Sağlık

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Kolesterol Düşürmek İçin Ne Yapılmalı?

04 Ağustos 2018 - 07:25:52
Kolesterol nasıl düşürülür? Kolesterol düşürmek için ne yapılmalı?

Kolesterol değerinin yüksek olması insanlarda birçok farklı sorunu ortaya çıkardığından insanlar en kısa sürede bu değeri düşürmek için çaba sarf ederler.

Kolesterol Nasıl Düşürülür? Hangi Yöntemler Etkilidir?

Kolesterol değerini düşürmek için insanların uygulayabilecekleri birçok farklı yöntem yer almaktadır. İlk olarak insanların kendilerinde kolesterol artışına sebep olan besinlerden uzak durmaya çalışması gerekmektedir. Bunun için et ve et ürünlerinden uzak durmak en doğru tercih olacaktır. Bunun yanı sıra ilaç tedavisi ya da bitkisel ürünlerin düzenli olarak kullanılması da insanlarda yüksek tansiyonu düşüren etmenler arasında yer almaktadır. Günlük hayatın içerisine spor katıldığında düzenli olarak vücut yağ yakmaya başlayacaktır ve bu sayede kişiler rahatlıkla kolesterol değerlerinin düşmesini sağlayabilir.

Kolesterolü Düşüren Besinler Nelerdir?

Kolesterole sebep olan besinleri hayatından belirli bir süre çıkaran ya da daha düşük sıklıkta tüketmeye başlayan kişiler, bunun yanında kolesterol değerlerini düşüren ürünleri kullanmaya başlarlarsa bu sayede istedikleri düzeye geleceklerdir. Yulaf kepeği bu listenin ilk sırasında yer almaktadır. Her gün belirli bir miktarda yulaf kepeği tüketen kişiler rahatlıkla kolesterol değerlerini dengeleyebilirler. Buna ek olarak ceviz, fındık ya da badem gibi kuruyemişleri tüketmek de insanlarda kolesterol değerlerini düşürmektedir. Ancak bu emiş türlerini tüketirken kavrulmamış olmasına dikkat etmek gerekir. İnsanlarda yağ yakımını tetikleyen yeşil çay ve siyah çay da kolesterolü dengeleme özelliği göstermektedir. Son olarak balık türlerini düzenli olarak tüketen kişiler bu sayede istedikleri değere düşerler.

Spor Yapmak Kolesterolü Düşürürmü?

İnsanlar genel olarak sporlarını kilo vermek ya da fiziki görünüşlerini tamamen düzeltmek için yaparlar. Ancak spor üzerinde yapılan araştırmalar bu aktivitenin kişilerin vücudunda birçok farklı olumlu etkiye sebep olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bunlardan birisi de kolesterol değerini rahatlıkla dengeleyebilmesidir. Gün içerisinde düzenli olarak spor yapmaya başlayan kişiler bu sayede vücutlarındaki yağın belirli bir kısmını yakarlar. Bu sayede yakılan yağlar sebebiyle kana daha düşük seviyede yağ girişi olacaktır. Bu işlem için spor salonlarına yazılarak haftada 3-4 gün spor yapan kişiler kolesterol değerlerinde düşüşü gözlemleyebilirler. Eğer buna imkan yoksa gün içerisinde bir saatlik bir yürüyüş de son derece yeterli olacaktır.

Kolesterol Düşürmenin Doğal Yolları Nelerdir?

Kişilerin kolesterol değerlerini dengelemek adına atabilecekleri adımlardan birisi de bitkisel ürünler olacaktır. Tükettikleri yemeklerde zeytinyağı kullanmaları insanların daha rahat bir biçimde kolesterollerini dengede tutmalarını sağlar. Ayrıca zeytin yaprağından hazırlanan çaylar da aynı etkiyi gösterebilmektedir. Düzenli olarak yeşil çay tüketimi de benzer etkilerin ortaya çıkmasında etkili olur. Son olarak gün içerisinde maydanoz çayı kaynatarak bunu tüketen kişilerin kolesterol değerleri dengelenecektir. Kolesterol değerlerini kontrol eden ve bunun yanında düşürmek için çaba sarf eden kişiler kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar alabilirler.

Yorumlar
Ali Tan 04 Ağustos 2018 - 09:12:04 Kolesterol düşürmek için neler dikkat etmek gerekiyor? Bu değer tam olarak neden yükselir? Hangi yiyecekleri tüketmemek gerekiyor? Ben et tüketmeyi çok seviyorum. Bu yüzden yükseliyor olabilir mi? Bitkisel ve doğal yollarla düşürülür mü?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: