Yaşam

Retro Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

15 Ocak 2020 - 08:50:09
Retro Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Retro makyaj; nostalji anlamına gelen ve 1960'lı yılların ambiyansını yansıtan bir güzellik uygulamasıdır. Gözlük ve giyim gibi tamamlayıcı unsurlar ile oldukça farklı bir hava yaratmaktadır.

Retro Makyaj Nedir, Ne Demek?

Makyaj modası her geçen gün değişkenlik göstermektedir. Genel olarak farklı model ve uygulamalar geliştirilirken bazen de geçmişe yolculuk yapılmaktadır. Retro makyaj 60'lı yılların vazgeçilmez güzellik anlayışı olarak bilinmektedir. Makyajın temelinde kusursuz porselen gibi beyaz bir cilt bulunmaktadır. Eğer ki ten renginiz koyuysa daha açık renk fondötenler kullanarak cildin açık renk durmasını sağlamanız gerekmektedir.

Retro makyajda dudakların ön planda olması fakat gözlerin önüne geçmemesi sağlanmalıdır. Şöyle ki bu makyaj uygulamasın yüz hatlarını belirginleştirmek önem kazanmaktadır. Bu makyaj uygulamasında amaç yüz şeklini belirginleştirmek fakat bazı kusurların da kapanmasına yönelik birtakım detaylara önem vermektir. Günümüzde yenide moda haline gelen retro makyaj uygulaması ile 60'lar rüzgarı estirmek fe nostaljiyi anmak mümkün olmaktadır.

Retro Makyaj Nasıl Yapılır?

1960'lı yılların esintisini yaratan bu makyaj uygulaması için öncelikle cildinizin pürüzsüz olmasını sağlayacak açık renk bir fondöten uygulamanız gerekmektedir. Fondöten sonrasında dilerseniz pudra ile yüzünüzü sabitleyebilirsiniz. Bu makyaj uygulamasında doğal görünümlü bir cilt oldukça önemlidir. Kullanılan fondötenin mat olmasına özen gösteriniz. Fondöteni sadece yüzünüze değil aynı zamanda boynunuza doğru da sürmelisiniz. Bu şekilde ton farkı kapatılmış olacaktır.

Allık seçimi retro makyajın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Pembe allık tonlarını kullanmanız gerekmektedir. Elmacık kemiklerinin üzerine doğru sürülmelidir. Böylece hem gözlerin hem de dudakların ön planda olması sağlanmaktadır. Eyeliner ile gözlerin mutlaka belirginleştirilmesi gerekmektedir. Eyeliner kanat şeklinde sürülmelidir. Gözleri hem daha çekik gösterir hem de göz renginin belli olmasını sağlar. Tabi ki göz makyajı bununla sınırlı değildir. Rimel sürerek gözlerinizi daha belirgin hale getirmelisiniz. Aynı zamanda gözlere açık veya bej renklerde far uygulaması yapılmaktadır. Ruj ise çekici ve alımlı dudakların oluşmasını sağlayacak renklerde seçilmelidir. Ateş kırmızı veya şarap rengi tonlarında seçim yapılabilir. Ruj dudakların hacimli gözükmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda kalıcı olması için rujun üzerine pudra sürebilirsiniz.

Retro Saç Nedir? Nasıl Yapılır?

Retro makyajın tamamlayıcı tabii ki 1960 yılının trend olan saç modelleri olacaktır. Retro saç eski zamanlardın esintilerini yaşatan ve yansıtan bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu makyaj uygulamasının tam anlamıyla bir bütünlük yaratması için saç modelinin de o yıllara uygun olması gerekmektedir. Bu şekilde saç ve makyaj uyumu ile mükemmel bir görüntü yaratmak mümkün olacaktır. Fransız dalgalı saç modelleri bu tarz modeller için uygundur.

Retro Giyim Tarzı Nasıl Olur?

Günümüz modası eski zaman akımlarına çokça ev sahipliği yapmaktadır. Retro giyim tarzı fırfırlı elbiseler, puantiyeler, kolej tazı montlar, yüksek bel pantolonlar, pileli ya da balon elbiseler gibi pek çok çeşitten oluşmaktadır. Bu giyim tarzı abartılı özelliklere sahiptir. Retro makyajın tam olarak kendini göstermesi için giyim tarzı ve saç modelleri de uyumlu olmalıdır. Bunun yanında retro gözlükler de çoğu zaman tercih edilmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: