Sağlık 17 Aralık 2020 - 09:50:08

Kan Vermenin Faydaları, Önemi ve Zararları

Kan Vermenin Faydaları, Önemi ve Zararları

Vücudumuzda dolaşan kan, sağlığımız için çok büyük önem arz ederken başka insanların hayatlarını da kurtarabilir. Bu sebeple de vücuda faydası da bulunan kan bağışının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

İnsanlarda kanın kalitesi çok büyük önem taşımaktadır. Ne kadar kaliteli bir kana sahip olunursa iç organlar o kadar iyi düzeyde beslenir ve bu sayede hastalıklardan uzak kalınmış olunur. Bu aşamada kan vermek, kemik iliğinin yağlanmasını çok ciddi bir biçimde engellerken kan yapımını her zaman canlı tutmaktadır. Bu da kanın kalitesini yükseltir. Düzenli olarak kan bağışı yapmak insanlarda kalp krizi riskini %90 oranında azaltan etmenlerden birisidir. Bunun yanında kan bağışını gerçekleştiren kişilerde baş ağrısı, yüksek tansiyon ya da stres gibi durumlar da söz konusu olmamaktadır.

Kan Vermenin Önemi Nedir?

Kan vermek ya da bağışlamak sosyal yaşam içerisinde çok büyük bir öneme sahiptir. İnsanlar kan verdiklerinde kendi vücutlarına fayda sağlamanın yanında başka bir insanın hayatını kurtarabilir. Bir insana verilebilecek en güzel hediye, onun hayatının devamlılığını sağlamak olurken kan bağışlayarak insanlar bu önemli konuma ulaşabilirler. Kendilerine zarar vermelerine gerek olmadan, yalnızca belirli zaman aralıklarında kan bağışlayan kişiler, dünya üzerinde çok sayıda insana yardım etmiş olacaktır. Bu durumun kişiye verdiği mutluluk da farklı etmenler ile elde edilemeyecek kadar değerlidir.

Kan Vermenin Zararları Nelerdir?

Genel olarak insanlarda kan verme sonrasında olumsuz durumlar ortaya çıkmaz. Ancak bazı insanların bünyeleri daha zayıf olduğundan kan miktarlarının ani olarak bu seviyede azalması kısa bir süre için olumsuz durumların görülmesine sebep olabilir. İlk olarak mide bulantısı kan bağışlama sonrasında sıkça görülen sorunlardan birisidir. Bunun yanında baş dönmesi de bazı insanlarda görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Titreme ve terleme gibi olumsuz durumlar görülebilirken bu durumlarda kişilerin hemen doktorlarına görünmeleri çok büyük önem taşımaktadır. Aniden kan miktarındaki düşüş insanlarda düşme ya da bayılma hissine sebep olabilmektedir. Özellikle ilk defa kan verecek olan kişilerde bu durum psikolojik etmenler ile destekleneceğinden daha zorlu bir süreç yaşanabilmektedir.

Kan Bağışı Nasıl Yapılır?

Kızılay tarafından sürekli olarak Türkiye'nin her yerinde kan bağış merkezleri oluşturulmaktadır. Bu merkezlere giden kişiler, kapıdan girdikten sonra 30 dakika içerisinde kanlarını verip günlük hayatlarına geri dönebilirler. Kendilerine verilen formaları eksiksiz bir biçimde dolduran kişiler sonrasında çeşitli testlere gireceklerdir. Bu testlerde kişinin vücudunda belirli hastalıkların olup olmadığı kontrol edilirken bu durum insanların kendi vücutları hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinmeleri adına önemlidir. Bunun sonrasında kan alma işlemi gerçekleşerek kişiler günlük hayatlarına geri dönerler. Kan vermek ya da diğer bir tabirle bağışlamak insanları hem fiziksel hem de mental açıdan destekleyen ve çok daha iyi düzeye getiren bir eylemdir.

  • kan verme
  • kan bağışı
  • kan vermenin faydaları
  • kan vermenin önemi
  • kan vermenin zararları
Yorumlar
Nedim Yılmaz Eğer ki kişinin vücudu kan vermek için uygunsa kan bağışı yapmak hem sağlık için hem de diğer bireyler için çok önemli birşey. Pek çok kişinin kan bağışına ihtiyacı var. Kan vererek hayat kurtarmak gerçekten mümkün. Ben düzenli olarak veriyorum. cevapla
yorum yaz
Denge Hastalığı Nedir? Sebebi, Belirtileri ve Tedavisi