Sağlık

Palamudun Besin Değeri, Faydaları ve Fiyatı

17 Aralık 2018 - 17:36:21
Palamudun besin değeri, faydaları ve fiyatı

Ülkemizin etrafı denizlerle çevrili olduğu için deniz ürünleri mutfağımızda oldukça popülerdir. Bu aşamada palamut da en çok tercih edilen balıklar arasında yer alırken palamudun besin değeri ve faydaları çok üst düzeylerde seyretmektedir.

Palamudun Özellikleri Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Palamut balığı, ülkemizin denizlerinin tamamında yaşayabilmektedir. Ancak genel olarak bu balık biraz daha soğuk suları tercih ettiğinden Marmara ve Karadeniz'de daha fazla bulunmaktadır. Ebat olarak hamsi ya da istavrite göre daha büyük bir balık olduğundan balıkçılarda kiloyla değil tane olarak satılmaktadır. Sürü halinde gezen bu balık, balıkçılar tarafından oldukça fazla sevilir ve sıklıkla avlanmaktadır. Sürüyle toplanmasına rağmen tek tek satıldığı için balıkçılar için avantajlı bir av olmaktadır. Pullu bir yapıda olmadığından çok daha kolay tüketilebilen bir üründür. Tavada ya da fırında rahatlıkla pişirilebilmektedir. Ülkemizde mangal kültürü de olduğundan bu şekilde de pişirilebilmektedir.

Palamudun Besin Değeri Nedir?

Palamut balığı diyet yapan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sebeple de besin değerleri her zaman kontrol edilen ürünler arasında yer alır. Besin değerleri içerisinde kalorisi oldukça önemli bir değerdir. 100 gramlık bir palamudun 216 kalori geldiği belirtilmektedir. 100 gramının içerisinde 20 gram protein bulunmaktadır. İnsanlar diyetlerini spor ile destekliyorlarsa palamut tüketimi sporlarını en iyi şekilde yapmalarına katkı sağlayacak ürünler arasında gösterilebilir. Bunun yanı sıra içerisinde A vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir yer almaktadır. Tüm bu vitamin ve mineraller düzenli olarak palamut tüketimi sayesinde vücuda alınabilir.

Palamudun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Palamut tüketimi ile vücuda alınan vitaminler vücuda son derece faydalı olan ürünlerdir. İçerisinde yer alan C vitamini ile kış aylarında hastalıklardan korunmak çok daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra içerisindeki A vitamini sayesinde hem gözlere hem de saçlara etki ederek çok daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak kanda yer alan kolesterolü dengeleme özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple de kanlarındaki yağ oranı yüksek olan kişilere düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Açık yaraların çok daha çabuk iyileşmesinde de önemli bir yardımcıdır. Son olarak cildi onardığı ve gençleştirdiği araştırmalar ile birlikte ortaya konmuştur.

Palamudun Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizin en çok tercih edilen balıklarından olan palamudun fiyatı alındığı şehre göre değişiklik gösterir. Denize kıyısı olan şehirlerde bu balık türü daha ucuz fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Diğer şehirlerde bu fiyatlara bir de ulaştırma bedeli eklenir. Sezonun başında 5 TL fiyat ile satılan palamut, mevsim şartlarındaki kötüleşmeler sonrasında 15 TL seviyesine yükselmiştir. Ancak sonrasında tekrar şartların düzelmesi balıkçıların çok daha rahat bir biçimde açılmasını sağlamış ve fiyatı normal düzeyi olan 10 TL seviyesine gelmiştir. Çok pahalı olmayan ve içerisinde çok sayıda yararlı vitamin ve mineral yer alan palamut düzenli olarak kullanılması gereken balık türleri arasında gösterilir.

Yorumlar
Pınar Ekici 17 Aralık 2018 - 17:46:21 Palamut balığının kalorisi çok yüksek mi diyetlerde yenir mi? Fiyatı son zamanlarda uygun diye biliyorum. Balık sağlığa çok faydalı olduğu için alıp tüketmek istiyorum ama diyetteyim kilo yapar mı diye düşündüğüm için henüz yapmadım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: