Brokoli çorbası, yemeği ve salatası nasıl yapılır?
Sağlık

Brokoli Çorbası, Yemeği ve Salatası Nasıl Yapılır?

18 Aralık 2018 - 13:40:04

Sebze yemekleri ülke mutfağımızın en önemli eserleri arasında gösterilirken ana malzeme olarak brokoli kullanılan ürünler de besleyiciliği ve vücuda faydaları ile ön plana çıkmaktadır.

Brokolinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Brokoli tüketen kişiler genel olarak lezzet konusunda muhteşem duygular hissetmezler. Brokoliyi seven kişiler dahi lezzetinin ortalama seviyede olduğunu söyleyebilir. Ancak vücuda olan faydaları muhteşem bir düzeydedir ve düzenli olarak kullanılması gerekir. Brokolinin vücuda en büyük faydası kansere karşı gösterdiği etkilerdir. Kansere sebep olan tümörlerin büyüme hızını %60 oranında düşürebilen bu mucize meyve, hali hazırda büyümüş olan tümörleri de %75 oranında küçültmektedir. Bunun dışında içerisinde çok sayıda farklı mineral ve vitamin barındırdığından iç organların kusursuz bir biçimde çalışmasına yardım eder.

Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır?

Brokolinin en yaygın kullanıldığı yemek olan brokoli çorbası, 500 gram brokoli, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 kaşığı un, 7 su bardağı su, 1,5 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber kullanılarak hazırlanmaktadır. Brokoli çorbası için su ile birlikte brokoliler haşlandıktan sonra suyunun süzülmesi ve kenara ayrılması gerekir. Bunun hemen ardından ayrı bir tencerede yağlar un ile birlikte kavrulur. Brokoli ve haşlanan su yavaş bir biçimde unlu karışıma eklendikten sonra üzerine tuz ve karabiberi katılarak çorba hazır hale getirilir.

Borkoli Yemeği Nasıl Yapılır?

Brokoli yemeğini yapmak isteyen kişiler birçok farklı sebzeyi bir arada kullanabilirler. Bunun için 1 büyük boy brokolinin yanında ikişer adet havuç, patates ve kuru soğana ihtiyaç vardır. Bunların yanında yarım yemek kaşığı kadar zeytinyağı, 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 çay kaşığı nane ve tuz gereklidir. Zeytinyağını tavaya alan kişiler üzerine soğanı ekleyerek kavurmaya başlarlar. Kavurma işleminden hemen sonra üzerine patates ve havuçlar eklenerek pişirmeye devam edilir. 10 dakika bu şekilde pişirilen karışıma brokoli ve baharatlar eklenerek aynı süre ateşte tutulur. Toplamda 20 dakika kadar pişirilen yemek sunum için hazır hale gelecektir.

Brokoli Salatası Nasıl Yapılır?

Salata ne kadar bol çeşitli olursa o kadar ilgi çekici olur. Brokoli salatası için yarım kilo brokoli, 3 adet soğan, 2 adet havuç, 1 adet dolmalık kırmızıbiber, 1 çay bardağı haşlanmış mısır, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu, 3 yemek kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı tuz gerekir. İlk olarak 7-8 dakika kadar havuç ve brokoliyi beraber haşlayan kişiler bu ürünlerin soğumasını beklerken diğer tüm malzemeleri doğrayarak salata için hazır hale getirirler. Sonrasında da soslar üzerine eklenerek yemek için hazır hale getirilir. Dünyadaki en sağlıklı sebzeler arasında yer alan brokoli, çorbasından yemeğine, salatasından tatlısına kadar birçok farklı şekilde kullanılabilmektedir.

Yorumlar
İlayda Yeter 18 Aralık 2018 - 13:50:04 Brokoli çorbasının tarifini biliyorum ama sütlü hiç denemedim. Kalori değeri sütlü olduğunda artık gösterir mi? Diyetteyken tüketmek istiyorum ama kalori değer biraz kafamı kurcalıyor o yüzden emin olamıyorum. Nasıl yemek gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: