Sigara içenlerde ağız kokusu nasıl giderilir?
Yaşam

Sigara İçenlerde Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

26 Nisan 2018 - 21:15:08

İçindeki maddelerden dolayı ağızın kötü kokmasına neden olan sigara kokusunu ortadan kaldırmak için uygulanan tekniktir.

Sigara Kokusunun Zararları Nelerdir?

Sigara kullanmak mutlaka kötü kokuya yol açan olumsuz bir durumdur. Sigara sağlığa zarar verdiği kadar kokusuyla da ev, ağız ve çevreye zarar vermektedir. Sigara içmek kişinin kendisine zarar verdiği gibi diğer kişilerde de olumsuzluklara yol açmaktadır. Özellikle kokusu etrafa sindiği zaman mide bulandıran bir his oluşur. Sigara katranından dolayı kötü koku meydana gelmektedir. Bu maddeler kökü kokulara yol açmanın yanında vücut için de tehlike oluşturmaktadır. Sağlığı tehdit eden sigara ve dumanı birçok konuda olumsuz durumların nedeni olarak gösterilir.

Sigara Nelere Yol Açar?

Solunum yolu hastalıklarına sigara yol açmaktadır. Akciğer ve gırtlak kanseri gibi kötü hastalıkların nedenidir. Nefes darlığına yol açar ve dişlere zarar verir. Ayrıca sigara kokusu evin içindeki eşyalara yerleşmektedir. Ev, kıyafet, saç, ağız gibi hem vücuttaki bölgelere hem de etraftaki yerlere yerleşen pis bir kokuya sahiptir. Bu kokuların tamamen ortadan kaldırılması için yapılması gereken en önemli şey sigaranın bırakılmasıdır.

Sigara İçtikten Sonra Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

  • Dişlerin güçlü bir diş macunuyla fırçalanması tavsiye edilir. Dişler sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez düzenli olarak fırçalanmalıdır. Bu durum bir nebze de olsa ağız kokusuna çözüm olabilir.
  • Dişler fırçalandıktan sonra nane özlü bakım suyu kullanılabilir. Bu su ile ağız içi bir dakika kadar çalkalanmalıdır. Nane özlü su türleri bir süre sigara kokusunu giderir ve taze nefes sağlar.
  • Kahve telvesi veya aroma sigara kokusunu engelleyen etkenler arasında bulunur.
  • Bakım suyu olmayan kişi evde kendisi bu suyu hazırlayabilir. Bakım suyunun hazırlanması için sirke, su karıştırılır ve bu karışımla ağız çalkalanır.
  • Ağız spreyi kullanılabilir.
  • Limonlu su sigara kokusunun giderilmesi hususunda etkili bir bitkidir.
  • Naneli sakız çiğnenebilir. Elma, zencefil, karanfil, fesleğen tüketilebilir. Maydanoz ve diğer bahsi geçen besinler sigara kokusunun geçmesini sağlamaktadır.
  • Sosyal yaşamı olumsuz anlamda etkileyen sigara kokusundan tamamen kurtulmak için sigarayı bırakmak gerekir.
Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

Vaktini çoğunlukla evde geçiren kişiler için bu kokunun olması oldukça rahatsız edici bir durumdur. Perdelere ve koltuklara yerleşen kokunun kaybolması için çeşitli yollar mevcuttur. Fakat en iyi yöntem balkon dışında evin herhangi bir odasında sigara içmemektir. Suyun içerisine elma sirkesi ilave ederek bu karışımı odada bekletmek önerilir. Portakal ve limon kabuğu gibi güzel kokan besinler odaya yerleştirilebilir. Odanın bir kısmında bütün gün duran bu kabuklar az miktarda odanın güzel kokmasını sağlar. Odaya kahve koymak, kokulu mum yerleştirmek çözüm önerileri arasında yer alır. Çeşitli aromalarda olan oda spreyleri de sigara kokusu durumunu ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

Yorumlar
Serap temiz 27 Nisan 2018 - 08:55:48 Yaklaşık 15 yıldır sigara kullanıyorum günde hemen hemen 1 paketi geçiyorum. Dişlerimi fırçalıyorum ama kokusu oluyor haliyle. Bunu nasıl engelleyebilirim? Ağız kokusunu önlemek için uygulayabileceğim bitkisel yöntemler var mı? Ne yapmal gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: