Sağlık 01 Nisan 2021 - 18:33:15

Sperm Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Sperm Testi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Erkeklerdeki üreme durumunu incelemek için kullanılan mikroskobik incelemeye sperm testi denir.

Sperm Kalitesini Düşüren Tkenler Nelerdir?

Günümüz şartlarında stres, sigara, alkol kullanımı, çeşitli ilaçların kullanımı ve GDO'lu besinler erkelerdeki spermlerin kalitesini düşürmektedir. Bu durumda kişinin yaşayış ve beslenme tarzı önemlidir. Otuz yaşın altında olan erkeklerin yüzde otuzunun sperm sayılarının azaldığı görülmektedir. Otuz yaş üstündeki erkeklerin spermlerinin azalması yüzde kırk oranına ulaşmıştır. Bu durumun nedeni olarak yoğun oranda sigara ve alkol kullanmak gösterilmektedir. Bunun yanı sıra bilinçli bir şekilde kullanılmayan ilaçlar da olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Sperm Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Birçok erkeğin yaşadığı problemlerden biri olan sperm sayısının azalması stresli yaşamdan kaynaklanabilmektedir. İş yerinde, evde, trafik ve benzeri alanlarda yaşanan stresler kişinin sperm sayısını azaltmaktadır. Sperm testi yapılması için bir yıl boyunca cinsel ilişkinin ve çocuk yapılma sürecinin denenmesi gereklidir. Bir yıldan sonra hala çocuk olmuyor ise bahsedilen test yapılabilir. Erkeklerin çoğu bu testin kullanılmasına önyargılı baksa da test sağlıkla ilgili bir etken olduğundan dolayı bu konuda sorun yaşayan erkeklerin uygulaması tavsiye edilmektedir.

Sperm testi nasıl yapılır? Nasıl uygulanır?

Testi yaptırmak isteyen kişiler testin nasıl yapıldığını merak etmektedir. Testin yapılmasından önce dört ila yedi gün içinde cinsellik yaşanmaması gereklidir. Mastürbasyon yoluyla veya uyku esnasında yaşanan boşalmalarda tekrardan cinsellik perhizine başlanması gerekir. Bu perhiz sürecinde alkol, sigara, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların kullanılması yanlıştır. İlaç kullanan kişiler ise uzman hekime danışmalıdırlar. Sperm vermek için özel odalar mevcuttur. Test merkezindeki odaların içerisinde dergi veya DVD gibi malzemeler vardır. Odalarda kamera bulunmamaktadır. Tek kişilik olan odaların etrafında gürültü yaratan cihazlar yoktur. Sperm tüpleri hijyen içerir. Kişi bu tüplere boşalır ve spermleri hekime teslim etmektedir. Testten başarılı sonuçlar almak için iki ay içerisinde üç defa test yapılması tavsiye edilmektedir.

Sperm Testi Fiyatı Ne Kadar? Sonuçlar Kaç Günde Çıkar?

Testin fiyatı her hastanede aynı değildir. Hastaneye göre fiyatlar farklılık gösterebilmektedir. Özel hastanelerin test fiyatı yüz elli TL ile dört yüz TL arasında değişebilmektedir. Hastanede SGK desteği var ise fiyat seksen TL ile yüz elli TL arasında değişme göstermektedir. Ayrıca kişi devlet hastanesinde bu testi ücretsiz bir şekilde yaptırabilmektedir. En kolay testlerden biri olan sperm testi hastanede bulunan laboratuvarın kalabalık olma durumuna göre değişmektedir. Fakat genel itibari ile üç saat ile yirmi dört saat içinde sonuçlar alınabilir. Devlet hastanesinde bahsi geçen süre otuz altı ile kırk sekiz saati bulabilmektedir.

Sperm Testi Türkiye'de Nerede Yapılır?

Günümüz şartlarında bu test hemen hemen her laboratuvarda yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra kişi sperm testini Türkiye'de bulunan orta, üst büyüklükte olan devlet hastanesinde yaptırabilmektedir. Süreç hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için mutlaka uzman doktora danışmak gereklidir.

  • sperm testi
  • sperm testi nedir
  • sperm testi nasıl yapılır
  • sperm testi fiyatı
Yorumlar
Aliye Kınık Sperm testi yapan hastaneler var mı? Normal hastanelerde bu yapılır mı? Fiyatı çok fazla değil diye biliyorum. Yaklaşık 1 senedir çocuğumuz olmuyor ve bunun için eşim test yaptırmak istiyor. Normal değerleri nelerdir? cevapla
yorum yaz
Mevlana Çayı Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Üretiliyor?