Sağlık 04 Ocak 2021 - 15:17:04

Monstera Bitkisi Özellikleri, Bakımı ve Fiyatı

Monstera Bitkisi Özellikleri, Bakımı ve Fiyatı

Evlerde kullanılan monstera bitkisi dekorasyona çok üst seviyede katkı sağlarken büyük ebatları ile oldukça gösterişlidir.

Monstera Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Evlerin dekorasyonunda alınan mobilyalar, saatler ya da tablolar kadar çiçekler de önem arz eder. Özellikle saksı içerisinde güzel bir biçimde büyüyen bitkiler görünüşleri ile gelen kişileri ciddi biçimde etkilemektedir. Ayrıca bulunduğu alanda havayı da temizlediği için son derece faydalı bir seçim olarak gösterilmektedir. Monstera bitkisi de evlerde tercih edilen bitkiler arasında yer alır. Oldukça büyük bir bitki olmasının yanı sıra yapraklarının parçalı olması sebebiyle canavar anlamına gelen monstera ismiyle anılmaktadır. Yağmur ormanı bitkileri arasında bulunan bu bitki, bazı yörelerde deve tabanı ismini de almaktadır.

Monstera Bitkisi Özellikleri Nelerdir?

Bu bitkinin kendi içerisinde 60 farklı türü yer almaktadır. Bitkinin boyu 2,5 metrenin üzerine çıkabilmektedir. Sürekli olarak yeşil kalan bir bitki olduğundan evlerde yetiştirilmek ve kullanılmak için çok uygun bir üründür. Yaprakları çok iridir ve bu durum bitkinin son derece gösterişli olmasını sağlamaktadır. Tırmanıcı özelliği olan bitkilerden birisidir. Bu sebeple de saksısında kesinlikle bir destek ürünü olması gerekir. Bu sayede çok kolay bir biçimde büyüyerek daha gösterişli bir hale gelebilmektedir. Genel olarak yapraklarıyla ön planda olsa da beyaz çiçeklere sahiptir ve bu çiçekler yaz aylarında açarlar. Kendine has bir meyvesi de olurken olgunlaşması 1 yıl sürer.

Monstera Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde tercih edilen bitkilerin bakımlarının nasıl yapıldığı da çok önemlidir. Birçok kişi bakımları kolay olan bitkileri evlerinde tercih etmek ister. Monstera bitkisi de bu aşamada bakımı çok zor olmayan ürünlerden birisidir. Doğrudan güneşi almak isteyen bir bitki değildir. Dolaylı yollardan ışığı elde etmek ister ancak bu konuda bol ışık sevmektedir. Bulunduğu ortamda çok yoğun bir hava akımı olması bitkinin hoşuna gitmemektedir. Bu sebeple de hava akımında sürekli olarak kalan bitkiler düzgün bir şekilde büyüyememektedir. Genel olarak evlerin ortalama sıcaklığı olan 15 ile 25 derece arasında rahatlıkla gelişip büyüyebilmektedir.

Monstera Bitkisinin Fiyatı Ne Kadar?

Evlerde kullanılan bitkiler arasında ilk sıralarda yer alan monstera bitkisi fiyat açısından da oldukça uygundur. Genel olarak bitkinin gelişmişlik düzeyi fiyatını belirleyen etmenler arasında yer alır. Saksı içerisinde belirli bir seviyeye kadar gelmiş fidanlar 80 TL ücretler satışa çıkmaktadır. Ebatları büyümeye başladıkça fiyatında da artışlar meydana gelebilir. Günümüzde tam olarak gelişimini tamamlamış bir monstera bitkisi 1000 TL'ye kadar alıcı bulabilmektedir. Ancak küçük ebatlarda genç bir bitki alıp onu geliştirmek isteyen kişilerin yüksek miktarda harcamalar yapmasına gerek olmamaktadır. İnternet üzerinden rahatlıkla sipariş verilebilen monstera bitkisi çiçekçilerden de satın alınabilir. Evlerin havasını kısa süre içerisinde değiştiren bu bitki muhteşem bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

  • monstera bitkisi
  • monstera bitkisi nedir
  • monstera bitkisinin fiyatı
  • monstera bitkisi özellikleri
  • monstera bitkisi bakımı
Yorumlar
Zeynep Yıldıran Monstera bitkisi yetiştirmek istiyorum ama bakımını ve nasıl çoğaltılır onu bilirsem daha iyi olur diye düşünüyorum. Ben değişik çiçekleri yetiştirmeyi seviyorum. Evim müsait olduğu için ilgilenebiliyorum. Bu bitkiyi ilk defa yetiştireceğim. cevapla
yorum yaz
En İyi Çay Nasıl Demlenir? Nasıl Yapılır?