Sağlık

Damar Atmasına Ne İyi Gelir? Sebepleri Nelerdir?

30 Haziran 2019 - 09:50:09
Damar Atmasına Ne İyi Gelir? Sebepleri Nelerdir?

Farklı sebeplerden dolayı oluşabilen damar atması probleminde insanların bu hastalığı göz ardı etmemesi ve uzman doktorlara görünmesi gerekmektedir.

Damar Atması Nasıl Olur?

Bilindiği üzere kanı organlara taşımak ile görevli olan damarlar vücudumuzun tamamını sarmaktadır. Oldukça karmaşık bir yapısı olan ve belirli problemlere sebep olabilen bu damarların iyi bir şekilde incelenmesi ve sorun halinde hemen müdahale edilmesi gereklidir. Damar atması problemi damarın bulunduğu her noktada olabilirken omuz, sırt ve boyun bölgesi en sık görüldüğü kısımlardır. Bunun yanı sıra insanların bacaklarında, kollarında ve ellerinde de bu problem kendisini göstermektedir. Damar atması probleminin vücudun herhangi bir noktasında meydana gelmesi, buna sebep olan durum hakkında da ipuçları sunmaktadır.

Kas Seğirmesinin Sebepleri Nelerdir?

Damar atması sorunu olan kişilerin büyük bir kısmında magnezyum eksikliği bulunmaktadır. Doktorlar, hangi tedaviyi uygularsa uygulasın destek ürün olarak magnezyum kapsüllerini hastalara sunmaktadır. Vücutta bazı bölgelerin sürekli olarak basınç altında kalması da damar atması sorununu ortaya çıkaran nedenler arasında yer alır. Gün içerisinde yeteri kadar hareket edilmemesi sebebiyle yaşanan kas spazmları ve oluşan tıkanıklıklar da bu atmaların en önemli sebepleri arasında sayılmaktadır. Ayakta çok fazla kalan ve gün içerisinde ağır işlerde çalışan kişiler de bu sorun kendisini gösterir. Hormon bozuklukları, trafik kazaları, yaşanan travmalar, kan rahatsızlıkları ve sinirlerde yaşanan problemler de bu sorunu tetikleyen durumlardır.

Damar Atmasına Ne İyi Gelir?

Bu sorunu yaşamaya başlayan insanlar süreci daha acısız bir şekilde geçirmek ve mümkünse rahatsızlıktan kurtulmak için önemli adımlar atabilirler. Bunların ilk sırasında bölgeye sıcak uygulamaları gelmektedir. Birçok kişi sıcak kaynak sularının bulunduğu bölgelere giderek burada damar atması olan bölgeye masaj yapmaktadır. Bunun yanı sıra uzun süre hareketsiz kalmasından dolayı bu sorunu yaşayan kişilerin belirli zaman aralıkları ile hareket etmeleri de çok doğru olacaktır. Son olarak yatış pozisyonunu düzeltmek ve damara herhangi bir baskı olmasını engellemek de bu soruna iyi gelen maddeler arasında sayılabilmektedir.

Damar Atması İçin Hangi Doktora Gidilir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bu sorunun tedavisinde sebebinin en iyi şekilde analiz edilmesi önem arz etmektedir. Eğer damar atmasına sebep olan durum damar tıkanıklığı ise ilaçlar ile bu tıkanıklığın açılması gerekmektedir. Damar tıkanıklığı ilaçlar ile açılamazsa bu durumda cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir. Buna ek olarak insanlara verilecek olan diyet ve egzersiz programları da en iyi tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Hipertansiyon ya da şeker hastalığından dolayı bu sorunu yaşayan kişiler de bulunabilirken bu kişilerin rahatsızlıklarını tetikleyici olan durumlarda n uzak durması gerekmektedir. İnsanlar tarafından çok ciddiye alınmayan damar atması belirli hastalıkların belirtisi olabildiğinden araştırılması ve tehlikeli bir durumun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: