Slaym nedir? Nasıl yapılır? Zararları nelerdir?
Sağlık

Slaym Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

18 Eylül 2018 - 02:43:54

Son zamanlarda sosyal medyada da sıkça karşılaşılan oyun hamuru tarzında olan slaym her geçen gün farklı yapıları ile çok fazla ilgi çekmektedir.

Slaym Nedir, Ne Demek?

Yumuşak ve stres giderici olarak tanımlanan bu hamur hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından çok sevilmektedir. Renk renk yapılan slaymlar yarı yapışkan yarı akışkan yapıda olduğu için oynaması da oldukça keyiflidir. Slaym ana ham maddesi boraks olarak bilinmektedir. Boraksın etkisi ile oyun hamuru haline gelen bu yumuşak oyuncak çok çabuk şekil alabilmektedir. Evde de yapılabilecek oyuncaklardan biri olduğu için çocuklar tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Slaym Nasıl Yapılır? Yapılışı Kolay mı?

Tutkal ve boraks birleşimi olan bu oyuncak yapımı oldukça basittir. Tercihe göre renklendirebilen slaymlar içerisine farklı objeler ya da sim gibi değişik tarzda yardımcı ürünler dahil edilebilmektedir. Slaym yapmak için öncelikle tutkal, boraks, ılık ve oda sıcaklığında su, renklendirici gıda boyası ve isteğe göre sim gereklidir. Boraks ve ılık su ile birlikte gıda boyası bir kap içerisinde karıştırılır. İyice kıvam alması slaymın daha yumuşak yapıda olmasına yardımcı olacaktır. Oda sıcaklığındaki su ve tutkal ayrı kap içerisinde karıştırılır. Daha sonra iyice karıştırdıktan sonra ilk hazırlanan karışım yavaş yavaş ilave edilir. Ardından tam bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edilir. Slaym yapışmaz bir yapıda olduğu için çok çabuk kıvam alacaktır. Ayrıca herhangi bir yerde renk yada kalıntı bırakmamaktadır. Bu nedenle elde uzatılarak kıvam alması daha da sağlanabilmektedir.

Slaym Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Kimyasal içerikli bir oyuncak olduğu için aslında zararları oldukça fazladır. Boraks yapısından dolayı Amerika' da bazı çamaşır deterjanlarında yer alan maddelerden biridir. Ülkemizde de son yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Fakat çamaşırlarda leke giderici olarak tercih edildiği için oldukça etkilidir. Boraksın kimyasal yapısı uzun süre maruz kalındığında deri de döküntülere neden olabilir. Bu nedenle hassas ciltlerde egzama yapma olasılığı oldukça fazladır. Solunarak ciğerlere ulaşması da tehlikelidir. Özellikle solunarak ciğerlere çekilen boraks ölüme sebebiyet vermektedir. Slaym zararları bu kadar ciddi bir durumda iken herkes tarafından sevilmesi yine de ciddi sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Bu nedenle borakssız slaym yapma alternatifleri de değerlendirilebilir.

Slaym Çocuklar İçin Sağlıklı mı?

Çocuklar için sağlıklı oyuncaklar arasında yer almayan slaym son dönemlerde popülerliğini yitirmiştir. Çok fazla talebin gelmesi dikkat çekmek için üreticilerin daha farklı slaym üretim yapmalarını sağlamıştır. Sağlığa zarar vermeyen ve çocukların vücut sağlığını etkilemeyen sağlıklı oyuncakların tercih edilmesi gerekmektedir. Kimyasal ürünlerden yeteri kadar uzak durulması gerekmektedir. Böylece slaym gibi zararlı oyuncaklar yerine daha sağlıklı oyuncaklar tercih edilmektedir. Slaym ayrıca çeşitli oyuncaklar içerisinde de yer almaktadır. Bu oyuncaklara da dikkat edilmesi çocukların sağlığı için oldukça önemlidir. Yetişkinler tarafından oyuncak seçimlerine özen gösterilmelidir.

Yorumlar
Lütfiye Elmas 18 Eylül 2018 - 02:53:54 Daha önce çocuğumla birlikte slaym tarifi öğrenip yaptık. Ama daha sonra slaymın zararlarına dair haberler gördüm. Sonrasında birdaha yapmadık. Aslında eğlenceli bir şey ama gerçekten çok zararlı oluyor mu? Kimyasal diye sanırım zararlı oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: