Kereviz nedir? Neye iyi gelir? Zayıflatırmı? Faydaları ve zararları
Sağlık

Kereviz Nedir? Neye İyi Gelir? Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları

26 Nisan 2018 - 18:25:07

Kereviz, negatif kaloriye sahip olan bir sebze olduğundan dolayı zayıflamayı hızlandıran ve sağlığa yarar sağlayan bitkidir.

Kereviz Nedir, Ne Demek?

Zayıflamaya destek olan kereviz negatif kaloriye sahiptir. Yüzde doksan beş oranında kerevizin içerisinde su bulunur. Su oranı fazla olduğu için kalori oranı düşüktür. Yüksek lif içeren sebze olarak bilinmektedir. Sindirimin çalışmasına fayda sağlar ve bu şekilde sindirim sisteminin fazladan kalori harcamasına destek olmaktadır. Sindirim yoğun olarak çalıştığı zaman bazal metabolizma hızı artmaktadır. Bu sebeplerden dolayı kilo vermek için kereviz tüketmek oldukça mantıklı bir seçim olarak ifade edilebilir.

Kerevizin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • İçinde A, K, B, E, C ve D vitaminlerini barındırır. Vitamin olarak zengin bir sebze olduğu için tüketimi ihmal edilmemelidir. Kerevizin kökünün içinde demir, fosfor, bakır, mangan, çinko, kalsiyum ve selenyum vardır. Bütün bunlar vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardım eden vitamin ve mineral türleridir.
  • Kereviz yaşlanma karşıtıdır. Zeytinyağlı olarak bu sebzeyi tüketmek kalp dostu anlamına gelir.
  • Cinsel gücü arttırma özelliği bulunmaktadır.
  • Stres üzerindeki etkileri inanılmaz oranda fazladır. Stresle mücadele eder ve kanda yer alan stres hormonunun düzeyini azaltmaktadır.
  • Sinirlenmeyi ve kaygıyı engelleme özelliği mevcuttur.
  • Zayıflamaya destek olduğu gibi iştah problemi de ortadan kaldırmaktadır. Kilo aldırmamasının nedeni ise kalori seviyesinin düşük olmasıdır.
  • Ağız kokusunu engeller.
  • Sivilce gibi problemleri tedavi etmektedir. Cilt üzerinde yaşlanmayı geciktirme etkisi bulunur.

Kereviz Nasıl Pişirilir? Nasıl Yenir?

Bu sebze tüketilirken kerevizin lifli yapısının zarar görmemesi gerekir. Salata ya da yemek olarak tüketilebilir. Kişi tercih ettiği yeme tarzına göre kerevizi kullanabilir. Salata ve yemeğin yanı sıra çorbası da yapılmaktadır. Birçok sebze ile beraber tüketilmektedir. Bu sebzelerin içinde marul, turp, greyfurt, lahana, soğan, pırasa vardır. Bu besinler lif açısından zengin ve kalori oranları düşüktür. Zayıflamak isteyenler kereviz ve diğer besinlerden yararlanma şahsına sahiptir. Kereviz yemeğinin portakallı bir şekilde yapılması kış mevsimi için avantaj sağlar. Kış mevsiminde meydana gelen grip, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar karşısında bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği vardır.

Kereviz Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi?

Salata olarak hazırlanan sebzenin içine havuç, ceviz, yoğurt gibi faydalı besinler eklenebilir. Kişi tercih ettiği tarifi rahat bir şekilde hazırlayabilir. Çorbasını bebekler içebilmektedir. Kereviz hem kilo vermek hem de kilo kontrolü için tüketilebilir. Kilo aldırmaya müsait olan gıdalar ile kerevizin tüketilmesi dengelenebilir. Bu sayede birey istediği yemeği yerken kilo almamak için aynı zamanda kerevizden de yardım almış olur. Mevcut kilonun korunmasına büyük oranda katkı sağlayan kereviz zayıflatır. Zayıflatma gücünden dolayı beslenme programlarına sıklıkla eklenen bir sebzedir

Yorumlar
Cemre Aydın 26 Nisan 2018 - 18:35:07 Kereviz yemeği nasıl yapılır? Limonla mı daha lezzetli olur yoksa portakalla mı? İki türlü de yapılıyor diye biliyorum. Daha önce hiç yapmadım ilk defa deneyeceğim. Tarifi nedir biliyor musunuz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: