Zayıflama 06 Mayıs 2021 - 21:02:11

Zerdeçal Zayıflatır mı? Kilo Yapar mı? Zerdeçal Kilo Verdirir mi?

Zerdeçal Zayıflatır mı? Kilo Yapar mı? Zerdeçal Kilo Verdirir mi?

Hint safranı olan zerdeçal içerisinde vücut için faydalı olan çeşitli mineral ve vitaminleri bulunduran bitki türüdür.

Zerdeçal Nedir? Ne İşe Yarar?

Zerdeçal çoğu kişi tarafından Hint safranı olarak bilinmektedir. İçinde mineral ve vitamin zenginliği vardır. Zerdeçal bitkideki kök bölgesinden elde edilmektedir. Bu baharat tozu çeşitli alanlarda kullanılır. En çok kullanıldığı yer yemeklerdir. Bu baharatın bir diğer kullanılma nedeni ise kilo vermektir. Çay olarak ya da tozu yemeklerde kullanılan baharat türü zayıflamaya yardım edici özelliği ile bilinmektedir.

Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçal içerisinde potasyum, B6, demir, manganez mineralini içermektedir. Bahsedilen bu mineraller serbest radikalleri yok etmektedir. Çünkü yapısında antioksidan özelliği bulunur. Vücudun içinden toksinlerin atılmasını sağlar. Birçok hastalığı da engelleme özelliğine sahiptir. Eklem ağrılarını engellediği söylenmektedir. İçerdiği maddeler hem anti bakteriyel hem de antiseptik özelliktedir. Bu yüzden yararlar daha çabuk kapanır ve grip gibi kuş mevsiminde sık rastlanan hastalıklara karşı koruma özelliği vardır.

Zerdeçal Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Bitkide üç yüzden çok antioksidan açısından zengin madde bulunmaktadır. Bu durum zayıflamayı kolaylaştırmaktadır. Kişinin kilo kaybettiği süreçte bağışıklığını güçlü tutmaktadır. Aynı zamanda metabolik seviyeyi arttırmakta ve sindirim sistemini güçlendirmektedir. Bu sayede tüketilen besinler iyi bir şekilde hazmedilmektedir. Öğünlerden sonra genel olarak meydana gelen sorunlar arasında gaz şişkinlik ve ağrılar vardır. Bu tür problemleri önleme özelliği bulunur. Hücreleri yenilemekte ve antioksidan özelliğinden dolayı deride meydana gelen sarkmaları engellemektedir.

Zerdeçal Kilo Yapar mı? Kilo Aldırır mı?

Metabolizmayı hızlandırır ve yağları yakmaktadır. Zerdeçal yağları yakmasının yanı sıra yeni yağ oluşumunu da önlemektedir. Tavsiye edilen yöntemlerden biri de bu baharatın koklanmasıdır. Çünkü baharatı koklamak ani oluşan tatlı krizlerinin önüne geçerek iştahı kapatmaktadır. Kokusunun iştah kapatma özelliği olduğu için kişinin normalden fazla kalori almasını önlemektedir. Baharat yemeklerde kullanıldığı gibi süt, yoğurt şeklindeki besinler ile karıştırılabilmektedir. Tüketilme şekli fark etmeksizin bu baharat ödemin meydana gelmesini önlemektedir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Çay olarak tüketilebilir. Çayın hazırlanması için iki bardak sıcak suyun içine bir çay kaşığı zerdeçal ilave edilerek çay demlenir. Çayın içine tercihe göre bal veya limon eklenebilir. Gün içinde bu çayın iki bardak içilmesi zayıflamayı sağlamaktadır. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Zerdeçalla yoğurt karışımı olarak tüketilebilir. Bir çay kaşığı zencefil, tarçın, zerdeçal (ölçüler aynı) yağ içermeyen yoğurda eklenir. Ara öğünlerde tüketilebilir. Zerdeçal süt ile tüketilebilir. 1 bardak yağsız süte 1 çay kaşığı bal, zerdeçal eklenir. Karışım gece uyumadan önce tüketilir. Tüketilen bir bardak zerdeçallı süt gece boyunca metabolizmanın hızını dengede tutmaktadır. Bu bitki uyku boyunca hem metabolizmayı hızlandırır hem de yağ yakmayı sağlar. Bu bitkinin tüketilme şekli kişinin tercihi ile ilgilidir. Yapılan karışımların ara öğünlerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

  • zerdeçal kilo yapar mı
  • zerdeçal nasıl kullanılır
  • zerdeçalla yoğurt
  • zerdeçallı süt
Yorumlar
Naciye Ak Bu bitki kilo vermeye yardımcı olur mu? Faydalar arasında metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu duydum. Birçok kişi bu bitki ile zayıflıyormuş. Bunu diyette nasıl kullanabilirim? Zararı var mı? Kimlere zararlı? cevapla
yorum yaz
Vişne Çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı