Pimpinel otu nedir? Pimpinel baharatı nasıl kullanılır?
Sağlık

Pimpinel Otu Nedir? Pimpinel Baharatı Nasıl Kullanılır?

01 Nisan 2018 - 21:23:17

Baharatların sıkça yer sofralarda yer alması hem lezzet açısından hem de lezzet açısından oldukça önemlidir. Pimpinel otu halk arasında hardal otu olarak bilinmektedir. Hardalın özellikle et yemeklerinde tercih edilmesi yemeğin daha lezzetli olmasına yardımcı olur. Geçmişten günümüze kadar her alanda kullanılması birçok sağlık sorununun da tedavi destekleyici olarak kullanılmaktadır. Pimpinel otu hem alternatif tıpta hem de bilimsel tıp alanın da tercih edilen otlardan biri olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Pimpinel Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Her bitkinin insan sağlığı üzerinde etkisi farklıdır. Hardal otu olarak bilinen bu ot günlük olarak tüketilebilmektedir. Baharatlar yemekleri lezzetlendirmek için kullanılsa da kaynatılıp çay şeklinde de tüketilebilmektedir. Hardalın rengi gibi sarı çiçekleri olan bu bitki kurutulup daha sonra kaynamış su ile demlendirilerek içilmesi hazımsızlığa iyi gelmektedir. Kabızlığı da önleyen bu bitki çayı özellikle kronik olarak kabızlık sorunu olan kişiler tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Alternatif tıpta tedavi destekleyici olarak tercih edilse de bilimsel tıp alanında da tercih edilen bir bitkidir. İnsanların zehirlenme vakalarında kusturucu etkiye sahip olması bu durum ile başa çıkmayı kolaylaştırmaktadır. Zehirlenme durumunda kişinin kusmak için hardal otunu tercih etmesi önerilir.

Pimpinel Otu Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kış aylarında ya da mevsim değişimlerinin çok ani olmasından dolayı bronşit ve zatürre gibi üst solunum yollarından başlayan hastalıklarda tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bilimsel tıp alanında yer alan zatürre, bronşit ve astım hastalarının kullanmış olduğu ilaçlar içerisinde mutlaka hardal otu bulunmaktadır. Pimpinel otu çeşitli işlemlerden geçirilerek bitkisel yağ olarak da kullanılır. Bu amaçla kullanılması sırasında yağ formu elde edilerek ciltte sıkılaşma sağlayarak gözeneklerin küçülmesinde etkili olur. Siyah nokta giderici olarak kullanılabilmektedir. Hardal otu kendine has koku ve tadı ile bitki çayı olarak birçok hastalıkta tedaviyi destekleyici rol oynar. Bu sayede günlük olarak tüketilmesi gerekir.

Pimpinel Otu Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Bitkilerin baharat olarak kullanılması için öncelikle güneş gören bir yerde kurutulması gerekmektedir. Bazı bitkilerde sapları ve yaprakları tercih edilirken hardal otunun tohumları tercih edilerek kullanılmaktadır. Toplanan hardal otu tohumları yaprak ve saplarından ayrılır. Daha sonra kurutularak bitki çayı olarak tüketilebilmektedir. Bitki çayı dışında ciltte masaj ya da bakım için tercih edilen hardal otu ise çeşitli işlemlerden geçerek yağ formu elde edilir.

Hardal Otunun Cilde ve Vücuda Faydaları Nelerdir?

Temizlenmiş cilde uygulanan hardal otu gözeneklerin sıkılaşması için kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra siyah noktaların oluşumunu engellemek için de kullanılabilmektedir. Alternatif tıp tedavi destekleyici olarak hardal otu tohumlarını tercih ederken bilimsel tıpta da hardal otu ilaçlarda kullanılmaktadır. Solunum hastalıklarında kullanılan ilaçların çoğunda hardal otu özü yer almaktadır. Bronşit, zatürre ve astım hastaları için kullanılan ilaçların birçoğunda yer alır. Pimpinel otu olarak pek bilinmese de hardal otu olarak geçmişten günümüze kullanımı her alanda tercih edilmektedir.

Yorumlar
Özlem Saraçoğlu 01 Nisan 2018 - 21:33:17 Pimpinel baharatı hardal otu ile aynı mı oluyor? Hardal otunun faydasını biliyorum ama bu otun adını ilk defa duydum. Anladığım kadarıyla hardal otunun bir diğer ismi gibi. Gün içerisinde bu otu nasıl kullanabiliriz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: