Sağlık

Fazla Erik Yemenin Zararları Nelerdir? İshal Yapar mı?

13 Temmuz 2018 - 18:35:12
Fazla erik yemenin zararları nelerdir? İshal yapar mı?

Erik gülgiller ailesinden gelen, bahar aylarında tüketilen ve sağlığa faydalı olan meyvelerden biridir.

Eriğin Özellikleri Kısaca Nelerdir?

B vitamini oranı fazla olan eriğin ceviz büyüklüğünde olduğu söylenir. Kabuk kısımları incedir. Erik yabani şekillerde de yetişir. Anadolu bölgesi Anavatanıdır. Göç ve savaşlardan kaynaklı olarak iklim şartlarına uyum sağlayabilmektedir. Bahar mevsiminde olgunlaşma gösterir. Kurumuş halde tüketilen erik aynı zamanda taze ve komposto olarak da tüketilme özelliği gösterebilmektedir. Erik hem lif kaynağı hem de fosfor deposudur. Bunun yanı sıra demir, bakır minerali, C ve A vitaminlerini barındırmaktadır.

Erik Ne Zaman Yenir?

Bahar aylarında satışa sunulan eriğin üretimi sonbahar mevsimine kadar devam etmektedir. Tür sayısı yaklaşık olarak iki bini bulabilir. Sağlık açısından önemli bir yere sahip olan erin soğuk algınlığı, astım, grip gibi hastalıklar üzerinde etkili bir meyvedir. Antioksidan olarak ziyadesiyle güçlüdür. Serbest radikaller ile savaşan eriğin C vitamin seviyesi fazladır. Besin lif oranı zengin ve kalorisi düşüktür. Kalori oranı düşük olduğundan dolayı diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Zayıflamak isteyenler erikten faydalanabilir.

Erik Ne İşe Yarar?

Kilo kaybı, kilo kontrolü gibi konular üzerinde güçlü bir etkisi bulunur. Lifli yapısı kabızlık probleminin üstesinden gelinmesine destek olur. Sindirimi düzenleyebilme özelliği bulunur ve magnezyum seviyesi fazladır. Menopoz sürecinden sonra kadınlar bu meyveyi tüketebilir. Erik kemik sağlığını koruyabilmektedir. Bu meyvenin düzenli bir şekilde tüketilmesi ile faydalarını kısa bir sürede görmek mümkün hale gelir.

Eriğin Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?
  • Erik gün içinde ihtiyaç duyulan vitamin ihtiyacını rahat bir biçimde karşılamaktadır. C vitamini fazladır.
  • Yapısı lifli olduğu için metabolizmayı çalıştırır. Bu sayede kısa bir zaman kilo kaybedilebilir.
  • Kemikleri güçlendiren erikte K vitamini mevcuttur. Beyni yoran işler yapılırken eriğin faydaları devreye girer. Erik zihin yorgunluğunu alarak beynin dinlenmesine yardım eder.
  • Zihinsel dinlenmenin yanı sıra vücudun gevşemesine yardım etmektedir. Vücut gevşeyerek rahatlar ve stres gibi faktörlerin etkisi azalır.
  • Eriğin kurumuş hali magnezyum, fosfor ihtiyacını karşılamaktadır. Hazmın kolaylaşmasını sağlar.
  • Çocukların bol bol erik tüketmesi önerilmektedir. Kemik gelişimini destekleyen bir yapısı olduğu için gelişme çağındaki çocuklar bu meyveyi tüketebilir.
  • Hem iştahın artmasına hem de diş etlerinin kuvvetli hale gelmesine destek olmaktadır.
Erik Nasıl Yenir? Hangi Kısımları Kullanılır?

Meyveleri sıkça tüketilen eriğin diğer bölümleri de kullanılabilmektedir. Eski dönemlerde çiçekleri kurutulan erik balla karıştırılarak bağırsak solucanlarının düşmesi amacı ile kullanıldığı rivayet edilmektedir. Yaprakları ile yapılan çay ise gargara yöntemiyle uygulanmaktadır. Bu yöntem boğaz ağrılarına fayda sağlamaktadır.

Eriğin Zararları Nelerdir? İshal Yapar mı?

Normalden fazla tüketilmesi ile çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bahsi geçen sağlık sorunlarından biri mide asidi ve gaz probleminin meydana gelmesidir. Erik fazla tüketildiği zaman mide asidinin yükselmesine yol açar. Ayrıca ishal olma riski ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden dolayı dengesinde tüketilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Hilmi yeşilyurt 13 Temmuz 2018 - 18:45:12 Arkadaşlar fazla erik yemek ishal yapar mı? Zararlı olur mu? Kabızlık problemi yaşıyorum. bunun için erik yemek istiyorum. Belki etkili olur diye. Benim gibi aynı sorunu yaşayıp bu yöntemi deneyenler var mı? Ekili olur m?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: