Kahverengi akıntı gelmesi nedir? Nedenleri nelerdir?
Sağlık

Kahverengi Akıntı Gelmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

25 Aralık 2017 - 21:07:17

Âdet döngüsü, bayanları hem fiziksel hem de duygusal yönden etkileyen bir durum olarak gösterilirken bu döngüde yaşanan çeşitli sorunlardan biri kahvrenegi akıntı gelmesidir.

Kahverengi Akıntı Gelmesi Nedir?

Normal şartlarda bayanların adet döngüleri belirli bir düzen içerisinde ilerler. Bu durum kişiye göre değişiklik gösteriyor olsa da bayanlar kendi vücutlarını tamamen tanıdıktan sonra bir düzensizliği dahi düzene oturtma şansı elde edeceklerdir. Ancak bazı durumlarda beklenenin aksi durumlar gerçekleşebilirken bu durum bayanların herhangi bir hastalık ya da gebelik durumundan endişe etmesine sebep olabilmektedir. Kahverengi akıntı durumu da bayanlar arasında sıklıkla görülen durumlardan birisi olurken altında birçok farklı sebep yatabilir.

Kahverengi Akıntının Nedenleri Nelerdir?

Bayanların yaklaşık olarak %5'inde bu tarz bir durum gerçekleşebilirken endişe etmeyi gerektirecek bir olay değildir. Âdet kanamasında yaşanan tıkanıklık bu kahverengi akıntıya en fazla sebep olan durumdur. Normal şartlarda kanama ile dışarı atılması gereken kan tıkanıklık sebebiyle dışarı atılamayabilir. Bu durumda kan bir sonraki adet kanamasına kadar vücudun içerisinde kalır ve sonraki kanama ile dışarı atılır. Uzun süre vücudun içerisinde kalması da renginin kahverengiye dönmesine sebep olur ve bu durum kahverengi akıntı olarak tanımlanır. Buna ek olarak duygusal rahatsızlıklar da kanamada rengin değişmesine sebep olmaktadır. Rahim içi astarının incelmesi gibi durumlar duygusal zorluklarla yaşanabilirken bu durumlarda kanın rengi belirli oranda değişmektedir.

Akıntı Ne Zaman Gelir? Kahverengi Akıntı Neden Olur?

Yumurtlama dönemlerinde olan akıntılar da genel olarak kahverengi bir tonda görülmektedir. Bayanların adet dönemleri arasındaki 14. ve 16. günler arası yumurtlama dönemidir. Bu dönemde gebelik ihtimali maksimum düzeye çıkar ve çok olgun yumurta hücreleri oluşmaktadır. Bu yumurta hücreleri belirli sebeplerden dolayı vücuttan atılabilirken kahverengi bir akıntı görülecektir. Son sebep olarak hamilelik durumu da gösterilebilir. Birçok kişi için kahverengi akıntılar hamilelik göstergesidir. Oldukça yüksek oranda hamileliği gösterebilen bu akıntılar gebeliğin başlangıcından sonra 3-4 gün devam edecektir. Döllenmiş yumurtanın rahim içerisine alınması aşamasında vücut tarafından bu atıkla oluşur. Bu da net bir biçimde hamileliğin başladığını gösteren bir etmendir.

Kahverengi Akıntı Nasıl Kesilir? Nasıl Geçer?

Kahverengi akıntı şikayeti olan bayanların ilk olarak bir kadın doğum uzmanına gitmesi gerekmektedir. Bu kişiler, yapacakları testler ile birlikte kadınlarda yaşanan bu durumun sebebini en iyi şekilde teşhis edeceklerdir. Sonrasında bu duruma sebep olan etmen ortadan kaldırılarak rahatsızlık da tedavi edilebilir. Eğer bir enfeksiyon buna sebep olmuşsa antibiyotik tedavisine başlanırken gebelik durumu varsa bayanlar ya da çiftler bu durumdan haberdar edilmektedir. Buna ek olarak adet döngüsü içerisinde bir tıkanıklık söz konusu ise bunun ortadan kaldırılması için atılabilecek adımlar vardır. İlk etapta ilaç tedavisi uygulanırken sonrasında küçük bir müdahale ile birlikte tıkanıklık ortadan kaldırılabilir. Böylece akıntı problemleri de sorunsuz bir şekilde ortadan kaybolacaktır.

Yorumlar
Yağmur Yıldız 25 Aralık 2017 - 21:17:17 Adet olmadan önce kahverengi akıntılarım oluyor bu durum normal mi? Her ay düzenli bir şekilde adet görüyorum ama adet günümden bir gün önce mutlaka kahverengi akıntı geliyor. Çok yoğun değil az az geliyor. Bu bir sağlık problemi mi?cevapla
Yeşim Sarıer 15 Ekim 2018 - 11:50:59 Hamileyim ve kahverengi akıntım oldu. Sadece bir kerelik geldi ve herhangi bir ağrı sancı gibi bir durum oluşmadı. Bunun nedeni ne olabilir? Tekrar gelir mi bilmiyorum. Bebeğim hareket ediyor bir sorun da yok.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: