Sağlık 28 Mayıs 2021 - 07:13:51

Arjinin Nedir? Neye Yarar? Nelerde Var?

Arjinin Nedir? Neye Yarar? Nelerde Var?

Arjinin insan vücudunun doğal yollar ile üretme özelliğinin olmadığı ve bazı besinlerin içinde olan amino asite denir.

Arjinin Nedir, Ne Demek?

Vücuttaki bu açığın kapatılması için arjinin açısından yoğun olan besinlerin tüketilmesi gerekir. Bu maddenin bazı fizyolojik fonksiyonları yerine getirdiği söylenebilir. Bulunduğu besinler badem, fıstık ve fındıktır. Kuru yemişlerin yanı sora çikolata ve üzümün içinde olduğu da bilinmektedir. İnsan vücudunun lif tüketmesi önem taşır. Bu amino asit sindirim sisteminin iyi bir şekilde çalışmasına yardım eder. Liflerin en önemli özelliği vücutta yer alan çeşitli besinlerin kullanma yeteneklerini arttırmasıdır.

Arjinin Neye Yarar? Neye İyi Gelir?

Fizyolojik fonksiyonların devam etmesi için bu amino asit gereklidir. Büyüme hormonunda görülen artış, hormon salgılanması, vücutta bulunan zehirli maddelerin atılması fizyolojik fonksiyonlar içinde yer alır. Nitrik oksit üretimine destek olmaktadır. Nitrik oksit damar genişlemesi konusunda etkilidir. Bütün bu işlevlerin dışında çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığı söylenebilir. Ayrıca vücuttaki tuz oranının düzenlenmesine destek olur.

Arjinin Nasıl Kullanılır? Kimler Kullanır?

Çoğu insan bu maddeyi spor yapan insanların kullandığını düşünür. Fakat her kişinin bu maddeye ihtiyacı vardır. Büyüme çağında olan ergen kişiler, yaşlı, sporcu ve fazla kilosu olanlar bu maddeye ihtiyaç duyar. Bu madde çocuklarda bağışıklık sisteminin oluşturulması ve sistemin savunulması amacı ile kullanılmaktadır. Yaralanma ve onarımın olduğu dönemlerde arjinin ihtiyacının arttığı söylenebilir. Günümüz şartlarında bu madde uzun süreler spor yapan kişiler tarafından kullanılır. Arjinin desteğinin sağlanması spor sürecinin verimli bir şekilde tamamlanmasını sağlamakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Sıkı bir şekilde spor yapan kişilerin sürecine katkı sağlamaktadır. Çok ciddi olmayan rahatsızlıkların olumsuz etkilerinden vücudu korumaktadır. Sporcular anabolik steroidlerin ve androjenik steroidlerin kullanımı minimum seviyeye indirildiği zaman arijininden fayda sağlanır. Steroidlerin kötü kolesterol ve yüksek tansiyon problemine yol açtığı ifade edilir. Bu yüzden hali hazırdaki durumun tersine çevrilmesi önemlidir.

Arjinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Obezite rahatsızlıkları için fayda sağlayan maddenin özelliklerinden fayda sağlanmaktadır. Özellikle psikolojik sorunları olan kişilerin bu maddeyi doktora danışarak kullandıkları söylenebilir. Aşırı şekilde kullanılması sakıncalıdır. Yan etki olarak mide bulantısı, bitkinlik, ishal yapabilmektedir. Kullanılması gereken doz, ne kadar sürede kullanılması gerektiği veya kullanıma ihtiyaç olup olmadığı doktora danışılması gereken konulardır. İnsanların söylediklerinden yola çıkarak maddeyi kullanmak, sağlığı tehlikeye attığı için çok sakıncalı bir durumdur. Arjinin kullanımı için mutlaka doktor ile görüşmek gerekir. Bu durum ihmal edilmemesi ve ertelenmemesi gereken bir konudur. Bunun yanı sıra fıstık, fındık, badem gibi kuruyemişleri tüketmek faydalıdır. Bu maddeyi barındıran kuruyemişlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

  • arjinin
  • arjinin nedir
  • arjinin faydaları
  • arjinin nasıl kullanılır
Yorumlar
Hikmet Öztürk Arjinin eczanelerde bulunur mu? Spor yaparken nasıl kullanmak gerekiyor? Bunu herhangi bir besinden vitamin olarak almak mümkün mü? Ürün olarak mı kullanmak gerekiyor? Tam olarak neye yarıyor bilen var mı? cevapla
yorum yaz
Alüminyum Folyo Zararlı mı? Zehirler mi? Ne İşe Yarar?