Sağlık 18 Aralık 2020 - 09:50:01

Brolokolinin Tarifi ve Kalorisi Nedir?

Brolokolinin Tarifi ve Kalorisi Nedir?

Sebzeler arasında çok sevilen bir ürün olmamasına rağmen her geçen gün tüketimi artan brokoli çok farklı şekillerde hazırlanabilirken vücut için son derece faydalı bir ürün olarak gösterilmektedir.

Brokoli Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Lahana ailesinin bir üyesi olan brokoli, koyu yeşil rengi ve topluluklar halindeki yapısı ile birlikte son derece dikkat çekici bir üründür. Sebzenin görünüşü oldukça farklı olduğundan birçok yemeğin içerisine katılarak bu yemeklerin görüntü açısından çok daha üst seviyelere çıkmasını sağlamaktadır. Ancak kendisini ana malzeme olarak tercih edildiği yemekler de bulunur. İçerisinde A, B, C, E ve K vitaminlerini barındırırken bunların yanı sıra kalsiyum, demir ve magnezyum ihtiyacını da tek başına karşılayabilmektedir.

Brokoli Yemeği Tarifi Nedir?

Brokolinin yemeğini yapmak isteyen kişilerin, 1 adet brokolinin yanında 2 adet kuru soğan, 2 adet patates, 2 adet havuç, yarım çay bardağı kadar zeytinyağı, 1 yemek kaşığı salça, 1 çay kaşığı kuru nane ve tuza ihtiyacı vardır. Kuru soğanlar ve zeytinyağını tavaya alan kişiler soğanlar pembeleşene kadar kavurduktan sonra üzerine havuç, patates, salça ve baharatları ilave etmelidir. Sonrasında üzerine çıkacak kadar su eklenir ve 10 dakika kadar bu şekilde pişirilir. Bunun sonrasında küçük bir hale getirilen brokoliler de eklenmelidir. 10 dakika da bu şekilde pişirildikten sonra sıcak bir şekilde brokoli yemeği servis için hazır hale gelmektedir.

Kremalı ve Brokolili Makarna

Sulu yemek olarak brokoliyi tercih etmek istemeyen kişiler halkımız tarafından çok sevilen makarnanın içerisinde bu ürünü tercih edebilirler. Bunun için 300 gram brokoli, 8 adet mantar, 1 paket makarna, 1 paket krema, 1 kase kaşar peyniri, 3 yemek kaşığı margarin, 3 yemek kaşığı un, 500 ml. süt ve 2 diş sarımsak gerekmektedir. İlk olarak brokolileri suyun içerisinde haşlayarak yemeğe başlanmaktadır. Bu işlem olurken mantarlar yağ ile birlikte tavaya atılarak kavrulmaya başlanır. Ayrı bir alanda ise margarin, süt ve unu kavurmak gerekmektedir. Makarnayı klasik bir şekilde yaptıktan sonra elde edilen bu malzemelerin tamamını makarnanın üzerine eklemek gerekir. Bu şekilde kremalı, mantarlı ve brokolili makarna hazır hale gelecektir.

Brokolinin Kalorisi Ne Kadar?

Sebzeler genel olarak düşük kalori değerleri ile bilinirken bu sebzeleri tüketilir hale getirirken insanlar kalori değerlerinin de yükselmesine sebep olmaktadır. Normal şartlar altında brokolinin 1 kilogramı yalnızca 260 kaloridir. Genel olarak insanlar çok düşük miktarlarda bu ürünü tükettikleri için kalori cinsinden bir sorun yaşamazlar. Brokoli içeren makarna ise yaklaşık olarak 350 kalori gelmektedir. Sebzeler arasında çok sevilmeyen üyelerden birisi olan brokoli, doğru malzemeler ile bir araya getirildiğinde harika bir lezzet ortaya çıkarabilir ve bu sayede insanlar vücuda olan muhteşem faydalarını görmüş olurlar.

  • brokoli
  • brokoli yemeği tarifi
  • brokolinin kalorisi
Yorumlar
Fulya Ateş Brokoli suyunun faydaları hakkında çok yazı okudum. Tadı çok güzel değil ama arada bir içiyorum. Bu yiyeceği en çok haşlandığı zaman seviyorum. Üzerine yağ ve limon döküp yiyorum ya da yoğurt döküyorum o şekilde çok lezzetli olur. cevapla
yorum yaz
Limon Suyu Zayıflatırmı? Limon Suyunun Faydaları ve Zararları