Yaşam

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ağız Kokusu Ne Zaman Geçer?

26 Nisan 2018 - 15:34:53
Sigarayı bıraktıktan sonra ağız kokusu ne zaman geçer?

Sigara fiziksel ve ruh sağlığına ziyadesi ile zarar veren içerisinde bir sürü zararlı madde bulunan alışkanlık türüdür.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Sigaradaki zehirli maddelerin sağlığa zarar verdiği ile ilgili birçok farklı bilgi uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Her geçen gün sigaranın zararları medya gibi alanlarda açıklanmaktadır. Sigaranın verdiği zararları vücuttan hızlı bir şekilde atmak için bol bol su içmek gerekir. Su vücudu tehlikeli maddelerden arındıran en önemli içecektir. Su içmeyi aksatmamak ve iki litre içmeye gayret etmek önemlidir. Bunun yanı sıra bol bol su içilmesi sigara içme isteğini de azaltan bir durum olarak karşımıza çıkar.

Sigara Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Sigara ilk başlarda yoksunluk hissi ve bu histen doğan stresi meydana getirebilir. Bu aşamada bu hisse ve strese maruz kalmamak için kararlı olmak gerekir. Bahsi geçen duygular hissedildiği zaman sigaranın maddi ve manevi zararlarının olduğu hatırlanmalıdır. Yoksunluktan kaynaklı olarak meydana gelen yeme krizlerinin önüne geçmek gerekir. Hem su içmek hem de meyvelerden yardım almak fayda sağlar. Ayrıca siyah çay ve kahve içmek sigara içme isteğini artırabilmektedir. Bu yüzden bir süre bitki çaylarından yardım almak gerekebilir. Sigara bırakıldıktan sonra yatmak yerine kısa yürüyüşlere çıkmak hatta dans etmek fayda sağlar. Bu tür aktiviteler fiziksel sağlığa iyi geldiği gibi bireyin enerjik hissetmesine yardım etmektedir. Meyve tüketmek kabızlık sorununa iyi geldiği için sigaradan sonra ihmal edilmeden tüketilmelidir. Ana ve ara öğünler atlanmamalı sağlıklı bir yaşama geçiş yapılmalıdır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Oluşan Değişiklikler

Yüz bölgesinin hassas bir alanı olan gözler aydınlanır. Sigara gözaltlarını olumsuz etkileyen bir madde olduğu için değişiklikler hemen fark edilmektedir. Göz kenarları belli bir süre içinde parlamaya başlar. Kırışıklıkların meydana gelme durumu azalmaktadır. Sigaranın dumanı cilt yapısını bozduğu için sigarayı bırakmak kırışmaları önlemektedir. Sigaradan dolayı vücudun belli bölgelerinde sarkmalar meydana gelir. Deri elastik halini kaybettiği için vücuttaki göğüs gibi bölgeler sarkar. Kol ve göğüs sarkmaları sigaradan sonra düzelme gösterir. Sigara tutan el ve parmaklar dumandan dolayı sararır. Pis bir görüntüye yol açan bu durum sigaranın bırakılması ile geçmektedir. Saçlar parlak bir hale dönüşür. Sigara saçların dökülmesine, yavaş uzamasına ve matlaşmasına yol açan bir alışkanlıktır. Fakat sigarayı bırakmak bütün bu durumların ortadan kalkmasını ve her şeyin eski haline dönmesine yardım etmektedir.

Sigara Bıraktıktan Sonra Ağız Kokusu Ne Zaman Geçer?

Sigarayı bıraktıktan sonra diş etlerinin kararması ve nefesin kötü kokması ortadan kaybolmaktadır. Nefes kokusu sigaranın bırakılması ile geçer. Birkaç saat içerisinde sağlıklı beslenildiği taktirde kötü kokular ortadan kalkmaktadır. Dişler eski rengine döner. Sigara kullanıldığı dönemde dişler sabah akşam fırçalansa dahi sararmalar devam etmektedir. Halbuki sigarayı bıraktıktan sonra dişler tekrardan beyaz rengine dönmektedir. Ağız kokusu da zaman içerisinde azalmaya başlar.

Yorumlar
Meliha Sever 26 Nisan 2018 - 15:44:53 Sigarayı bıraktıktan sonra ağız kokusu hemen geçer mi? Ağız kokusu ve verdiği zararlar için bırakmak istiyorum artık. Bıraktıktan sonra ne kadar zaman içerisinde vücut kendini yeniler? Dişlerim tekrar beyazlar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: