Rezene nedir? Zayıflatır mı? Rezenenin faydaları, zararları, kullanımı, yapılışı
Sağlık

Rezene Nedir? Zayıflatır mı? Rezenenin Faydaları, Zararları, Kullanımı, Yapılışı

02 Nisan 2018 - 00:13:19

Hoş kokusu ve aroması ile bitki çayları arasında sevilen bitkilerden olan rezene insan sağlığında oldukça büyük öneme sahip olan bitkilerden biridir. Sağlıklı yaşam alışkanlığı edinen kişilerin sıkça tercih etmiş olduğu ve genel olarak bitki çayı olarak tüketildiği bilinmektedir. Maydanozgiller ailesinin en çok ilgi gören bitkilerinden biridir. Koyu yeşil gövdesi ve küçük tomurcukları ile birçok alanda kullanılmaktadır.

Rezene Nedir? Ne İşe Yarar?

Rezene içerisindeki kimyasal bileşimler insan sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Vitamin ve mineral bakımından çok zengin olduğu için yemeklerde, alternatif tıpta ve günlük hayatta bitki çayı olarak kullanılmaktadır. Tomurcuklarının en soğuk havalarda bile yeşermesi bitkinin oldukça dayanıklı olduğunu gösterir. Özellikle damar genişletici etkiye sahip olan bir bitkidir. Çoğu kişinin rezene çayını tüketmesi aslında vücut sağlığının korunmasına yöneliktir. Bitki çayı olarak tüketilen rezene çayı uykusuzluğun giderilmesi için tercih edilmektedir. Stresli ve düzensiz uykusu olan kişilerde sakinleştirici görevi görür.

Rezenenin Faydaları Nelerdir? Neye Yarar?

  • Sindirim sistemine dost olan bu bitki mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Mide gastritlerinde etki gösterir. Kabızlık sorununu ortadan kaldırır.
  • Karaciğerin yağlanması ya da oluşan çeşitli hastalıklarda tedavi destekleyici özelliği bulunmaktadır. Karaciğer dostu olarak karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Karaciğer sağlığını koruduğu gibi ayrıca böbreklerde de iltihaplanmanın oluşmasına engel olmaktadır.
  • Astım ve solunum yolu hastalıklarının iyileştirilmesi ya da tedaviyi destekleyici olması bu hastalıkları olan kişilerde de tedavi amaçlı tercih edilmesini sağlar. Rezenenin soğuk algınlığında boğaz ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. Günlük olarak tüketilen bu çay vücudun su toplamasına engel olur. Ayrıca ödemin vücuttan atılmasını terleme yolu ile de yapmaktadır.
  • Zayıflamak isteyenlerde tercih edilen rezene çayı güçlü bir etkiye sahiptir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için etkin rol oynayan bu çay özellikle diyet yapan kişilerin tercih etmesi gereken bitkilerden biridir. Kronik kabızlıkta kabızlığın giderilmesini sağlar. Metabolizmanın hızlanmasında etki gösterir.

Rezenenin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Her bitkinin insan vücudunda farklı etkileri bulunmaktadır. Rezene ve çayı düşük tansiyonu olan kişilerde tercih edilmemelidir. Tansiyonun daha da düşmesine sebep olabilir. Bunun yanı sıra bu bitkiye karşı alerjisi olan kişilerin bu bitkiyi tüketmemesi önerilmektedir. Kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması olumsuz sonuçların alınmasına engel olmayı sağlayacaktır.

Rezene Nasıl Kullanılır? Nasıl Hazırlanır?

Genel olarak bitkilerin bitki çayı olarak tercih edilmesi en doğru yöntemlerden biridir. Bitkilerin kaynar su ile demlenerek tüketilmesi insan sağlığı için daha etkili olmaktadır. Kaynamış olan su rezene bitkisinin üzerine ilave edilerek birkaç dakika demlenmesi için bekletilir. Daha sonra ılık ve yavaş yavaş içilir. Günlük olarak iki fincan tüketilmesi önerilir. Rezene ayrıca çeşitli işlemlerden geçerek yağ formunda da kullanılabilmektedir.

Yorumlar
Aysel Çıracı 02 Nisan 2018 - 00:23:19 Rezene çayı zayıflatır mı? Rezene bitkisinin genelde çay olarak tüketildiğini duydum. Zayıflama ve kilo verme konusunda etkili olduğu için denemek istiyorum. Bu çay ile zayıflayanlar var mı? Fiyatı ne kadar? Nereden bulabiliriz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: