Sağlık 04 Ağustos 2021 - 03:35:48

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Kolesterol Nasıl Anlaşılır?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Kolesterol Nasıl Anlaşılır?

Kısaca kandaki yağ olarak tanımlanabilen kolesterol, insanların sağlığı için son derece tehlikeli olurken dengesine her zaman dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kolesterol Nedir, Ne Demek?

Dünyanın büyük bir kısmında olduğu gibi ülkemizde de birçok kişide kolesterol sorunu yaşanmaktadır. Bu durumun bu kadar sıklıkla görülmesinin sebebi genel olarak insanların yağlı besinler ile beslenmesidir. Şeker hastalığında kandaki şeker miktarı normal düzeylerinde dışında seyrederken kolesterol sorununda da kandaki yağ miktarı istenen düzeyin dışındadır. Bu durum damarlarda tıkanmalara sebep olurken insanların hayatlarını kaybetmesine dahi sebep olabilecek sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple de insanların her zaman kolesterol değerlerine dikkat ederek beslenmesi gerekmektedir. Gelişmiş ülkelerde genel olarak fast food tarzı yiyecekler ile beslenildiğinden bu durum ile daha sık bir şekilde karşılaşılmaktadır.

Kolesterolün Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İnsanlarda yaşanan kolesterol sorununun ilk sırasında baş ağrıları gelir. Kan damarlarında yaşanan hafif tıkanmalar dahi beyne yeteri kadar kan gitmemesine sebep olabilirken bu durumda şiddetli baş ağrıları oluşmaktadır. Bunun yanı sıra göz altında ya da göz kapağında yağ bezeleri oluşmaya başlamaktadır. Tıp alanında ksantom olarak isimlendirilen sarı lekeler, vücudun farklı bölgelerinde kendisini göstermeye başlamaktadır. Bunun yanında iştahsızlık ve halsizlik durumu da insanlar tarafından hissedilebilen belirtiler arasında gösterilir. Birçok kişinin ayaklarında ve bacaklarında yanmalar meydana gelmektedir. Çok kısa süreler dahi çorapla duramayan kişilerde ciddi şekilde kolesterol sorunu olabilmektedir. Son olarak unutkanlık ya da hafızanın eskisine göre daha zayıf bir hale gelmesi de kolesterol belirtileri arasında gösterilmektedir.

Kolesterol Neden Yükselir? Sebepleri Nelerdir?

Kolesterol insanların kanında yer alan yağ miktarı olduğundan vücuda alınan yağ miktarının artışı ile birlikte kolesterol değeri de yükselmektedir. Ülke mutfağımızda hayvansal gıdalar son derece üst düzeyde tüketilir. Genel olarak bu yemekler yağlıdır ve insanlarda kolesterolün artışına sebebiyet vermektedir. Bunun yanı sıra hareketsiz bir yaşam sürülmesi vücutta bulan yağın yakılamamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple de kişilerin kanlarında yer alan yağ miktarı sürekli yüksek düzeylerde seyredebilir. İnsanların sigara içme alışkanlığının olması ve bunun yanında obezite hastalarında da kolesterol sıklıkla yükselmektedir. Bu insanlarda genelde kolesterol ile yaşamayı öğrenen ve belirli dönemlerde ortaya çıkan sonuçlarına katlanan kişilerdir.

Kolesterol Nasıl Teşhis Edilir?

Yetişkin bir bireyin kendisinde kolesterol sorunu olup olmadığın anlamak adına her 4 yılda bir test yaptırması gerekmektedir. Bu testler hastanelerde kan alınarak yapılırken rahatlıkla kanın içerisinde yer alan yağ miktarı ölçülebilmektedir. Bu ölçümlerin yapılabilmesi için kişilerin 9 ile 12 saat arasında değişen sürelerde aç kalması gerekir. Bu sebeple de kolesterol testlerinde hastalar sabah uyandıktan sonra kahvaltı yapmadan hastanelere gelerek bu testleri tamamlarlar. Düzenli olarak testlerini yaptıran kişiler, eğer kendilerinde kolesterol sorunu varsa bunu düşürmek ve bu soruna göre hayatlarını tasarlamak zorundadır.

  • kolesterol
  • kolesterol nedir
  • kolesterolün belirtileri
  • kolesterol sorunu
Yorumlar
Seher Albayrak Kolesterol belirtileri nelerdir? Nasıl düşürülür? Çabuk düşmesi için ne yemek gerekiyor ne yapmak gerekiyor? Bitkisel yöntem olarak ceviz suyunu duymuştum işe yarıyor mu acaba gerçekten? Deneyenler var mı? cevapla
yorum yaz
Saç Kıran Nasıl Başlar? Ne İyi Gelir? Kesin Çözümü Nedir?