Sağlık 18 Eylül 2021 - 06:36:12

Sütyenle Yatmak Sakıncalı mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sütyenle Yatmak Sakıncalı mı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kadınların sürekli olarak kullandığı iç çamaşırlarından biri olan sütyenin faydaları olduğu gibi zararları da söz konusu olmaktadır.

Sütyen Takmak Neye Yarar?

Her gün sürekli olarak takılan sütyenler göğüslerin daha düzgün görünmesine yardımcı olur. Büyük göğüslerde daha sıkı bir duruş küçük göğüslerde ise büyük gösteren sütyenler kullanılmaktadır. Sütyenin sürekli olarak kullanılıyor olması ve yatarken de sütyen kullanılmasının bazı dez avantajları da söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle sütyen takmanın faydalarını bilmek gerekir.

Sütyen Takmanın Faydaları Nelerdir?

Kadınların vazgeçilmez iç çamaşırlarından biri olan sütyen dışarı çıkarken mutlaka kullanılan kıyafetlerden biridir. Göğüslerin daha düzgün görünmesini sağlar. Ayrıca göğüslerde sarkma sorununun meydana gelmesine engel olur. Sütyen takmak göğüsleri daha dik ve sıkı gösterdiğinden kişinin özgüvenini arttırmaktadır. Çok fazla salık ve hareket ettikçe göğüslerin hareketlerinden dolayı rahatsız olunabilir. Bunun yanı sıra kıyafetlerde göğüs uçlarının belli olmasına engel olmaktadır.

Sütyen Takmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Kişinin görüntü olarak daha güzel görünmesini sağladığı gibi kişinin de rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle ergenlik dönemi sonrasında sütyen takılmaya başlanmaktadır. Henüz yeni belirginleşen göğüslerde doğru sütyen takımı göğüslerin sarkmasına da engel olacaktır. İlerleyen yaşlarda göğüslerde meydana gelebilecek deformasyonu da engellemektedir. Daha güzel ve çekici göğüslere sahip olarak öz güven elde etmek isteyen kadınlar sürekli olarak sütyen takmaktadır. Bunun yanı sıra yatarken sütyen takmanın ve sürekli olarak takılması ciddi bazı sorunlara yol açabilir.

Sütyen Takmanın Zararları Nelerdir?

Uzun süre ve devamlı olarak sütyen takmak yapılan araştırmalarda göğüslerin tembelleştiğini ve sarktığını ortaya çıkartmaktadır. Özellikle göğüs kaslarının sütyen tarafından çalışması engellendiğinden ortalama 15 yıl sürekli olarak sütyen takan birinin genç yaşta göğüslerinin sarktığı görülmüştür. bunun yanı sıra ayrıca devamlı olarak sütyen takan kadınlarda çeşitli göğüs hastalıkları ve meme kanseri oranı da oldukça yüksektir. Göğüslerin sürekli kapalı kalması ve sütyenden kaynaklı olarak göğüs ısısının artması göğüslerde bazı hormonların salgılanmasına neden olur. Zamanla bu durum göğüs şekli bozukluğuna neden olmaktadır. Sonuç olarak yükselen göğüs ısısı kanserli hücrelerin çok daha çabuk salgılanmasına neden olmaktadır.

Sütyenle Yatmak Sakıncalı mı?

Yatarken sütyen kullanmak yine aynı şekilde göğüslerin çok fazla ısınmasına neden olacaktır. Ayrıca gece yatarken sütyen kişinin sıkılmasına da neden olabilir. Genel olarak pamuklu kumaştan elde edilmiş sütyenler tercih edilmelidir. Hava alabilen yapıda olması göğüs ısısının yükselmesine de engel olacaktır. Böylece göğüslerin uzun süre yüksek ısıda olmasına engel olunabilmektedir. Sürekli olarak olmasa da arada sütyen kullanılmaması daha sağlıklı bir yöntem olacaktır. Özellikle sıcak havalarda evde iseniz mutlaka sütyensiz olmaya dikkat edebilirsiniz. Bu şekilde göğüslerinizin rahat olmasına da yardımcı olursunuz. Sütyen kullanmak her ne kadar görüntü olarak kişiyi rahat ettirse de bazı durumlarda sütyen kullanılmaması da oldukça işe yarayacaktır.

  • sütyenle yatmak
  • sütyenle yatmak sakıncalı mı
  • sütyenle yatmanın faydaları
  • sütyenle yatmanın zararları
Yorumlar
Bengü Güleryüz Ergenlik dönemimden beri sütyenle yatmıyorum. Hatta eve geldiğimde direkt çıkartıyorum. Göğüslere herhangi bir zararı olur mu bilmiyorum. Kimisi sarkma yapar diyor ama öyle bir problem de yaşamıyorum. Sütyen takmak bana çok rahat birşey olarak gelmiyor. cevapla
yorum yaz
Kenger Sakızı Bitkisi Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Nasıl Kullanılır?