Bamya tohumunun faydaları, zararları ve fiyatı
Sağlık

Bamya Tohumunun Faydaları, Zararları ve Fiyatı

17 Aralık 2018 - 13:43:38

Yeşil çiçekli bir bitki olan bamya, vücut için son derece faydalı olan ürünler arasında yer almaktadır. Bamya kadar bamya tohumu da insana sağlığına büyük faydalar sağlarken son dönemde birçok kişi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Bamya Tohumu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Bamya, lezzet açısında farklı olduğundan herkese hitap edebilen bir ürün değildir. Her ne kadar vücuda çok sayıda faydası bulunsa da insanların büyük bir çoğunluğu bamya tüketmeyi tercih etmez ve bu faydaları farklı ürünlerden alma çabası içerisinde olurlar. Bamyanın lezzetini sevmeyen ancak sunduğu faydaları vücutlarında görmek isteyen kişiler, bamya tohumu tüketmeye başlayabilirler. Bamyanın içerisinde yer alan küçük ebatlardaki tohumlar, vücuda muhteşem faydalar sunarken farklı şekillerde tüketilebilmektedir.

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

İnsanların bamya tohumu tüketiminde en çok değer verdikleri fayda streslerini yönetmeleri konusunda onlara yardımcı olmalarıdır. Bamya tohumunu tüketen kişiler stresi çok daha kolay bir biçimde yönetebilirken bunun kendilerine zarar vermesinin de önüne geçmiş olurlar. Buna ek olarak K vitamini yönünden en zengin ürünlerden birisi olarak gösterilmektedir. K vitamini, kemiklerin güçlenmesine katkı sağlarken kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran bir özellik göstermektedir. İnsanların istemsiz olarak yaşadıkları kanamalarda kanın çok daha çabuk durmasını sağlamaktadır. Kansere sebep olan tümör hücrelerinin büyümesini engelleyici bir etkisi de bulunmaktadır. Çağımızın en tehlikeli hastalıkları arasında yer alan kansere karşı verilen savaşta çok güçlü bir yardımcı olarak bamya tohumu gösterilebilir. Son olarak diyabet hastalarının dostu olan bir ürün olarak gösterilebilmektedir.

Bamya Tohumunun Zararları Nelerdir?

Bamya tohumunu düzenli olarak kullanan kişiler, bu kullanımı biraz fazla yapmaya başlarlarsa zararlarını da görebilirler. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bu ürünü fazla tüketmek kanın gereğinden fazla pıhtılaşmasına sebep olurken sağlık yönünden çok ciddi problemler ortaya çıkarır. Bunun yanında çok fazla kullanıldığında mide ve bağırsaklara etki etmeye başlayan bamya tohumu midenin çok hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu durumda midenin yorulması sebebiyle sorunlar oluşabilirken çeşitli sindirim yolu hastalıkları da kendisini göstermeye başlamaktadır.

Bamya Tohumu Fiyatı Ne Kadar?

Bamya satın almak isteyen kişiler rahatlıkla pazardan ya da marketler bu ürünü satın alabilmektedir. Ancak bilindiği üzere bamya oldukça pahalı olan ürünler arasında yer alır. Bu sebeple de bamyayı taze olarak alıp sonrasında tohumlarını içerisinden çıkarmak çok mümkün olmaz. Direkt olarak aktarlardan ya da internet sitelerinden hazır paketler halinde satın alınması doğru olacaktır. Bu ürünün ticaretini yapan markalar bulunurken bu markalar bamya tohumunun kilosunu 50-60 TL seviyesinden satışa sunmaktadır. Bu ürünler, özel paketlerde hazırlanırken tamamen doğal ve katkısız olarak müşterilere ulaştırılmaktadır. Bamyanın faydalarını bilmesine rağmen lezzetinde sorun yaşadıkları için tercih etmeyen kişiler, bamya tohumu sayesinde hem sevmedikleri lezzetten uzak durmuş hem de bamyanın faydalarını vücutlarında görmeye başlamış olacaklardır.

Yorumlar
Zeynep Çelen 17 Aralık 2018 - 13:53:38 Bamya tohumu kürünün sağlık için çok faydalı olduğunu duydum ve ne zaman ekilir onu öğrenmek istiyorum. Yemeğini yıllardır yapar yerim ama aynı zamanda zayıflamak için de tohumu etkili diyorlar. Denemek istiyorum umarım etkili olur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: