Sağlık 17 Eylül 2021 - 22:53:24

Ejder Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tadı Nasıldır?

Ejder Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Tadı Nasıldır?

Ejder meyvesi diğer bir adı ile pitaya olarak da bilinmektedir. Ülkemizde henüz yeni yeni görülmeye başlanan bu meyve pembe kalın kabuğunun ardında lezzetli ve hoş görüntüye sahiptir.

Ejder Meyvesi Nedir? Nerede Yetişir?

Türkiye' de henüz Mersin ilinde yetiştirilmeye başlanan ejder meyvesi lezzeti ile dikkat çektiği gibi ayrıca insan sağlığına olan etkilerinden dolayı tercih edilmeye başlamıştır. Meksika ve Güney Amerika bölgesine ait olan bu meyvenin Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanması ileriki dönemlerde rahatlıkla bulunmasını sağlayacaktır. Çeşidine göre renkleri farklılık gösteren bu meyve sıcak iklimlerde yetişmektedir.

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Kaktüs ailesine ait olan bu meyvenin içi kırmızı ve beyaz renkli olmaktadır. Türüne göre farklılık gösteren içinde susama benzeyen çekirdekler bulunmaktadır. Kırmızı iç rengi olan pitayanın daha lezzetli olduğu söylenmektedir. İçi beyaz olanın da lezzetli olduğu bilinmesine rağmen genellikle içi kırmızı olan ejder meyvesi tercih edilmektedir.
  • Meyvenin içinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Bu da bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamaktadır. Hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlar. Bağışıklık sistemindeki etkisinin yanı sıra antioksidan özelliği bulunur. Bu sayede vücutta hücre yenilemesi yapar ve vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Kemik gelişimi için içerisindeki kalsiyum oldukça fazladır. Kalsiyum miktarından dolayı küçük yaştaki çocuklar tarafından da tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ejder Meyvesi Neye İyi Gelir?

Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişilerde kan basıncını dengeleyici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle kan basıncındaki ani yükselmeleri de engellemektedir. Lifli bir meyve olduğundan kalorisi oldukça düşüktür. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olarak tercih edilebilmektedir. Lifli meyveler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak metabolizmanın da etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Cilt kuruluğu yaşayan kişilerde düzenli olarak kullanıldığında cildin nemlenmesinde etki gösterir. Bu sayede ciltteki kuruluk giderilebilmektedir. İçerdiği potasyum sayesinde göz sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olarak ilerleyen yaşlarda göz problemi yaşanmasına engel olur.

Ejder Meyvesi Nasıl Yenilir?

Kabuklu meyveler arasında yer alan ejder meyvesi nadir bulunduğu için fiyat olarak oldukça yüksektir. Meyvenin tüketiminde ise mutlaka dış kabuklarının soyulması gerekmektedir. Bıçak yardımı ile dış kabukları soyulan pitaya meyvesi içinin yenmesi gerektiği için beyaz ya da kırmızı bölümü yenmektedir. Meyvenin iç kısmı çekirdeklidir. Aynı kivide olduğu gibi çekirdekleri ile tüketilmesi gerekmektedir. Çekirdeklerini ayırmaya çalışmak meyvenin çabuk dağılmasına neden olacaktır. Ejder meyvesi sıcak iklimlerde yetişebilen meyveler arasında yer alır. Özellikle sıcak ortamları sevdiğinden dolayı daha lezzetli olmaktadır. Bu nedenle güneş ışınlarının yakın olduğu bölgelerde rahatlıkla yetişebilmektedir.

Ejde Rmeyvesinin Tadı Nasıldır?

Ejder meyvesi tadı oldukça tatlı bir yapıdadır. Özellikle kalori bakımından düşük olması diyet esnasında tatlı krizlerini engelleyicidir. Meyvenin kabukları kurutularak daha sonra bitki çayı olarak da tüketilebilmektedir. Sağlık açısından oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

  • ejder meyvesi
  • ejder meyvesi nedir
  • ejder meyvesi faydaları
  • ejder meyvesi tadı
Yorumlar
Beyza Söğüt Ejder meyvesini ilk defa duydum ama faydaları gerçekten çokmuş. Tadını merak ettim açıkçası nerede satılıyor onu araştırıyorum. Fiyatları çok pahalı mı değil mi bilmiyorum ama çok pahalıysa az alıp yine de tadına bakmak istiyorum:) cevapla
yorum yaz
Anne Sütünü Artıran Yiyecekler ve İçecekler