Fazla kiraz yemenin zararları nelerdir? Kilo aldırır mı?
Sağlık

Fazla Kiraz Yemenin Zararları Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

13 Temmuz 2018 - 22:25:16

Yaz mevsiminde bolca tüketilen kiraz, insan sağlığına birçok açıdan destek olan meyve çeşitlerinden biridir.

Kirazın Özellikleri Kısaca Nelerdir?

Kiraz meyvesi gülgiller ailesinden gelir ve anavatanı Kuzey Anadolu'dur. Bu meyve Antik dönem içerisinde Yunanistan bölgesine götürülmüştür. Sonrasında Avrupa'ya yayılan meyve çeşitli toplumlar tarafından tüketilmiştir. Yabani kiraz ağacının boyu yirmi ila yirmi beş metreye kadar uzamaktadır. Bahçe kirazı ise boy olarak yabani kiraz ağacına göre daha kısadır. Ağacın dalları düzgün yapıda olup yaprakları iri ve biçim olarak ovaldir. Yaprak ayalarının buruşuk ve uçlarının sivri olduğu söylenebilir.

Kiraz Nasıl Oluşur? Nasıl Olgunlaşır?

İlkbaharda çiçekleri açar ve altı çeşit renge bürünebilir. Çiçeklerden kiraz ismindeki meyve meydana gelmektedir. Meyvelerinin tek tohumlu olduğu ifade edilebilir. Ağaç var olduğu bölgeye göre nisan ve temmuz ayı arasında olgunlaşmaktadır. Rengi beyaz, sarı, siyah ve kırmızı olabilir. Meyveler bir ila üç santimetre çapındadır ve biçimleri yuvarlaktır. Sulu olan meyvenin tadı oldukça güzeldir. Kiraz taze olarak tüketildiği gibi reçeli de yapılabilmektedir.

Kirazın Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kiraz yüksek oranda potasyum içerdiğinden dolayı vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Gün içinde tüketilen 1 bardak kirazın ihtiyaç duyulan potasyum oranının yüzde dokuzunu karşıladığı ifade edilmektedir. Bu meyvenin potasyum değeri fazladır, bu sayede vücudun potasyum ihtiyacını karşılayarak kişiye sağlıklı bir hayat sunar. Potasyumun fazla olması kas gücünü geliştirmektedir. Kirazın en önemli yararlarından biri verimli uykuya destek olmasıdır.

Kiraz Uyku Yapar mı?

Kiraz uyku ve uyanıklık halini düzenleyen melatonin içermektedir. Pineal ismindeki bez tarafından melatonin hormonu üretilmektedir. Bu hormonun özelliği uyanıklık ve uyku dengesini kontrol etmesidir. Kiraz suyunun düzenli olacak şekilde tüketilmesi halinde uykunun düzene girmesi kaçınılmaz hale gelir. Hem vişne hem de kiraz suyu bu sürece yardımcı olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda uyumakta zorlanan ve uykusu bölünen bireylere destek olduğu ortaya çıkmıştır. Kirazın cildin yaşlanmasını yavaşlatma özelliği vardır. İçindeki antioksidan seviyesi oldukça yüksek olduğu için cildin yaşlanmasını engellemektedir. Serbest radikaller vücudun eski görünmesine neden olur. Bu meyve ise serbest radikaller ile mücadele ederek bu durumun önüne geçmektedir. Bilim adamlarının söylemlerine göre gün içinde 1 bardak kiraz suyu tüketmek cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmaktadır.

Fazla Kirazın Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Bazı kişilerin kiraza alerjisi vardır. Bu meyveyi yoğun oranda tüketmek alerjisi olmayan insanlar için zararlı bir durum değildir. Bunun dışında kirazda lifli yapı söz konusu olduğu için fazla tüketim sonucunda olumsuz durumlar meydana gelebilir. Bahsi geçen etkenlerden dolayı gün içinde önerilen porsiyon miktarının tüketilmesi gerekmektedir. 1 bardak kiraz tahmini olarak üç gram lif içerir. Kilo kaybetmek isteyen kişilerin diyet listesindeki besinler çok lifli ise kirazın yoğun oranda tüketilmesi karın krampı, şişkinlik, bağırsak gazı gibi yan etkilere yol açabilmektedir.

Yorumlar
Gamze Sert 13 Temmuz 2018 - 22:35:16 aşırı kiraz yemenin yan etkileri nelerdir? Çok sevdiğim bir meyve ve bazen gerçekten çok yiyorum. Bunun vücuduma herhangi bir zararı olur mu? Ne kadar yemek gerekir? Alerji yapar ya da ishale nedne olur diye korkuyorum biraz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: