İstanbulda mutlaka gidilmesi gereken yerler
Yaşam

İstanbul'da Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

28 Nisan 2018 - 21:26:55

İstanbul'un her bir karışı tarih kokarken bu şehirde farklı sebeplerle bulunan kişilerin doğal ve tarihi birçok alanı gezmesi ve muhteşem tecrübeler edinmesi gerekecektir.

İstanbul'da Yer Alan Saraylar Nelerdir?

İstanbul birçok büyük imparatorluğa ev sahipliği yaptığı için çok sayıda sarayın bulunduğu şehirlerimizden birisidir. Birçok yönden ülke tarihimize yön vermiş olan Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı İstanbul'a giden kişilerin kesinlikle görmesi gereken yer arasında yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık muhteşem tarihinin 400 yılında devletin idari merkezi olan Topkapı Sarayı insanların adeta tarihe tanıklık etmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatına gözlerini yumduğu yer olan Dolmabahçe Sarayı da kesinlikle ziyaret edilmesi gereken alanlar arasında yer alıyor. Zamanı bulunan kişiler Beylerbeyi Sarayı ile birlikte saray turlarını sonlandırabilirler.

İstanbul'da Gezilmesi Gereken Camiler Nelerdir?

Ülkemizdeki ibadet yerleri olan camiler, eski dönemden günümüze kadar ulaşırken bu özelliği ile birlikte bir yandan da tarihi önem arz etmektedir. Birçok tarihi camimiz hala hizmetine devam ederken çok eski dönemlerin mimari özelliklerini de günümüze taşımaktadır. Birçok kişi için cami denildiğinde akla gelen ilk eser Sultanahmet Camii olurken İstanbul'un simgeleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra Süleymaniye Camii de gelen ziyaretçilere muhteşem bir mimari sunarken insanların ruhsal yönden rahatlamasını sağlayabilir. Son olarak günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya Müzesi de eskiden kilise ve sonrasında cami olarak kullanılan yapılar arasında yer almaktadır.

İstanbul'da Kuleler ve Diğer Tarihi Eserler

İstanbul'a ziyaretçi olarak gelen kişilerin burada tüm tarihi ve doğal mekanları gezmesi mümkün değildir. Bunun için aylar gerekirken gezebilecekleri kadar çok alanı gezmeleri en doğru seçim olarak gösterilebilir. Bu aşamada kuleler de İstanbul'un siluetini etkileyen ve muhteşem manzaralar sunan noktalardır. Galata Kulesi, muhteşem bir İstanbul manzarası için ziyaret edilebilecek alanlar arasında yer alırken Kız Kulesi, denizin ortasında yer alması ve hikayesi ile birlikte gelen ziyaretçilerin hepsini çok etkilemektedir. Son olarak Bizans İmparatorluğu döneminden günümüze ulaşan Yerebatan Sarnıcı da tarihi mekanlar arasında bulunan ve kesinlikle gezilmesi gereken adreslerdendir.

İstanbul'da Gezilecek Parklar, Meydanlar ve Sokaklar

İstanbul'un her bir karışının tarih koktuğunun kanıtı meydanları ve sokaklarıdır. Bu bölgelerde zaman geçirmek dahi insanların psikolojik açıdan rahatlamasını sağlayabilir. Taksim Meydanı, İstanbul'a giden herkesin görmesi gereken noktalardan birisi olurken Beşiktaş ve Ortaköy'de de zaman geçirilmesi şarttır. Her bir meydanda yer alan özel aktiviteler ile birlikte saatler olabildiğince hızlı geçecektir. Bunun yanında Gülhane Parkı, Tabiat Parkı, Emirgan Korusu ve Yıldız Parkı gibi parklar da doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyen kişiler için en doğru adresler olarak gösterilebilmektedir. İstanbul'a giden kişilerin sıkılması oldukça zor olurken her dakikaları yeni tecrübeler edinerek geçebilir.

Yorumlar
Nazgül Kaynar 28 Nisan 2018 - 21:36:55 İstanbul'a ilk defa geleceğim. Yaklaşık 1 hafta kalacağım ve karış karış gezmek istiyorum diyebilirim:) Gerçekten çok güzel bir şehir olduğunu duydum. İstanbul'da mutlaka gidilmesi görülmesi gereken yerler nereler acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: