Sigara bırakma bandı işe yarıyor mu? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları
Yaşam

Sigara Bırakma Bandı İşe Yarıyor mu? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

26 Nisan 2018 - 12:44:43

Sigarayı bırakmak için denenen birçok yöntem arasında bulunan sigara bırakma bandı işe yarar bir araçtır.

Sigara Bırakma Bandı Nedir? Ne İşe Yarar?

Sigarayı bırakmanın zor olduğunu düşünen birçok kişi olmasına rağmen bir o kadar da bırakmak isteyen kişi vardır. Bu alışkanlığın bırakılma süreci istikrar ve kararlılık ister. Zorlanan kişiler sigarayı bırakma kiti olarak tanımlanan nikotin bantlarını kullanabilir. Son yıllarda bu bantların kullanımı talep edilmektedir. Sigara bağımlılığı alkolden daha zorlu bir süreç olabilir. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak meydana gelen yoksunlukların üstesinden gelmek gerekir. Sigaranın vücuda verdiği zarardan uzaklaşmak için sigaranın kesinlikle bırakılması gerekmektedir. Kanser gibi kötü hastalıkların nedeni çoğunlukla sigara bağımlılığı olmaktadır.

Nikotin Bandı Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Sigara alışkanlığının bırakılabilmesi için hali hazırda bulunan işe yarar yöntemlerden fayda sağlamak önemlidir. Fakat bu yöntemlerden önce karar vermek ve yeni bir hayat tarzını kabul etmek gerekir. Bir deftere sigarasız hayatın pozitif ve negatif etkileri yazılabilir. Bu egzersiz beraberinde farkındalığı getirmektedir. Bu aşamadan sonra nikotin bantlarından yardım alınabilir. Yara bandı gibi plaster yapıda olan nikotin bantlarının kullanımı kolaydır. Plasterin içinde nikotin olduğu için cilt nikotini yavaş bir şekilde absorbe eder ve kana karışmasını sağlar. Bu şekilde nikotin oranı stabil olmaktadır. Sigara tiryakisi olan birey sigarayı içemediği zaman kanda bulunan nikotin seviyesi ciddi oranlarda düşmektedir. Düşüşten sonra ise yoksunluk hisleri ortaya çıkmaktadır. Bahsedilen hisler çeşitli belirtilerle meydana gelir. Yoksunluk hissi belirtileri yaşayan kişinin rahatsız olmasına yol açtığı için birey nikotin almak ister. Nikotin ihtiyacının karşılanması için ise sigara içilir. Sigara kullanmadan nikotinin kana geçmesi yoksunluk belirtilerinin hissedilmemesini sağlamaktadır. İşlem sonucunda nikotin bağımlılığı ile mücadele edilir.

Sigara Bırakma Bandı Nerede Satılır?

Reçetesiz şekilde eczaneden satın alınabilir. Sigarayı bırakmak isteyen kişinin bağımlılık sorununun yüzde doksan dokuzunu nikotin bantları çözüme ulaştırmaktadır. Bu bantlar ile ilgili kullanıcı yorumlarına bakıldığı zaman etkilerinin olumlu olduğundan bahsedilmektedir. Nikotin bandının orucu bozup bozmadığı merak edilen konular arasındadır. Sigara bırakma bandı orucu bozmadığı ifade edilmektedir.

Sigara Bırakma Bandı Fiyatı Ne Kadar?

Yedilik paketlerin eczane fiyatının tahmini olarak yirmi TL'den başladığı söylenebilir. Sigara bandının kullanılması ile sigara bırakılır. Fakat belli bir süre sonra kişinin karşısına sigara çıktığı zaman tekrardan başlamayı düşünmemeli veya başlamakla ilgili herhangi bir adım atmamalıdır. Kişinin psikolojik olarak zayıf olduğu bir anda ya da bir arkadaş ortamında sigara ile karşılaşmak olağandır. Fakat sigaranın nasıl karşılanacağı, yeniden hayata dahil edilip edilmeyeceği kişinin özgün iradesine bağlı olan bir durumdur. Sigara bırakma bandı ile ilgili herhangi bir olumsuz durum belirtilmemektedir. Kişi banları kullanmadan önce doktoruna danışarak kararını vermelidir.

Yorumlar
Arzu Polat 26 Nisan 2018 - 12:54:43 Sigara bırakma bandı yorumları nelerdir? Kullanan ve şikayeti olan var mı? Bu bantlar nereye yapıştırılır? Fiyatlar ne kadar nerede satılıyor nereden alabilirim? Sigarayı bırakma konusunda kesin etkisi oluyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: