Sağlık 17 Aralık 2020 - 18:26:23

Pırasa Yemeğinin Kalorisi, Çeşitleri ve Yapımı

Pırasa Yemeğinin Kalorisi, Çeşitleri ve Yapımı

İnsanların favori yemekleri arasında yer almasa da pırasa vücuda çok faydalı bir yemek olmasının yanı sıra lezzet açısından da tatmin edici düzeydedir.

Pırasa Yemeğinin Kalorisi Ne Kadar?

Sebze yemeklerini düzenli olarak tüketen kişiler, özellikle diyet dönemlerinde bu ürünlere çok daha fazla özen gösterirler. Genelde bu yemeklerin kalori değerleri düşük olduğundan diyet dönemlerinde tercih edilmektedir. Sürekli et yemeklerinden sıkılan insanlar için de pırasa gibi sebze yemekleri güzel bir alternatif olur. Bu aşamada pırasa yemeğini tüketecek olan ancak kilo verebilmek adına kalori hesabı yapan kişiler, bir tabak pırasa tükettiklerinde 183 kalori aldıklarını bilmelidir. Eğer pırasa zeytinyağlı olarak hazırlanıp sunulduysa bu durumda alınan kalori değeri 145 kalori seviyesine düşmektedir. Çok büyük bir kalori farkı olmadığından kişiler lezzete göre karar vererek pırasalarını tüketebilirler.

Pırasa Yemeğinin Çeşitleri Nelerdir?

Sebze yemeklerini takip eden kişiler, her sebze için en beğendikleri pişirme şeklini belirlerler ve sonrasında sürekli olarak bu şekilde tercih ederler. Pırasa yemeği de farklı şekillerde hazırlanabilen ürünler arasında yer alır. Genel olarak pırasa denildiğinde akla ilk olarak zeytinyağlı pırasa gelmektedir. Oldukça lezzetli olan bu yemek soğuk bir biçimde meze olarak da tercih edilebilmektedir. Bunların yanı sıra zeytinyağı ile yapılmayan salçalı bir yemek olarak da pırasa yemeği tercih edilebilir. Bazı yörelerde içerisine kıyma da koyulmaktadır ancak genelde et yemeğine alternatif bir ürün olarak tercih edildiğinden kıymalı yapımı nadiren görülür.

Zeytinyağlı Pırasa Nasıl Yapılır?

5 orta boy pırasa, 1 su bardağından biraz az zeytinyağı, yarım kahve fincanı pirinç, 2 adet küçük havuç, 1 adet soğan, yarım limon, 1 çay kaşığı kadar toz şeker ve tuz ile birlikte bu yemeğin malzemeleri hazır hale getirilmektedir. Zeytinyağını tavaya bırakan kişiler ilk olarak içerisine doğradıkları sopanı atarak pembeleşinceye kadar pişirir. Ardından havuçlar da tavaya bırakılarak karışım kavrulur. Sonrasında pırasalar yemeğe bırakılır ve bu şekilde 15-20 dakika üstü kapalı biçimde pişirilir. Sürenin sonunda kapağı açılarak içerisine pirinç, şeker ve tuz eklenir. Sonrasında yarım limonun suyu içerisine katılır karıştırılır. Orta ateşte pirinçler pişene kadar pişirilir ve yemek hazır olur.

Salçalı Pırasa Nasıl Yapılır?

Pırasanın salçalısı için 4-5 adet pırasa, 2 adet havuç, 2 adet domates, yarım yemek kaşığı domates salçası, yarım kahve fincanı kadar pirinç, 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve tuza ihtiyaç vardır. İlk olarak sıvı yağ ve salça tavaya alınarak beraber kavrulmaya başlanır. Sonrasında 2 adet soyulmuş ve doğranmış olan domates tavaya eklenir. Hemen ardından doğranan havuçlarda tavaya eklenerek kavrulmaya başlanır. Suyu süzülen pırasalar da karışıma eklendikten sonra yemeğin kapağı kapatılır ve suyunu çekene kadar pişirilir. Sonrasında üzerine pirinç eklenerek pişirilmeye devam edilir. Bu aşamada su ihtiyacı olursa düşük miktarlarda olmak üzere katılabilir. Malzemeler iyice piştiğinde yemeğin altı kapatılarak servis edilebilir. Yapımı çok zor olmayan ve vücut için çok faydalı olan pırasa yemeği kısa süre içerisinde hazırlanabilen oldukça lezzetli yemeklerimizden birisi olarak gösterilmektedir.

  • pırasa yemeği
  • pırasa yemeğinin çeşitleri
  • zeytinyağlı pırasa
  • salçalı pırasa
  • pırasa yemeğinin kalorisi
Yorumlar
Gamze Yiğit Pırasa yemeğinin tarifini etsiz olarak yapmak istiyorum çünkü kalori değeri düşük olması gerekiyor. Kabızlık problemlerim için bu tarz yemekler yiyorum son zamanlarda. Kendim hiç yapmadım ama nasıl yapılır diye merak ediyorum. cevapla
yorum yaz
Kırmızı Pelerin Zayıflama Çayı Nedir? Kullananlar, Fiyatı, Kullanımı, Faydaları