Göz çizdirme nedir? Fiyatı ne kadar? Ameliyatı nasıl olur?
Sağlık

Göz Çizdirme Nedir? Fiyatı Ne Kadar? Ameliyatı Nasıl Olur?

18 Eylül 2018 - 10:26:24

Göz numarasının 2.50' yi geçmesi ile yapılan bu göz çizdirme işlemleri kişinin gözlük ya da lens kullanımını ortadan kaldırmaktadır.

Göz Çizdirme Nedir? Nasıl Oluyor?

Gözde oluşan görme bozukluklarından olan miyop, hipermetrop ve astigmat gibi sorunlarda gözlük kullanmak en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Bazı kişilerin gözlük kullanmak istememesi lens, lazer ya da çeşitli tedavi yöntemleri tercih edilebilmektedir. Son yıllarda çıkan lazer uygulaması öncesi çeşitli özel bıçaklar ile korneanın kesilmesi gözlük kullanmayı ortadan kaldırmaktadır. Lazer uygulaması ise bıçak kullanımından daha kolay yöntemlerden biridir. Gözün çizdirilerek gözlük kullanımının ortadan kaldırılması tıpkı burun ameliyatı gibi tamamen özel uygulamalardan biridir. Bazı durumlarda göz çizdirme ameliyatı da yapılamamaktadır.

Göz Çizdirme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Gözde meydana gelen uzak ve yakını görme sorunundan dolayı göz çizdirme kesin bir çözüm olmayacaktır. Özellikle 45 yaş üstü kişilerde yakını görme sorunun da kesin bir tedavi yöntemi mümkün olmamaktadır. Bununla beraber gözde yapılacak uygulamalar 18 yaşına kadar göz numarasının değişebileceği düşünülerek herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Göz çizdirme işlemi korneanın özel bıçak ya da lazer yardımı ile bombelik oluşturulması ile yapıldığından özellikle retinası ince olan kişilerde de göz çizdirme tedavileri yapılamamaktadır. Riskli olan bu durumlar kişinin görme duyusunu kaybetmesine neden olabilir. Göz çizdirme işlemi gözde ileri derecede kuruluk olan kişilerde de gerçekleştirilmemektedir. Bu nedenle ameliyatlar öncesinde mutlaka göze detaylı muayene yapılmaktadır.

Göz Çizdirme Ameliyatı Nasıl Olur? Nasıl Yapılır?

Gözün görme orunları çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Bu yüzden gözlük veya lens kullanmak istemeyen hastalar göz korneasını çizdirerek görme sorununa çözüm bulmaktadır. Kişinin göz çizdirme ameliyatına alınabilmesi için kişide detaylı göz taraması yapılmaktadır. Gözün genel durumu, görme yapısı, kornea yapısı ve kaç numarada olduğu detaylı olarak incelenir. Ameliyat ya da lazere uygun olup olmadığı tespit edilir. Gözde herhangi bir kuruluk ya da ince kornea yapısı var ise kişinin göz çizdirme ameliyatı olması mümkün değildir. Detaylı göz taraması ile hastanın göz çizdirme operasyonuna uygun olup olmadığı doktor tarafından belirlenmektedir.

Göz Çizdirme Ameliyatı Sonrası Nasıl Olur?

Göz çizdirme ameliyatı çok fazla zaman alan uygulamalardan biri değildir. Ameliyat ya da uygulama sonrasında hasta bir gün sonra günlük yaşamına devam edebilmektedir. Lazer uygulamalarında ise hasta günlük yaşamına hemen devam edebilmektedir. Göz yapısına göre değişiklik görülebilmektedir. Numaralı gözlük ya da lens kullanmak istemeyen kişilerin tercih ettiği göz çizdirme operasyonları tamamen özel işlemler arasında yer almaktadır. Bu yüzden fiyat olarak yüksek olabilmektedir. Göz çizdirme operasyonlarında uygun bütçeye sahip olmayan hastalar gözlük veya lens kullanımına devam etmektedir. Göz sağlığı için altı ayda bir olmak şartıyla göz muayenesi yaptırması gerekir. Çünkü gözün görme derecelerinin değişmesi gözlük ya da lens numaralarının da değişmesine neden olur.

Yorumlar
Melike Şahinoğlu 18 Eylül 2018 - 10:36:24 Gözlerimdeki bozukluk nedeniyle lens kullanıyorum ama artık bu beni yoruyor. Çizdirmek istiyorum sonra farklı etkileri olur mu diye korkuyorum. Göz çizdirme ameliyatı olanlar sonrasında rahat görebiliyor mu? Bir sorun oluyor mu ya da işe yaramayan var mı onu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: