Sağlık

Fibrokist Nedir? Neden Oluşur? Ağrı Yapar mı? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

29 Nisan 2018 - 17:18:01
Fibrokist nedir? Neden oluşur? Ağrı yapar mı? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Bayanların göğüslerinde kist oluşumu, bağ dokusunun artışı ya da farklı lezyonlar oluşuyorsa bu durum fibrokist meme problemi olarak isimlendirilmektedir.

Fibrokist Nedir, Ne Demek?

Fibrokist, göğüs bölgesinde oluşan çeşitli olumsuzluklara verilen genel addır. Araştırmalar, fibrokist meme rahatsızlığının bayanların %90'ında bulunduğunu göstermektedir. Eski dönemlerde çok ciddi bir rahatsızlık olarak görülen bu durum, günümüzde oldukça sıradan bir durum şeklinde yorumlanmaktadır. Bazı dönemlerde bu sorunlar ortaya çıkabilirken kısa süre içerisinde tedavi edilebilmektedir. Bu sorunun bayanlar üzerindeki belirtileri de farklı şekilde olabilmektedir. Genelde bayanlar meme kontrollerini düzenli olarak yaparlarken bu olumsuzlukları fark ederler. Her belirtinin tedavisi de ayrı şekilde olabilmektedir. Bazı belirtiler daha ciddi rahatsızlıklara da sebep olduğundan en kısa sürede doktorlara görünmek gerekir.

Fibrokist Neden Oluşur? Nasıl Olur?

Memelerin görevi, hamilelik sonrasında bebeklerin en iyi şekilde beslenmesini sağlamaktadır. Bunun için bayanların yapması gereken ekstra bir işlem olmazken memeler kendisini bu sürece hazır hale getirir. Bunu yaparken içerisinde yer alan süt bezleri ve bu sütleri aktaran kanallar sorunsuz bir şekilde görevlerini gerçekleştirirler. Aynı adet döneminde vücudun hamileliğe kendisini hazırladığı gibi memeler de bu dönem için hazırlık yapar. Ancak adet döneminde vücudun yaptığı hazırlık kan yoluyla vücuttan atılırken memelerde yapılan hazırlıklar dışarı atılamaz ve normale dönmesi belirli bir süre alır. Bu da çeşitli farklılıklara ya da gerilmelere sebep olabilir. Bunlar da fibrokist olarak tanımlanan sorunlardır.

Fibrokist Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Birçok bayan sürekli olarak tekrarlanabilen bu sorunun ağrı yapıp yapmayacağını merak etmektedir. Fibrokist rahatsızlığının belirtilerinden en belirgini ağrıdır. Bu dönemde bayanların dayanabileceği ancak sürekli olarak onları rahatsız edecek şekilde ağrılar ortaya çıkabilir. Bunun yanında göğüste dolgunluk ve şişlik hissi ortaya çıkabilmektedir. Elle yapılan muayenelerde bir kistin fark edilmesi de belirti olarak gösterilmektedir. Bu kistler, içi su dolu olan yapılardır. Bu kistler, ilerleyen dönemlerde daha fazla büyümeye başlarken bayanlarda daha yüksek endişelerin oluşmasına sebep olmaktadır.

Fibrokist Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu sorun için farklı tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir. İlk olarak bayanlar bu sorunu yaşadıkları dönemde ağrıların ortadan kalkması için ağrı kesicileri kullanabilirler. Ancak bu seçenek geçici bir tedavi yöntemidir. Sonrasında bu sorunun yaşanmaması için kişilerin hormon düzenleyici ürünleri kullanması gerekmektedir. Bunun için doğum kontrol hapları da kullanılabilmektedir. Doktorlar kontrollerini yaptıktan sonra bazı bayanlara vitamin desteği vermektedir. Bu şekilde de bulguların minimum düzeyde kendisini göstermesi sağlanmaktadır. Diyet yapmak ve bunun yanında biraz daha büyük beden bir sutyen kullanımı sürecin daha kısa sürede sonuç vermesini sağlayan etmenlerden birisidir. Birçok bayanda görülen fibrokist meme problemi, çok ciddi bir sorun olmasa da endişe edilmesi gereken sonuçları ortaya çıkarabildiğinden kısa süre içerisinde doktorlara görünmek en doğru tercihtir.

Yorumlar
Elif Kütük 29 Nisan 2018 - 17:28:01 Fibrokist için brokoli kürü işe yarar mı? Bu kürün etkili olduğuna dair bilgiler okumuştum ama deneyenler var mı hiç? Fibrokist kol ağrısı yapar mı? doktor bu rahatsızlığın olduğunu söyledi tedaviye başlanacak yakında.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: