Sağlık 30 Haziran 2021 - 21:41:08

Uykuda El ve Kol Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Uykuda El ve Kol Uyuşması Neden Olur? Nasıl Geçer?

İnsanların uykuda el uyuşması problemi yaşamasının birçok farklı sebebi olurken sürekli olarak bu olumsuz durumu yaşayan kişilerin doktorlara ulaşması gerekmektedir.

Uykuda El Uyuşması Neden Olur?

Uyku sırasında kollarda ve ellerde yaşanan uyuşmalar insanları uykusundan uyandırabilirken ertesi gün çok büyük ağrılara sebep olabilmektedir. Bu sebeple de bu sorunun üzerine gidilmesi gerekir. Bazı durumlarda uyuşmalar belirli hastalıkların belirtisi olarak da görülür. Bunun ilk sırasında şeker hastalığı gelmektedir. İnsanlarda şeker hastalığının üst düzeylerde kendisini göstermesi damarlara kolaylıkla zarar verebilir. Bu durum da elde ve kolda uyuşma olmasını tetiklemektedir. Buna ek olarak karpal tünel sendromu olarak isimlendirilen sinir sıkışması durumunda da uyuşmalar sıklıkla gerçekleşebilmektedir. Son olarak insanlarda eklem iltihabı, kısmi felç ve nöbet geçirme durumu da bu duruma sebep olabilir.

Uykuda Kol Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

İnsanların gün içerisinde tükettikleri besinler de uyku sırasında kollarda ve ellerde uyuşmalara sebep olabilmektedir. Düzenli olarak alkol kullanımı gerçekleştiren kişiler, ileri yaşlarda bu uyuşmaları sıklıkla yaşamaya başlarlar. Sinirleri son derece kötü etkileyen alkol kol ve ellere kısa süre içerisinde etki edebilir. Bunun yanı sıra insanların yeteri kadar B12 almaması da etkilidir. Vücutta oluşan sinyallerin iletiminden sorumlu olan B12 eksik olduğunda uyuşmalar bolca gerçekleşmektedir. Son olarak şeker hastalığını tetikleyen gıdaların tüketimi de buna sebep olabilmektedir.

El ve Kol Uyuşmasına Neden Olan Şeyler Nelerdir?

Bilindiği üzere doktorlar tarafından sunulan ilaçların tamamında yan etkiler bulunur. İlaçların bu yan etkilerinin seviyesi çok yüksek düzeyde değilse insanlar kısa sürede tedavi olmak için ilaçları kullanırlar. Sinir hasarında kullanılan ilaçlar, kemoterapi ilaçları, kan basıncını dengeleyen ve kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamayı amaçlayan ürünlerin bir kısmında da uyuşmaya sebep olabilecek maddeler yer almaktadır. Bazı böcek ilaçlarına maruz kalan kişilerde de bu sorun sıklıkla görülmektedir. Özellikle yaz günlerinde rüzgarın da etkisiyle bu ilaçlar insanlara bulaşabilir.

El ve Kol Uyuşması Nasıl Geçer?

Bu sorunun ortadan kaldırılması için insanların nöroloji uzmanlarına başvuruda bulunması gerekmektedir. Sorunun çözümü için ilk dönemde birkaç adet test talebi olurken bu şekilde hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir. Yapılan teşhislerde bu rahatsızlığın sebebi görülebilirken buna göre bir çözüm uygulanır. B12 eksikliği varsa özel ürünler ile bu eksiklik tamamlanabilir. Bunun yanı sıra şeker hastalığında ya da alkol kullanımında rahatsızlığı öne çıkaran maddelerin kullanımının bırakılması gerekmektedir. İlaçların yan etkileri bu duruma sebep oluyorsa insanların doktor kontrolünde ilaçları kullanmayı bırakması gerekmektedir. Eğer ki ilaçlar mecburen kullanılması gerekirse dengeleyici ilaçlar verilmektedir. İnsanların tamamına yakınının en az bir defa yaşadığı uykuda kol uyuşması durumu uzman doktorlar tarafından analiz edilerek kısa sürede çözülebilir.

  • uykuda el uyuşması
  • uykuda kol uyuşması
  • elde ve kolda uyuşma
  • el ve kol uyuşması nasıl geçer
  • uykuda el uyuşması neden olur
  • uykuda kol uyuşmasının nedenleri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Fosillerin Oluşumu, Faydaları ve Özellikleri