Sağlık 02 Mart 2021 - 14:41:51

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Egzersizleri ve Bitkisel Tedavisi

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir? Egzersizleri ve Bitkisel Tedavisi

Bacakta damar tıkanıklığı; kan damarının pıhtı ya da damar sertliği nedeniyle tıkanması sonucunda meydana gelen, aterosklerotik plakların oluştuğu daralmış bölgelerde meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Bacak Damar Tıkanıklığı Nedir?

Tıp dilinde vasküler oklüzyon olarak tanımlanan bacak damar tıkanıklığı atardamarda ya da toplardamarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Genel olarak yaşın ilerlemesi ile birlikte, damar duvarlarının esnekliğini kaybetmesi, hipertansiyon hastalığı, damar sertliği, diyabet, obezite ve hiperkolesterolemi gibi hastalıklar sonrasında tıkanıklık gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Damar tıkanıklığı aynı zamanda sigara kullanımı, alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme gibi durumlar da tıkanıklık sorununa neden olabilir.

Genel olarak bacak damar tıkanıklığı, damarda meydana gelen kireçlenme sonucu gerçekleşmektedir. Yüksek kolesterol, lipid değerleri, şeker hastalığı, genetik etkenler, kolajen doku ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına göre de değişebilir. Bacakta darlık ya da tıkanıklık gibi durumlar yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Tedavi edilmediği zaman uzuv kaybına neden olabilen bu rahatsızlık, damar içerisine yağ birikintilerinin oluşması sonucunda meydana gelebilmektedir. Kan akışının dengesizleşmesine neden olarak, bacak kaslarına kan gidemez. Zaman içerisinde ağrı meydana gelir ve ağrı şiddetlenebilir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına sebep olabilen bacak damar tıkanıklığı belirtilerini şu şekilde nitelendirebiliriz:

 • Bacak, baldır ve diz bölgesinde aşırı şekilde ağrılar meydana gelebilmektedir. Oturduktan sonra ayağa kalmakta güçlük çekilir. Ayrıca yürümekte zorlanma ve kramp girme gibi durumlar da söz konusu olabilir.
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak istirahat halindeyken de ağrıların devam etmesi durumu meydana gelir.
 • Yokuş ya da merdiven çıkmakta güçlük yaşanır.
 • Ayaklar soğuk olur ve morarmalar meydana gelebilir. Ayrıca ayaklarda ve bacaklarda geçmeyen yaralar söz konusu olabilir.
 • Bacaklardaki toplardamarda meydana gelen tıkanıklık sonrasında şişlik, ısı artışı, kızarıklık ve başa çıkılamayan ağrılar olabilir. Bacak derisinin parlaması, bacaklardaki kılların dökülmesi, ayak bileklerinde mor ve mavi renklerde varisleri meydana gelebilir.

Ayak bileklerinde yara meydana gelmesi, ayrıca cilt renginin koyulaşması bacaklarda tıkanıklık belirtisidir. Hangi damarda tıkanıklık olursa belirtiler ona göre şekillenmektedir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak damar tıkanıklığı damarın artık esnekliğini kaybetmesi sonucunda meydana gelmektedir. Hareketsiz yaşam tarzı, diyabet, aşırı kilolu olmak, sağlıksız beslenme, trans yağların tüketilmesi, doymuş yağların kullanılması, aile öyküsünde bu rahatsızlığı bulunan kişilerde görülebilmektedir. ayrıca yaşın ilerlemesine bağlı olarak birçok kişide bacak damar tıkanıklığı görülebilir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Egzersizleri Nelerdir?

Kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olan bacak damar tıkanıklığı egzersizleri hastalığın hafiflemesi için gereklidir. Bacakta yürüme kapasitesinin artması, topallık gibi durumların giderilmesi ve ağrıların hafiflemesi için doktor tarafından birtakım egzersizler ve spor hareketleri sunulabilir. Yürüyüş yapmak gün içerisinde uygulanabilecek en etkili egzersizler arasında yer almaktadır. Günde yarım saat hafif tempoda yürüyüş yapabilirsiniz.

Bacak Damar Tıkanıklığı Bitkisel Tedavisi

Bazı doğal yöntemler damar tıkanıklığının giderilmesi için etkili olabilmektedir. Bunun için lifli gıdalar, bol sebze ve meyve tüketilebilir. Omega-3 bakımından zengin olan somon balığı ve keten tohumu tüketilebilir. Doymuş yağ oranı yüksek gıdalarda kaçınılması gerekir. E ve K vitamini bakımından zengin besinler yenmelidir.

Genel anlamda bacak damar tıkanıklığı tedavisi için öncelikle sebep olan etkenin saptanması gerekir. Eğer kilo kaynaklı ise hastanın egzersiz yapması gerekebilir. Ayrıca bacak damar tıkanıklığı ameliyatı uygulanabilir. Bacak damar tıkanıklığı bacak kesilmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Fakat bu durumda kangren meydana gelmiş olur ve uzman doktor kararı ile gerçekleşir.

 • bacak damar tıkanıklığı
 • bacak damar tıkanıklığı nedir
 • bacak damar tıkanıklığı belirtileri
 • bacak damar tıkanıklığı nedenleri
 • bacak damar tıkanıklığı egzersizleri
 • bacak damar tıkanıklığı bitkisel tedavisi
 • bacak damar tıkanıklığı bacak kesilmesi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Zeka Türleri ve Özellikleri Nelerdir?