kapağın altına mutlaka streç film geçiriniz. Bu şekilde açmanız daha kolay olur.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: